تاثیر دکوراسیون فضا بر روی خلق و خوی افراد، امری ثابت شده است که نمی‌تواند مورد انکار قرار بگیرد. این روزها با صنعتی شدن زندگی، تلاش می‌شود که از متریال طبیعی برای دیزاین دکوراسیون فضاهای داخلی استفاده شود. این مسئله سبب تحکیم پیوند میان انسان و طبیعت می‌شود و حس آرامش را در محیط جاری می‌سازد. چوب ترمو یک متریال نوین است که در ایران توسط تولیدی‌های متعدد از جمله شرکت جی پی وود تولید می‌شود. خرید ترموود برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی باید با توجه به موقعیت و شرایط پروژه انجام شود؛ به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به بررسی کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی بپردازیم.

چوب ترمو چیست؟

پیش از آن که کاربرد ترمووود در دکوراسیون داخلی را زیر ذره‌بین قرار دهیم، باید ماهیت این متریال را بررسی کنیم. چوب ترمو یا ترموود (Thermowood) نوعی چوب اصلاح شده است که با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته تولید می‌شود. در واقع فرآیندهای پیچیده‌ای که بر روی مواد اولیه صورت می‌گیرند، ویژگی‌های فیزیکی آن را بهبود می‌بخشند. در فرآیند ترموودینگ بخش زیادی از رطوبت بافت چوب از بین می‌رود و محصول نهایی علاوه بر زیبایی، دارای ساختاری مقاوم است.

مزایای استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی

حالا که با ماهیت ترموود آشنا شدیم، باید دلایل گسترده بودن کاربرد چوب ترمو در دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم. مزایای ترموود را نمی‌توان در چند کلمه ساده خلاصه کرد؛ با این حال قصد داریم در این بخش مهم‌ترین مزایای استفاده از چوب ترمو را بررسی کنیم:

 • استحکام زیاد: ترموود استحکام و دوام بالایی در برابر فرسایش، ضربه و فشار از خود نشان می‌دهد.
 • مقاوم در برابر رطوبت: این متریال مانند سایر چوب‌ها نسبت به رطوبت آسیب‌پذیر نیست و به راحتی دچار پوسیدگی نمی‌شود.
 • مقاومت در برابر انواع آفت: چوب ترمو در برابر انواع قارچ‌ها، کپک‌ها و حشرات مقاومت دارد.
 • عایق در برابر صوت: چوب ترمو در برابر فرکانس‌های صوتی عایق است و به همین دلیل می‌توان آن را در آپارتمان‌ها به کار گرفت.
 • عایق در برابر انتقال گرما: با توجه به عدم عبور حرارت از میان ترموود، این متریال سبب حفظ دمای داخلی شده و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.
 • دوام بالا: موارد فوق سبب می‌شوند که این چوب دوام بالا و طول عمر زیادی داشته باشد. در نتیجه استفاده از این متریال، می‌توان از ایجاد هزینه‌های اضافی برای تعویض و تعمیر جلوگیری کرد.
 • زیبایی ظاهری: ترموود با داشتن بافت چوبی و مات، دارای زیبایی خیره‌کننده‌ای است؛ البته می‌توان با استفاده از جلادهنده‌ها، براقیت آن را افزایش داد.
 • سازگاری با انواع دکوراسیون: می‌توان ترموود را در انواع سبک‌های دکوراسیون مثل مدرن، ایتالیایی، روستیک، بوهمی یا حتی کلاسیک به کار برد. از سوی دیگر این متریال با سایر مواد سازگاری خوبی دارد.

کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی

حال که اطلاعات خوبی را در مورد ماهیت و مزایای ترموود دریافت کردیم، باید به سراغ بررسی کاربردهای این متریال پرطرفدار برویم. به طور کلی می‌توان چوب ترمو را در موقعیت‌های مختلف به کار گرفت و محدودیت چندانی وجود ندارد. با این حال بهتر است برای داشتن ایده و رشد خلاقیت در طراحی دکوراسیون، با مهم‌ترین کاربردهای چوب ترمووود دکوراسیون داخلی آشنا شویم.

کاربرد تایل ترموود در دکوراسیون داخلی

تایل ترموود یکی از محبوب‌ترین موارد در دسته‌بندی محصولات جی پی وود است. این تایل یا کاشی از نوعی زیره پلاستیکی برش خورده تشکیل شده است که بر روی آن قطعه‌های ترموود نصب شده‌اند. ترکیب این دو نوع متریال سبب می‌شود که محصول نهایی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار باشد. تایل ترمو به عنوان کفپوش در فضاهای خارجی یا داخلی استفاده می‌شود.

از مزایای این محصولات می‌توان به نصب راحت، قیمت مناسب و امکان جابجایی آن اشاره کرد. به همین دلیل می‌توانید این تایل‌ها را در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی حتی در بخش‌هایی مانند بالکن و ایوان استفاده کنید. در ادامه انواع تایل‌های ترموود محبوب در جی پی وود را بررسی می‌کنیم.

 • تایل ترموود با ابعاد متوسط: ترموود با ابعاد 300*300 به عنوان پرکاربردترین نوع تایل شناخته می‌‌شود که از نصب 6 قطعه چوب ترمو بر روی صفحه پلی اتیلن تولید می‌شود.
 • تایل ترمو با ابعاد بزرگ: تایل‌های ترمو با ابعاد 400*400 به عنوان کفپوش در فضاهای بزرگ‌تر استفاده می‌شوند. بر روی هر زیره پلاستیکی این تایل‌ها، چهار برش چوب ترمو نصب شده است.
 • تایل ترمو لوزی: تایل‌های لوزی یا الماسی شکل در ابعاد 300*300 تولید می‌شوند و ضخامت 19 میلی‌متری دارند. چینش متفاوت برش‌های چوب بر روی این صفحه پلاستیکی سبب شده است که نمای جذابی به وجود بیاید.

کاربرد ترموود چهار تراش در دکوراسیون داخلی

ترموود چهار تراش (Four-sided Thermowood) از محبوب‌ترین انواع ترموود است که در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. به همین دلیل می‌توان این محصول را متناسب با کاربرد انتخاب و خریداری کرد. این چوب‌ها در هر چهار سطح خود دارای سطوح صاف و صیقلی هستند و تمام اضلاع در فرآیند ترموودینگ شرکت کرده‌اند. در ادامه انواع محصولات ترموود چهار تراش را بر اساس کاربردشان در دکوراسیون داخلی معرفی می‌کنیم.

ترموود چهارتراش مناسب کف

از مهم‌ترین گزینه‌ها در لیست کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی می‌توان به کفپوش ساخته شده از چوب ترمو اشاره کرد. بهترین ضخامت ترموود کف 19*90 است؛ چرا که مقاومت خوبی دارد و در فصول سرد سال گرمای کف را حفظ می‌کند. کفپوش ترموود چهار تراش را می‌توانید در تمامی بخش‌های یک خانه یا حتی به عنوان کفپوش دفاتر اداری به کار ببرید. این نوع کفپوش مقاومت بالایی در برابر فرسایش، ضربه و فشار دارد؛ در نتیجه می‌توان برای سال‌های طولانی از آن استفاده کرد.

ترموود چهار تراش دیوار

یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در لیست کاربرد چوب ترموود، استفاده از آن به عنوان دیوارپوش در دکوراسیون‌های داخلی است. نمای ترمووال یا همان ترموود به کار رفته بر روی دیوار به گونه‌ای است که می‌تواند هر شخصی را به خود خیره کند. به علاوه این که می‌توانید این متریال را در هر نوع سبک دکوراسیون به کار بگیرید. ترموود چهار تراش مخصوص دیوار، با ضخامت‌های 16، 19، 24 و 26 تولید می‌شود و طراح باید به نسبت شرایط پروژه یکی از این موارد را انتخاب کند. در ادامه چند ایده جذاب برای بکارگیری ترموود چهارتراش به عنوان دیوارپوش را بررسی می‌کنیم:

 • دیوارپوش ترموود در پذیرایی: پوشاندن دیوار پذیرایی با ترموود یک راه عالی برای ایجاد حس اصالت و شکوه در محیط است. به جهت خاص‌تر شدن دکور چوب ترمو، می‌توان تنها یکی از دیوارها را با این متریال پوشاند.
 • پوشاندن دیوار سرویس بهداشتی با ترموود: با توجه به مقاومت بالای چوب ترمو در برابر آب و رطوبت، می‌توان این متریال را به عنوان دیوارپوش سرویس بهداشتی استفاده کنید. این مسئله می‌تواند نمای شیک و لوکسی ایجاد کند.
 • دیوار ترموود در آشپزخانه: استفاده از ترموود در دکوراسیون آشپزخانه باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی می‌شود. به دلیل مقاومت این متریال در برابر حرارت، می‌توان با خیال آسوده آن را در این بخش از خانه استفاده کرد

کاربرد ترموود چهار تراش در سقف

طراحی سقف‌های چوبی تاثیر چشمگیری در نمای دکوراسیون داخلی دارد. چوبی که برای پوشاندن سقف استفاده می‌شود، باید دارای چگالی کمی باشد تا از نظر ایمنی نیز مشکلی به وجود نیاورد. ترموودهای چهار تراش مخصوص سقف با ضخامت 8 سانتی‌متر، بهترین گزینه برای طراحی سقف آپارتمان‌ها یا ویلاهای شمالی هستند.

