طراحی کلینیک دندان پزشکی مدرن

کلینیک دندان پزشکی مدرن “CREDUS” واقع در شهر پکن، چین توسط گروه معماری “lina Architects” طراحی شده است. فضای داخلی این مطب تخصصی با حفظ چند رویکرد مهم و بنیادی در فضا طراحی شده است. هدف معماران از طراحی این کلینیک ارائه یک محیط حرفه ایی و کارآمد بود که از سبک مدرن تاثیر گرفته است.

کلینیک دندان پزشکی مدرن

کارفرمایان پروژه از تیم معماری lina خواستار خلق فضایی با یک محدوده امن و ساده در ذهن بیماران بودند. تا بیماران به هنگام مراجعه به این مطب زمان خود را با خیالی آسوده و راحت سپری نمایند. یکی از چالش هایی که معماران در طراحی داخلی این کلینیک با آن مواجه بودند، تقسیم بندی فضایی و ارتباط عرصه ها به علت مساحت کم و محدود فضا بود. به ویژه این که پزشکان مخالف قرار گیری یونیت های دندان پزشکی در یک اتاق با دیوارهای شیشه ایی بودند. معماران ابتدا اقدام به طراحی بخش پذیرش کلینیک نمودند تا به هنگام ورود مراجعه کنندگان فضا و کاربری آن را تعریف نماید. بنابراین قسمت پذیرش درون طراحی دیوار ها و سقف حجاری شده و بخشی از یک واحد کلی قرار گرفت.

معماران در طی یک جریان سیال تمام فضا های این کلنیک را طراحی نمودند. به گونه ایی که فضا های کوچک جزئی از فضا های کلی محسوب می شوند. معماران به وسیله منحنی های دیوار ها، اتاق یونیت و بیماران را در پشت فضا ها تعبیه نموده اند که هدف معماران از این طراحی، مخفی نمودن اتاق از دید بیماران طبق خواسته کارفرما و تفکیک فضا ها به منظور دارا بودن مساحت استاندارد به واسطه کانسپت طراحی و محدودیت در فضا بود.

گروه معماری lina در طراحی داخلی این کلینیک خطوط منحنی دیوار ها را تبدیل به هسته اصلی پذیرش، اتاق یونیت، اتاق عکس برداری و انبار نموده است. انتخاب رنگ سفید برای دیوار ها و نورپردازی فضا به مراجعه کننده و کاربران حس آرامش بخشی را القا می کند و علت آن داشتن عنصر مینیمال این رنگ می باشد.

کلینیک دندان پزشکی مدرن

در ادامه طراحی ریتمیک این کلینیک دندان پزشکی مدرن ، اتاق های معالجه و درمان طراحی شده اند که هم پشت دیوار ها پنهان شده ، و هم به خوبی فضا را تفکیک نموده اند. معماران به منظور ایجاد حس تعادل در این فضای درمانی و رعایت سبک مدرنیته از ترکیب عناصر تیره تر مانند: رنگ سیاه در قرنیز دیوار ها و پارکت تیره کف پوش استفاده نموده اند. معماران برای کامل شدن سبک مدرنیته در این کلینیک دندان پزشکی از ترکیب رنگ های تیره و روشن و خطوط افقی کرکره ایی دیوار ها استفاده نموده اند. تا کارفرما تنها یا یک فضای مدرن عملکردگرا روبرو نشده و حس یک مکان بی نهایت ساده به او القا نشود.


حتما ببینید : طراحی کلینیک دندانپزشکی در سیدنی


سایر تصاویر پروژه طراحی کلینیک دندان پزشکی مدرن

طراحی داخلی کلینیک

کلینیک دندان پزشکی مدرن

منبع : archello

ترجمه : از تحریریه معمارآپ