باید ها و نباید های استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

هر انسانی علاقمند به زیبایی است زیرا زیبایی نه تنها باعث انتقال انرژی بسیار مثبتی به انسان می شود بلکه زیبا سازی فضا نیز بسیار حائز اهمیت است. یک فضای دنج و خفه انرژی منفی را به انسان القا می کند اما در یک فضای شاد که در آن المان های زیبایی شناختی به کار رفته باشد به طور حتم انرژی مثبتی را در فضا متصاعد می کند. با استفاده از ایده های مختلف دکوراسیون داخلی و لوازم مختلف می توان به این هدف دست یافت. آینه یکی از لوازم کاربردی برای زیبا سازی فضا می باشد که بسیار محبوب و پر طرفدار است. در ای مطلب با شیوه کاربرد آینه در دکوراسیون خانه آشنا خواهید شد.

شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون خانه

نحوه استفاده از آینه در فضا های مختلف

معمولا آینه ها علاوه بر فضای خانه در مکان های عمومی نیز کاربرد بسیاری دارند. استفاده از آینه در دکوراسیون به منظور انعکاس نور بیشتر ، بزرگ تر نشان دادن فضا و البته زیبا سازی چیدمان خانه و … صورت می گیرد. اما راهنمای بسیاری برای استفاده صحیح و مناسب از آینه در دکوراسیون وجود ندارد. از نکات بسیار مهم استفاده از آینه چگونگی و نوع مکان مورد نظر است. استفاده از آینه در مکان نامناسب باعث می شود فضا آشفته و شلوغ به نظر برسد و در عین حال انرژی منفی نیز به فضا منتقل می کند. یک طراح داخلی برجسته به نام “ونسا دلئون” به معرفی باید ها و نباید های استفاده از آینه پرداخته که در ادامه مطلب با این قوانین آشنا خواهید شد.

1- استفاده از آینه های بزرگ در اتاق های کوچک :

استفاده از آینه بزرگ در اتاق کوچک باعث ایجاد خطای دید و عمق در فضا می شود. ونسا دلئون معتقد است: “بهتر است که آینه را بالای میز غذا خوری ، و روی دیوار نصب کنید تا انعکاسی از لوستر اتاق باشد و یا این که آینه را در بالای اثر هنری مورد علاقه خود نصب نمایید.”

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که از نصب آینه را در ارتفاع بالا خودداری کنید زیرا در این صورت تنها سقف را نمایش می دهد. اما در صورتی که فردی ماجراجو هستید ، با استفاده از آینه های بزرگ تر می توانید حس هیجان بیشتری را به فضا منتقل کنید. ونسا دلئون بر این باور است: “بیشتر افراد تصور می کنند نصب آینه های رو در رو بر روی دیوار شیوه ایی قدیمی است. شما می توانید آینه را بر روی طاقچه و یا به شکل ایستاده نصب کنید.

شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون خانه

2- فضا های خالی را با آینه پر نکنید :

پر کردن فضا های خالی خانه با استفاده از آینه ، کار غلط و اشتباهی است. این کار ظاهر زشتی به فضای شما می بخشد و باعث می شود فضای شما آشفته به نظر برسد. آویزان کردن آینه غلط ترین شیوه کاربرد آینه در دکوراسیون است. زیرا هر لحظه چیز جدیدی را انعکاس می دهد و این اصلا خوب نیست. بدون شک شما علاقمند به بازتاب تصویر شمع های بدقواره ایی که احتمالا آب نیز شده اند و یا مبلمانی که دوست ندارید به وسیله آینه نیستید. در واقع شما خواستار انعکاس منظره ایی زیبا به وسیله آینه هستید و یا این که آینه بازتاب دهنده نور در فضا باشد.

شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون خانه

3- استفاده از آینه به عنوان یک نقطه کانونی :

استفاده از آینه های نازک جلوه ایی بسیار زیبا به فضا می بخشد. به جای نصب این آینه ها بر روی دیوار بهتر است آن را  به شکل عمودی و ایستاده قرار دهید. این ترفند نه تنها باعث زیبا تر شدن فضای منزل شما خواهد شد بلکه اتاق را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان می دهد. این آینه ها بهترین انتخاب برای آرایش فضا و کنج های خانه هستند. حتی استفاده از یک روشنایی کوچک در کنار آینه ایستاده ، کنج اتاق را درخشان و نورانی می کند.

شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون خانه

4- عدم استفاده از آینه های متعدد در دکوراسیون آشپزخانه و اتاق خواب :

معمولا کاربرد آینه در آشپزخانه ضرورت ندارد اما اگر علاقمند به استفاده از آینه در این مکان دارید می توانید از آینه های بشقابی در آشپزخانه استفاده کنید. یکی از معایب این مدل آینه ها ، این است که خیلی زود کثیف می شوند و نیاز به مراقبت بسیار دارند. بنابراین فراموش نکنید که بایستی مرتبا آن ها را تمیز کنید.

ونسا دلئون معتقد است: ” استفاده از آینه های زیاد در اتاق خواب جلوه خوبی ندارد. از نصب آینه بر روی تخت خواب خودداری کنید زیرا باعث انعکاس تخت خواب در فضای اتاق می شود. این که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب آینه را رو به روی خود ببینید ، اصلا خوب نیست. به همین علت بهتر است آینه را در بالای تخت خواب نصب کنید.”

شیوه های کاربرد آینه در دکوراسیون خانه

5- ضرورت پیروی کردن از قوانین فنگ شویی :

یکی از دلایل مخالفت ونسا دلئون با استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب این است که بر اساس قواعد فنگ شویی ، استفاده از آینه در این اتاق اصلا خوب نیست. زیرا نصب آینه رو به روی تخت خواب باعث بازتاب انرژی شما می شود (ممکن است منفی هم باشد) این به معنای این است که شما شخص سومی را به رابطه خصوصی و نزدیک با شریک زندگی خود دعوت می کنید. بنابراین بهتر است آینه را در بالای شومینه اتاق خواب قرار دهید ، زیرا در  بیشتر مواقع انرژی خوبی را به اتاق منتقل می کند ( البته نه در ارتفاع خیلی بالا که سقف را نشان دهد.) آینه عنصری از آب است ، بنابراین قرارگیری آن در بالای شومینه ، باعث ایجاد تعادل در فضا می شود. بر اساس قواعد فنگ شویی ، بهتر است آینه رو به روی درب ورودی اتاق قرار گیرد زیرا حس خوش آمد گویی باعث انعکاس انرژی مثبت در فضا می شود.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه


حتما ببینید : ترکیب رنگ های جسورانه در دکوراسیون داخلی


6- عدم نصب آینه رو به روی درب وروی خانه :

بر اساس قواعد فنگ شویی نصب آینه رو به روی درب ورودی خانه باعث دور شدن شانس و ثروت از منزل شما می شود. حتی توصیه می شود در مکانی که قصد فروش و کسب و کار دارید نیز از این کار خودداری کنید.

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه

7- عدم نصب آینه در سقف :

استفاده از آینه در سقف جلوه خوبی ندارد ، زیرا به سرعت کثیف می شود و باید مرتبا تمیز شود. البته هنوز این شیوه در متل های ارزان قیمت استفاده می شود ، حتی می توانید رد پای آن را در فیلم های دهه 70 میلادی نیز مشاهده کنید.

آینه در دکوراسیون خانه

8- نصب آینه رو به روی پنجره :

در صورتی که اتاق شما به دلایل مختلف دارای فضایی تاریک و افسرده است ، بهتر است آینه های بزرگی را به اندازه پنجره اتاق رو به روی پنجره ها بر روی دیوار نصب کنید. با این کار نور و فضای دلنشین بیرون از خانه در اتاق شما انعکاس می یابد. اگر منزل شما دارای چشم اندازی فوق العاده است ، حتما آینه ایی رو به روی آن قرار دهید. و با این کار انرژی مثبت دریافت شده از منظره ی بیرون را افزایش دهید.

آینه در دکوراسیون خانه

9- استفاده از آینه در راهرو های باریک و راه پله :

از آینه های باریک و افقی در راهرو های باریک و راه پله استفاده کنید. این شیوه علاوه بر بزرگ تر نشان دادن فضا ، باعث می شود جریان اتاق به اتاق بهتر نمایان شود.

آینه در دکوراسیون خانه

10- استفاده از وسایل آینه دار :

ونسا دلئون معتقد است: “لوازم آینه دار فراوانی وجود دارند که می توانید برای زیبا سازی فضا از آن ها استفاده کنید.” از جمله این وسایل می توان به میز های آینه ایی ، کمد هایی با درب آینه ایی و … اشاره نمود. استفاده از دراور های آینه دار در یک اتاق کوچک ، یاعث ایجاد تصویری می شود که تصور می شود طبقه دیگری نیز وجود دارد. با این وجود در صورت وجود لوازم بسیار در فضای اتاق ، توصیه می شود از استفاده ار آینه اجتناب کنید.

آینه در دکوراسیون خانه