ایده های افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه

امروزه با پیشرفت زندگی و افزایش جمعیت در شهر ها ، مساحت خانه ها به ویژه آپارتمان ها کاهش یافته است که این امر باعث کوچک تر شدن فضا های داخلی از جمله آشپزخانه ها شده است. عدم استفاده از برخی عناصر مبلمان و لوازم غیر ضروری شاید تاحدودی این مشکل را برطرف سازد اما بیشتر لوازم مورد استفاده در آشپزخانه کاملا کاربردی هستند و عدم استفاده از آن ها غیر ممکن است. به همین علت کمبود فضا و نگهداری وسایل در آشپزخانه یکی از مهم ترین مشکلات آشپزخانه های کوچک است. در این مطلب با 7 ترفند کاربردی برای افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه آشنا خواهید شد.

 

1- استفاده بهینه از کابینت :

از دیرباز تا کنون از کشو و کابینت برای نگهداری لوازم استفاده می شود. اما با گشودن یکی از کشو ها یا کابینت‌ ها متوجه خواهید شد که تقریبا نیمی از ارتفاع کشو و کابینت‌ های آشپزخانه شما خالی و بدون استفاده است. بنابراین در حال حاضر طراحان دکوراسیون آشپزخانه ، به منظور استفاده بهینه از فضای کابینت ها و کشو ها ، فضای هر بک از کشو ها را به بخش‌ های مختلف و مجزا تقسیم می‌ کنند و بدین ترتیب مقدار فضای بیشتری برای نگهداری لوازم ایجاد می شود.

ایده های افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه

2- گاراژ لوازم خانگی :

در صورتی که دارای آشپزخانه کوچک هستید که در آن در عین استفاده از لوازم پر کاربرد خواستار تمیز و مرتب بودن سطح کانتر و کابینت‌ های آشپزخانه هستید ، بهترین راهکار ایجاد یک گاراژ لوازم خانگی است. در واقع گاراژ لوازم خانگی ، فضایی شبیه به کابینت است که درب آن به صورت کرکره‌ ایی باز و بسته می‌ شود. با این ایده شما می توانید در صورت نیاز لوازمی مانند توستر ، مخلوط‌ کن و دیگر لوازم پر کاربرد خود را در این مکان قرار دهید و در مواقعی که به آن ها نیازی ندارید کرکره گاراژ را پایین بکشید.

ایده های افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه

3- قفسه‌ های کاربردی در فضا های باریک :

معمولا در اکثر آشپزخانه ها در کنار گاز فضای کوچکی قرار دارد که اغلب یا به صورت ظاهری با پوششی از جنس درب کابینت‌ ها پر می‌ شود و یا به یکی از کابینت‌ های مجاور خود متصل می‌ گردد. دسترسی به این فضا به علت نداشتن درب بسیار سخت و دشوار است. امروزه طراحان کابینت آشپزخانه برای رفع این مشکل ، با طراحی یک قفسه کشویی باریک برای این فضای باریک ، مکان مناسبی را برای قرار دادن ادویه‌ جات و روغن‌ ها ایجاد می کنند.

ایده های افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه


حتما ببینید : ایده های طراحی کانتر آشپزخانه و حمام با استفاده از کاشی


4- رک‌ های نگهدارنده ظروف :

معمولا ارتفاع کابینت‌ ها کاربرد زیادی ندارد. و در عین حال افزایش تعداد طبقات کابینت نیز باعث سخت و دشوار شدن دسترسی به ظروف و وسایل آشپزخانه خواهد شد. بنابراین طراحان دکوراسیون آشپزخانه ، با قرار دادن رک‌ های متحرک در داخل کابینت‌ ها فضای مناسبی را برای قرار دادن و یا آویزان کردن ظروف مختلف مانند ماهیتابه را ایجاد می کنند. نصب این رک ها به شکل ثابت در فضای بین کابینت‌ های بالا و پایین ‌و یا بر روی دیوار امکان پذیر است.

 آشپزخانه کم جا

5- فضایی برای چهار پایه‌ های تاشو :

چهار پایه یک وسیله کاربردی است که به وسیله آن دسترسی به کابینت‌ های بالا امکان پذیر می شود. اما با کمی دقت متوجه می شوید که معمول چهار پایه‌ ها وسیله‌ ایی اضافه در آشپزخانه هستند که دارای مکان ثابتی نیستند و باعث ایجاد مزاحمت می شوند. بنابراین با استفاده از چهار پایه‌ های تاشو در فضای خالی زیر کابینت‌ های می توان در قسمت زیرین کابینت ها یک مخزن نگهداری برای آن ها ایجاد کرد.

 آشپزخانه کم جا

6- جزیره به‌ جای میز :

معمولا استفاده از میز غذا خوری در آشپزخانه بسیار متداول است اما شما می توانید به جای میز غذا خوری از جزیره استفاده کنید که علاوه بر فراهم نمودن مکانی براین شستن ، باعث ایجاد فضای ذخیره سازی آشپزخانه نیز می شود. جزیره‌ ها در میان آشپزخانه قرار می‌ گیرند و معمولا از یک یا دو سمت دارای درب هستند. وجود جزیره در هر آشپزخانه باعث رفع مشکل کمبود جا و فضای نگهداری ظروف می شود.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

7-چرخ دستی به‌ جای جزیره :

قطعا نصب جزیره در آشپزخانه های کوچک امکان پذیر نیست. بنابراین استفاده از یک چرخ دستی با ظاهری شبیه به یک جزیره اما با ابعاد کوچک‌ تر یکی از ترفند های کاربردی برای افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه محسوب می شود. معمولا این چرخ‌ ها برای قرار دادن ظروف کاربرد دارند اما امکان استفاده از آن ها برای نگهداری لوازم آشپزی و حتی سطل زباله نیز وجود دارد.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک