طراحی بیمارستان بومی به سبک مدرن

بیمارستان بامیان در استان بامیان، افغانستان واقع شده که توسط گروه معماری Arcop (Pvt) Ltd طراحی شده است. این بیمارستان بومی به عنوان مکانی برای خدمات رسانی به جوامع روستایی ساخته شده است. تیم معماران در طراحی این پروژه از روش های سنتی و بومی الهام گرفته اند و به منظور همپوشانی با بافت منطقه و کاهش نیاز به تاسیسات پر هزینه این بیمارستان را با توجه به ویژگی های اقلیمی منطقه ساخته اند.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Arcop (Pvt) Ltd
  • مکان پروژه : استان بامیان، افغانستان
  • معمار مسئول : Yawar Jilan, Mahboob Khan
  • کارفرما پروژه : Aga Khan Foundation
  • مشاوران سازه : Mushtaq & Bilal
  • مشاوران تاسیسات الکتریکی : Eleken
  • سازندگان پروژه : Jotun, Knauf
  • عکاس پروژه : Irfan Naqi
  • مساحت پروژه : 12312 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2017

بیمارستان بومی

در طراحی پلان این بیمارستان فضا ها لایه بندی شده تا عملکرد تسهیل شده میان هر یک از فضا ها بیشتر مد نظر معماران باشد. شاخصه های اصلی طراحی این پروژه عظیم شامل ارتباط مستقیم و غیر مستقیم مناطق خصوصی، درمانی، فضا های رفاهی و بخش مراقبت های ویژه می باشد.

تیم معماران نمای این مرکز درمانی را به منظور ایجاد تهویه و نور کافی برای تمام عرصه ها و همپوشانی با ویژگی های بومی منظقه با استفاده از الگو های سنتی و نور گیر با بافت به سبک بومی و محلی طراحی کرده اند. حجم ساختمان و خطوط طراحی نمای این بیمارستان بومی با کوه های پشت ساختمان و محیط پیرامون دارای هارمونی می باشد. ارتباط هسته بصری منطقه با کالبدی، علت این هماهنگی می باشد که به جهت به حداکثر رساندن تلفیق میان ساختمان و محدوده سایت پروژه، به این سایت اضافه شده است.

دکوراسیون داخلی این بیمارستان را با استفاده از نقش و نگار و رنگ آمیزی بومی و توسط هنرمندان بومی شهر طراحی شده است. به منظور ایجاد تعامل بهتر پزشکان و بیماران با خصوصیات شهری، بافت داخلی مدرن ساختمان با تزئینات سنتی تلفیق شده است.

تیم معماران در طراحی این پروژه علاوه بر کانسپت و روش های طراحی بصری، به منظور به حداقل رساندن ریسک آسیب و تخریب ساختمان، ساختار این ساختمان را با رعایت اصول استاندارد طراحی مراکز درمانی ساخته اند. این منطقه از کشور افغانستان زلزله خیز است و زلزله های شدیدی در آن رخ می دهد از این رو معماران در طراحی این ساختمان تصمیم گرفتند تا سازه ایی را طراحی کنند که هم دارای مقاومت بالایی باشد و هم به علت آسیب های پس از زلزله شرایط درمان و کمک رسانی را به سریع ترین شکل ممکن ارائه دهد.

ساختمان این بیمارستان تخصصی به علت بهره گیری از گرمای خورشید در فصل زمستان و هم چنین بهینه سازی نور در تمام ساعت روز ساختمان را در جهت شمالی – جنوبی ساخته شده است. از این رو به دلیل استفاده از این راهبرد تمام اتاق ها، بخش های عمومی و راهرو ها از نور کافی بهره مند شده اند. هم چنین قرار گیری ساختمان در جهت شمالی – جنوبی موجب ایجاد یک چشم انداز زیبا از کوهستان شده که در قسمت جنوب ساختمان واقع می باشد. که این امر باعث شده تا عموم و بیماران منظره ایی زیبا و منحصر به فرد را مشاهده کنند.


حتما ببینید : طراحی 30 نمونه اتاق نشیمن سفید که آرامش و لطافت را به ارمغان می آورند


سایر تصاویر پروژه طراحی بیمارستان بومی به سبک مدرن

بیمارستان بومی

طراحی بیمارستان

طراحی داخلی بیمارستان

طراحی بیمارستان

طراحی داخلی بیمارستان

طراحی بیمارستان تخصصی

طراحی بیمارستان تخصصی

پلان بیمارستان بومی

پلان بیمارستان بومی

پلان بیمارستان بومی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