بافت قالیچه و فرش

قالیچه و فرش های مدرن امروزی بیشتر با استفاده از همان تکنیک‌ هایی که توسط بزرگ‌ ترین بافنده‌ های هزاران سال اخیر نیز استفاده می‌شده است، تولید می‌شوند. امروزه نیز تولید قالیچه‌ دست‌ بافت به زمان و دقت خاصی نیازمند است. بافت  فرش‌ های ماشینی اگر چه خیلی سریع‌ تر است ولی تکنیک‌ های کاربردی هم چنان مشابه است. در بیشتر موارد، قیمت فرش و کیفیت آن بستگی به مدت زمان صرف شده جهت تولید و بافت آن و استعداد بافنده‌اش دارد. اما موقع خرید به بافت و ظاهر فرش هم دقت کنید. برای داشتن انتخابی بهتر از ویژگی‌ های انواع فرش آگاه شوید.

انواع قالیچه و فرش از نظر بافت

قلاب‌بافی

قالیچه قلاب‌ دوزی شده، شبیه به قالیچه ریشه‌دار است و تنها تفاوت آن این است که حلقه‌ ها دست‌ نخورده باقی می‌ مانند. در یک قالیچه قلاب‌ دوزی شده، حلقه‌ های نخ به وسیله ماشین یا یک میل دستی روی متریال پشتی فرش کشیده می‌شوند.و برای اینکه نمایی برجسته و سوزن‌ دوزی شده خلق کنند حلقه‌ ها را قیچی نمی‌ کنند.

تکنیک‌های بافت قالیچه و فرش

گره‌زنی

گره‌زنی، یکی از کاربردی ترین تکنیک‌ های بافت قالیچه است. و روش بافت در این تکنیک به این صورت است که بافنده گره‌ هایی جدا به نخ‌ های تار می‌بندد که طول قالیچه را شکل می‌ دهند. در اصل این گره‌ ها، سطح یا کرک قالی را تشکیل می‌ دهند. هرچه تعداد گره‌ ها بیشتر باشد؛ دوام و ارزش قالیچه نیز افزایش می‌ باید. همچنین، محصول این دو روش، کاملا شبیه به هم نیستند.

قالیچه و فرش


حتما ببینید: صندلی لوله ای شکل با ظاهری مدرن و زیبا


ریشه زنی

تولید قالیچه‌ ریشه‌ دار، بدون هیچ گره ای راحت‌ تر است. در این روش، حلقه‌ هایی از نخ روی متریال پشتوانه فرش کشیده می‌شود؛ این کار با استفاده از ماشین و یا با ابزار دستی انجام می شود. و در آخر حلقه‌ ها را قیچی می‌کنند تا سطحی نرم با کرک‌ های برش داده‌ شده به دست بیاید زیرا این نوع قالی‌ ها کار کمتری دارند و در مدت زمان کوتاه تری تولید می‌شوند؛ معمولا  این فرش ها حتی اگر خیلی با کیفیت باشند ارزان تر هستند. قالیچه‌ های ریشه‌ دار نسبت به بقیه فرش‌ ها، بیشتر پرز می‌ دهند و باید مرتبا آن ها را جارو برقی بکشید.

تکنیک‌های بافت قالیچه و فرش

بافت تخت

برعکس فرش‌ های بالا، بافت تخت کرک ندارد. در عوض، نخ‌ های عمودی تار در نخ‌ های افقی پود تابیده می‌ شوند. فرش‌ های بافت تخت مانند گلیم را می‌توان با ماشین یا دست بافت.

روش بافت قالیچه و فرش

تابیدن و بافتن

فرش‌ های تابیده و بافته مثل بافت تخت، کرک ندارند و معمولا به شکل دو رویه هستند. نخ‌ ها دور یک ریسمان پیوسته تافته می‌ شوند. سپس به‌ صورت یک طرح پیچشی دور هم بافته می‌ شوند. حاصل کار، اثری قوی و با دوام است که تقریبا در هر محیطی دوام دارد.

منبع: builddirect

ترجمه: از تحریریه معمار آپ