زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

زاها حدید ، طراحی انقلابی در زمینه معماری و بنیان گذار شرکت معماری زاها حدید بود. وی همیشه شاید دهه ها از زمان خود جلوتر حرکت می کرد. او سبکی متفاوت را در معماری بنیان نهاد که به واسطه نما های مجسمه گونه و فضا های داخلی منحنی شکل و پیچ در پیچ، شاخص می شد. و به نام  “ملکه خطوط منحنی” لقب گرفنه بود.

هرچند اصولا بنا هایی که حدید ساخته است، از بتن، فولاد و شیشه ساخته شده اند اما چیره دستی او در استفاده از نور باعث شده است که در این بنا های شگفت انگیز و خارق العاده روح زندگی دمیده شود.

زاها حدید غالبا از نور های مخفی به جای استفاده از روشنایی های آویز و حتی روشنایی هایی که بر دیوار نصب می شوند، در کارهای خود استفاده می کرد، زیرا نور های آویز و نور های نصب شده بر روی دیوار سیالیت فضای معماری وی را دچار اختلال می کردند. وی روشنایی های مخفی را به صورت انسجام یافته با طرح های خود تلفیق می کرد و از نور آن ها برای نمایش منحنی های خود و ایجاد حرکت در فضا استفاده می کرد.

معمار شاپ در این مطلب راه کار های حرفه ای و مبتکرانه شرکت زاها حدید در استفاده از نور را برای شما معماران عزیز نشان می دهد.

زاها حدید

کتابخانه و مرکز یادگیری دانشگاه وین طراحی شده توسط شرکت معماری زاها حدید ، وین، اتریش

نورهای مخفی تولید شده توسط شرکت Zumtobel

ساختمان جدید کتابخانه و مرکز آموزش به عنوان یک بلوک چند ضلعی از قلب پردیس دانشگاه اقتصاد وین برخاسته است. این ساختمان، کتابخانه و مرکز یادگیری اصلی دانشگاه را در خود جای داده و به علاوه اتاق های اساتید و اتاق های کنفرانس بخش های دیگر این بنا می باشند.

این بنا دارای دو عملکرد یکی برای اساتید و یکی برای دانشجویان می باشد هر دو در به صورت تلفیقی در این بنای حجیم و عمومی به شکل دره، جای داده شده اند. این فضای عمومی به اندازه زیادی به وسیله نورگیر سقفی عظیمی که بر بالای آن قرار گرفته است، روشن می شود. این نورگیر به صورت شکافی بر روی سقف قرار گرفته و تعریف کننده دو عملکرد متفاوت بنا است.

در عین حال که کانسپت تاکیدی در هم آمیختگی بنا است دور تا دور بنا، ال ای دی های خطی منحنی شکل، نور مکمل مورد نیاز را فراهم می کنند. فضای متعلق به دانشجویان و کتابخانه با نورهای مخفی پایین تاب، که در یک شکاف مشکی رنگ قرار گرفته اند، نورپردازی شده است. این نور ها، رنگ گرم تری نسبت به نور های سرد سفید رنگ در دور تا دور بنا دارند.

طراحان نورپردازی این بنا معتقدند: “محل اصلی کسب دانش و تحصیل، درحقیقت قلب این بنا و گرما بخش آن می باشد که بازدید کنندگان و کاربران این فضا را به استفاده از آن فرا می خواند.”

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

طراحی نورهای مخفی

طراحی نورهای مخفی

طراحی نورهای مخفی

طراحی نورهای مخفی

طراحی نورهای مخفی

مرکز حیدر علی اف طراحی شده توسط گروه معماری زاها حدید، باکو، آذربایجان

نورهای مخفی تولید شده توسط شرکت Zumtobel

طراحی این مرکز در شهر باکو، پایتخت آذربایجان، صورت گرفته است و هدف از طراحی آن ایجاد یک مرکز فرهنگی بوده است. این ساختمان عملکرد های سه گانه خود که شامل موزه، کتابخانه و فضایی برای اجرای تئاتر می باشد را در زیر یک سقف سیال جمع کرده است و طراحی بنا به دور از معماری جعبه ای است که معماری شاخص این شهر در دوران حاکمیت جماهیر شوروی بوده است. و هم چنین طراحی بنا به گونه ای است که به نظر می رسد سازه آن در حال ذوب شدن است و به میدان شهری پیرامون آن می ریزد.

ایده سیالیت در درون بنا هم چنان در طراحی دیوارها، سقف ها و کف ها به دلیل این که این المان های معماری که به نوعی متحد به داخل یک دیگر کشیده می شوند ادامه پیدا می کنند. با همکاری گروه طراحی نور Maurice Brill (MBLD) شکاف های نوری منحی شکل طراحی شده است و به شکلی است که سطوح را روشن کرده و هم چنین بر تداوم و بقا آن ها تاکید می کند.

یکی از شرکای شرکت MBLD به نام Aniket Gore درباره مرکز حیدر علی اف می گوید: نور پردازی این بنا پاسخی است به نیاز ساختار هندسی این بنا که همواره در حال تغییر کردن است و  هم چنین رویکرد نورپردازی بر شاخصه مجسمه شکل بودن طراحی این بنا تاکید می کند.

