سه پروژه اجرایی طراحی آشپزخانه سیاه‌ و سفید

اولین مزیت طراحی آشپزخانه سیاه‌ و سفید این است که براساس نظر (لوران فرانکلین) که یکی از طراحان پروژه‌ای در همین مطلب نیز هست، «سیاه‌وسفید یک ترکیب رنگ کلاسیک است که هم ابدی است (با زمان کهنه نمی‌شود) و هم با کلاس و پیچیده.»

از مزیت های دیگر استفاده از ترکیب رنگ سیاه‌وسفید میتوان به تمیز و تروتازه بودن آن در عین ایجاد تضاد و هیجان اشاره نمود. به علاوه لایه ی خنثای آن اجازه میدهد که رنگها و لوازم و تزئینات دیگر هم خود را نشان بدهند.

با سایت معمارآپ همراه باشید تا در ادامه مطلب به بررسی سه مورد از بهترین موارد طراحی آشپزخانه سیاه‌ و سفید بپردازیم.

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

1- طراحی آشپزخانه سیاه‌ و سفید تمیز و معاصر:

  • طراحان: لوران فرانکلین و تنیل گولدسیت: از شرکت طراحی معماری لوران فرانکلین
  • مکان: تورنتو

سفارش کارفرما: آشپزخانه و پیشخوان کوچک آن را توسعه دهید تا فضای آشپزی بیشتر، مکان ذخیره و انبارکردن کافی و سبک مدرن و به روز هم ایجاد شود.

قسمت‌هایی که دارای ترکیب رنگی سیاه و سفید هستند: کابینت سیاه‌وسفید براق. هود اجاق‌گاز دارای رنگ مشکی. حلقه‌ی روکش سیاه برای روی پیشخوان. دیوارها سفید. درها سیاه.

برای درک بهتر می توانیم به سخنان یکی از طراحان یعنی لوران فرانکلین توجه نماییم که می گوید: «ترکیب رنگ سیاه با کابینت‌های سفید براق، تضاد بصری هیجان انگیزی ایجاد می‌کند و این تضاد را افزایش میدهد. همچنین یک پس زمینه ی عالی فراهم می‌کند برای نمایش تزئینات و کارهای هنری که مالک در طول مسافرت هایش گردآورده است.» فرانکلین ادامه می دهد که «وقتی که از یک تم رنگ آمیخته هیجان انگیز استفاده می کنید، مطمئن شوید که حداقل در 3 قسمت از کار و یا در حدود 30 درصد از فضا، مورد استفتده قرار گیرد. بین ویژگی های تیره و سنگین موجود در اتاق با عناصر روشن، بالانس ایجاد کنید.»

در نهایت فرانکلین و گلدیست ، در قسمتهای ناهارخوری مجاور، از چهارپایه‌های بار دارای توری باز . لوسترهای مدور ساده استفاده کردند.

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

2- خانه‌ی یک طبقه توسعه یافته

  • طراحان: بریس رومانو و جاش رومانو از گروه طراحان کابلستون
  • مکان: ریچموند، ویرجینیا
  • سایز: 16 فوت مربع (14.8 مترمربع) یعنی 20 در 8 فوت (6 در 2.4 متر)

سفارش کارفرما: اضافه کردن یک اتاق به ساختمان یک طبقه‌ای (به نام کیپ کاد). این قسمت اضافه شده شامل آشپزخانه‌ای با چیدمان بازتر و جادارتر باشد.

قسمت‌هایی که دارای ترکیب رنگی سیاه و سفید هستند: چهارپایه‌ها، لوسترها، ستون‌های نگه‌دارنده (دیوارکوب­ها) و دیگر فرعیات به رنگ سیاه . کابینت‌ها، پیشخوان آشپزخانه و کاشی‌ها به رنگ سفید.

ویژگی های برجسته دیگر: چوب راستیک در ستون، سطح روی پیشخوان، کف، قفسه‌ها و در محیط اطراف پیشخوان به‌صورت مرمری.

تعدادی از رازهای زیبایی این طراحی: اضافه کردن قفسه‌های باز، روش مناسبی برای باز کردن فضای آشپزخانه‌ی شماست. قفسه‌ی باز این امان را فراهم می‌سازد که از طریق حذف کردم کابینت‌های فوقانی، قسمتی از بار و وزن اضافی اتاق را بگیرد. قفسه باز، همچنین، خطوط را شکسته و جذابیت بصری ایجاد می‌کند.


حتما ببینید: کانسپت طراحی داخلی خانه کمتر از 50 متر مربع


یکی از چالش‌های این طرح این بود که طراحان می‌بایست راهی پیدا کنند که لوله‌کشی برای طبقه‌ی دوم را بدون پایین آوردن سقف آشپزخانه، پنهان کنند. ایده‌ای که به ذهنشان رسید این بود که از پوسته‌های چوبی بازسازی‌شده استفاده کنند به این صورت که آن‌ها را به دور لوله‌ها پیچیده، لوله‌ها را مخفی کرده و یک المان معماری راستیک (روستایی) را هم به کار اضافه کردند.

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

3- طراحی آشپزخانه سیاه‌ و سفید مدرن و معتدل

  • طراح : جودی راسن
  • مکان: تورنتو
  • سایز: حدود 200 فوت مربع (18.6 مترمربع)

سفارش کارفرما: یک آرایش و پیکربندی جدید برای آشپزخانه در یک اتاق اضافه شده: شامل یک سطح رویی بسیار بزرگ برای پیشخوان و فضای انبار و ذخیره بسیار زیاد.

قسمت‌هایی که دارای ترکیب رنگی سیاه و سفید هستند: کابینت‌ها، سطح پیشخوان، هود اجاق‌گاز و یخچال پانلی به رنگ سفید. قالب اطراف قسمت محیطی اجاق به رنگ سیاه به منپور ایجاد یک نقطه‌ی کانونی و ایجاد هیجان در طرح. پایه‌های فلزی پیشخوان و آویزه‌های بسیار بزرگ به رنگ سیاه. لوازم و صندلی‌ها هم به رنگ سیاه.

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

آشپزخانه سیاه‌ و سفید

ترجمه: معمارآپ