طراحی کافی شاپ FUMI توسط Alberto Caiola

بیشتر کافی شاپ ها در سرتاسر دنیا ایده طراحی خود را از نوشیدنی می گیرند. قهوه یکی از این نوشیدنی ها است که یک نوع رایحه خاص و هم چنین خصوصیات زیادی دارد که تفسیر فیزیکی تمام این خصوصیات می تواند چالش برانگیز باشد. حاصل و نتیجه این تفاسیر به طور یقین می تواند منحصر به فرد باشد. فضای عاشقانه کافی شاپ FUMI نمونه بارز این طراحی می باشد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: Alberto Caiola
  • عکاس پروژه: Dirk Weiblen
  • مکان پروژه: شانگهای، چین
  • سال ساخت: 2016

کافی شاپ FUMI

حاصل ذوق و هنر Alberto Caiola طراحی کافی شاپ Fumi است که در شانگهای، چین قرار دارد. Alberto Caiola با قدردانی از لذت نوشیدن قهوه، و به دلیل رایحه معطر قهوه یک مکان عاشقانه با تجسم رایحه قهوه را خلق کرده است. Alberto Caiola یک طراح داخلی است که عاشق کنتراست ها می باشد. از نظر وی هر پروژه داستانی دارد که باید گفته شود. در تمام طراحی های Alberto Caiola حس اصالت و تجلی پیوند میان کارایی و زیبایی شاعرانه موج می زند.

کافی شاپ FUMI

دو المان جذاب در طراحی داخلی کافی شاپ Fumi وجود دارد. یکی از این المان ها سقف مواج است که یک سری خطوط ظریف و مستقیم را دنبال می کنند و یاد آور خود نوشیدنی قهوه می باشد. و مخاطب حس می کند که ریز موج هایی در قهوه در حال حرکت است و هر لحظه امکان دارد که سقف کل فضا را ببلعد ولی به هر طریقی که شده، فضا نجات پیدا می کند. این طرح باعث به وجود آمدن حس تحسین و تشویق در مشتریان کافه می شود.

کافی شاپ FUMI

المان جذاب دیگر در طراحی داخلی این کافی شاپ نصب یک دیوار جذاب، می باشد. دیواری که با یک سری ظرف قهوه در سایز های متنوع و گوناگون تزئین شده است. این ظرف ها، به شکل یک طرح نامنظم چیده شده اند. به شکلی که بیننده حس می کند به مرور زمان روی دیوار جای گرفته اند.

کافی شاپ FUMI

نورپردازی این کافی شاپ، خارق العاده بودن این طراحی را دو برابر کرده است. بین سقف سایبان شکل و دکوراسیون تندیس گونه دیوار، المان‌ های کوچک‌ تری مانند مبلمان نیز باعث افزایش جذابیت فضا شده اند. تمام لوازم کافی شاپ، دارای سطح براق می باشند تا فضای داخلی را بزرگ تر نشان دهند.

طراحی کافی شاپ FUMI در چین

راهبرد این طرح کاملا موفقیت آمیز بوده است. در این پروژه احساسات داخلی و نما ها بسیار خاص و باطراوت هستند. در وسط این کافی شاپ یک میز بلند براق با لبه های گرد قرار دارد که در دو طرف آن دو ردیف صندلی صیقلی و براق چیده شده اند.

طراحی کافی شاپ FUMI در چین


حتما ببینید: 5 پروژه منحصر به فرد ساخته شده با نور پردازی خط


در این کافی شاپ دیوار تزئین شده با ظرف‌ های قهوه، دارای بافت زیبایی است. این دیوار از جنس آجر با رنگ سفید، رنگ شده تا بتواند نور را بازتاب و منعکس کنند. ولی دیوار روبه رو دارای یک سطح خام و بدون روکش است که با یک آینه بزرگ تزئین شده است تا هماهنگ با سطح میز باشد.

طراحی کافی شاپ FUMI در چین

یک میز دیواری، زیر این آینه بزرگ نصب شده است و در کنار این میز تعدادی چهار پایه چیده شده است. در قسمت انتهایی فضای کافی شاپ، قسمتی که مشتریان صاحب کافه و منو را پیدا می کنند، ظرافت و جلوه ایی نوظهور مشاهده می شود.

معماری کافی شاپ FUMI

بخشی از دیوار شیشه ایی کافه را درب شیشه ایی ورودی تشکیل می دهد. در این بخش، صندلی های بیشتری قرار گرفته است. این دیوار شیشه ایی، کافی شاپ را به دنیای بیرون متصل می کند. و هم چنین نور را به درون کافه هدایت می کند و عابران رهگذر را ترغیب به ورود به کافه می کند. این دیوار شیشه ایی قابلیت تا شدن دارد و می توان آن را به طور کامل تا زد و باز کرد تا یک قسمت نشیمن نیمه پوشیده ایجاد شود و فضای خارجی و داخلی را به یک دیگر متصل کند.

معماری کافی شاپ FUMI

معماری کافی شاپ FUMI

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