طراحی نورپردازی این بنا با استفاده از تیوب های فلورسنتی که به صورت سفارشی خم شده اند و در پشت پخش کننده های انعطاف پذیری قرار گرفته و مخفی شده اند، صورت گرفته است.

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

مرکز بین المللی فرهنگی جوانان نانجینگ طراحی شده توسط شرکت معماری زاها حدید، نانجینگ، چین

نورهای مخفی تولید شده توسط شرکت GD-Lighting Design

مرکز بین المللی فرهنگی جوانان نانجینگ در سال 2014 برای بازی های المپیک جوانان ساخته شد و دارای یک سازه عظیم است که شامل یک مرکز گرد همایی، چندین اتاق کنفرانس، سالن پذیرایی و سالن هایی برای اجرای رویداد ها و یک سالن تئاتر، می باشد. فضای داخلی این بنا حسی از جریان یافتن “انرژی” را به دست می دهد که این حس به وسیله استفاده از نور هایی به وجود آمده است که جهت تاکید بر حرکت افراد در درون فضا به کار رفته اند.

معماران این پروژه با کمپانی GD-Lighting Design برای تولید مجموعه ای از نورهای مخفی LED هم کاری داشتند که این نور ها به واسطه مدل سازی پارامتریک به صورت سفارشی تولید شده اند. فضا های سیرکولاسیون با پانل هایی به شکل الماس و نوارهایی خطی روشن می شوند که راهنمای بازدیدکنندگان به بخش های اصلی بنا هستند. در سالن کنسرت اصلی، درون سقف ها هزاران حفره با قطر های متفاوت برای نصب نور در نظر گرفته شده است که باعث شده سقف به صورت کهکشانی از نور جلوه کند.

زاها حدید

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

زاها حدید

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی


حتما ببینید: 50 ایده خلاقانه برای لیوان


طراحی موزه Maxxi توسط زاها حدید، رم، ایتالیا

نورهای مخفی تولید شده توسط شرکت Zumtobel

از موزه های معاصر در شهر رم موزه Maxxi می باشد که به آثار هنری قرن بیست و یکم متعلق است. این موزه در یکی از تاریخی ترین شهر های جهان قرار دارد. تیم معماری زاها حدید این موزه را به عنوان فرصتی برای آزمایش کانسپت “سیالیت” در نظر گرفتند و یک بنای پویا با فضای داخلی منحنی شکل خلق کردند که کاملا با ایستایی کلاسیسزم این شهر تناقض دارد.

یکی از ویژگی های این بنا که تاکیدی بر کانسپت فوق می باشد نورپردازی داخلی آن می باشد. و همه تجهیزات این نور ها،به صورت یکنواخت با دیوار ها، تیر ها و سایر المان های معماری نصب شده اند و این المان ها را به نوعی به “حاملان نور” تبدیل کرده اند.

از جذاب ترین قسمت های این موزه در استفاده از نور، قسمت زیرین پله های معلق موزه می باشد که به وسیله تیوب های فلورسنت که در پشت یک نوار پخش کننده نور و شیشه اکرلیک قرار گرفته اند، روشنایی آن تامین شده است. نور ها در زیر این پلکان به صورتی طراحی شده اند که به عنوان راهنمای بازدید کنند گان به گالری هایی که در طبقه فوقانی قرار دارند، می باشند. در قسمت بالا هم زمان حرکت روی پله ها، نور از لا به لای فضای خالی بین پله ها به بالا نفوذ می کند و بنابراین به نوعی انگار متریال را از کف پله ها دور می کند و به جای متریال کف نور دیده می شود.

زاها حدید

زاها حدید

زاها حدید

زاها حدید

خانه Port طراحی شده توسط شرکت معماری زاها حدید، آنتروپ، بلژیک

نورهای مخفی تولید شده توسط شرکت Multiline

خانه Port، در شهر آنتروپ بلژیک واقع شده است. این خانه که بخشی از آن قدیمی است و مورد باز سازی قرار گرفته، و بخشی از آن تازه ساز بوده به شکلی طراحی شده است که یک کشتی شیشه ای آینده نگرانه را بر فراز یک ایستگاه آتش نشانی تاریخی و قدیمی از جنس آجر، نمایش می دهد.

این بنا دارای نمایی از جنس شیشه های شفاف و آینه ای می باشد و یک انعکاس کالیدوسکوپی (مشابه عملکرد زیبابین) از بندر مجاور به بنا دست می دهد و در عین حال که یک دید پانارومیک از فضای داخلی نیز به وجود می آورد. شرکت Multiline، در فضای داخلی نوارهای LED مخفی تولید کرده است که شکاف هایی را در سقف به وجود آورده که بر زوایای تند معماری این بنا تاکید می کند.

در این بنا تمامی این نورها به دلیل وجود ستون های کج در فضای داخلی و فرم غیر متعارف فضا ها، به صورت سفارشی ساخته شده اند. هر یک از این روشنایی ها مجهز به یک محرک Tridonic است که می تواند میزان نور روز را تشخیص داده و به صورت اتوماتیک با دقت به آن، میزان روشنایی خود را برای تامین نور کافی در فضا، متناسب نماید.

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

زاها حدید و مهارت او در استفاده از نور های مخفی

منبع: architaizer

ترجمه: از تحریریه معمار آپ