کاربرد ترموود چهار تراش در ساخت راه پله

راه پله‌های چوبی در ذهن همه ما یادآور لوکس بودن فضا هستند. با توجه به استحکام بالای ترموود، می‌توان آن را در پله‌های فضای داخلی خانه به کار گرفت. انتخاب ترموود چهارتراش مناسب باید با توجه به شرایط فضا و سلیقه کارفرما صورت بگیرد. در صورت انتخاب هر مورد از محصولات مناسب ساخت پله و خرید آن‌ها از مجموعه جی پی وود، می‌توانید نسبت به کیفیت و مقاومت آن مطمئن باشید.

استفاده از چوب چهار تراش در ساخت وسایل

با استفاده از ترموود چهار تراش می‌توان اجزای مختلف دکوراسیون داخلی را طراحی کرد و ساخت! از مهم‌ترین وسایلی که با استفاده از انواع مختلف چوب ترموود ساخته می‌شوند می‌توان به کابینت، شلف، کمد، میز و صندلی اشاره کرد.

انتخاب این که کدام وسیله با متریال ازترموود ساخته شود به سبک دکوراسیون مورد استفاده در خانه و سپس سلیقه شما بستگی دارد. هر یک از این وسیله‌ها می‌توانند به تکمیل دکور و ایجاد بخش‌هایی جذاب با نمایی عالی کمک کنند.

کاربرد ترموود شیاردار در دکوراسیون داخلی

ترموودهای شیاردار نیز جزئی از محبوب‌ترین محصولات جی پی وود محسوب می‌شوند که کاربردهای گسترده‌ای در دکوراسیون داخلی دارند. این متریال با ضخامت 19 میلی‌متری خود گزینه‌ای مناسب برای پوشاندن بخش‌های مختلف به خصوص کف فضاهای داخلی و خارجی است.

نکات مهم در خرید ترموود

تا این قسمت از مقاله با نکات مهمی در خصوص کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی آشنا شدیم. باید در نظر داشته باشید که بازار ترموود مانند سایر بازارها دارای پیچ و خم‌های مخصوص به خود است! به همین دلیل باید در هنگام خرید چوب ترمو، برخی از مسائل را به خوبی در نظر بگیرید. در این بخش قصد داریم برخی از مهم‌ترین نکات موثر در خرید چوب ترمو برای استفاده در دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم.

قیمت ترموود

بدیهی است که در یک پروژه ساختمان‌سازی باید هزینه‌های نهایی خرید متریال را تخمین بزنید و بودجه مناسبی در نظر بگیرید. قیمت مواد اولیه ترموود که همان چوب‌های وارداتی روسی است، تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار می‎‌گیرد. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیقی را برای اجرای یک پروژه طراحی دکوراسیون داخلی به وسیله ترموود مشخص کرد. بنابراین این مسئله را باید دقیقا پیش از شروع عملیات تعیین کنید. با این حال باید در نظر داشته باشید که قیمت ترموود ایرانی، بسیار کمتر از انواع وارداتی است و با وجود حفظ کیفیت، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

در نظر گرفتن ابعاد دقیق

پیش از خرید ترموود باید ابعاد مورد نیاز را به خوبی در نظر بگیرید و چوب را به میزان کافی خریداری کنید. دقت کنید که چوب‌های ترمو با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته برش داده می‌شوند؛ در نتیجه هیچ خطایی در این اندازه‌گیری آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل است که پیش از سفارش چوب ترمو، باید ابعاد و متراژ را به خوبی محاسبه کنید.

سازگاری ترموود با آب و هوای محیط

با وجود این که ترموود با تمامی شرایط آب و هوایی سازگاری دارد، بهتر است پیش از خرید متریال وضعیت اقلیمی محل پروژه را با کارخانه سازنده در میان بگذارید. این مسئله می‌تواند از هزینه‌های اضافی جهت بازسازی یا تعویض چوب‌های ترمو جلوگیری کند.

هماهنگی ترموود با اجزای دکوراسیون

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام بررسی کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی در نظر بگیرید، هماهنگی آن با سایر اجزای دکوراسیون است. برای مثال اگر قصد دارید که از ترموود چهار تراش تنها به عنوان دیوار پوش استفاده کنید، باید میزان هماهنگی آن با کفپوش‌های فعلی را بسنجید. البته بهتر است بدانید که برای هماهنگی بیشتر ترموود با پالت رنگی دکوراسیون، می‌توانید از رنگ‌های مخصوص چوب ترمو استفاده کنید.

بررسی کیفیت ترموود

می‌توان مهم‌ترین نکته در خرید ترموود را، بررسی دقیق کیفیت این متریال دانست. چرا که تمام ویژگی‌های خوب مصالح ساختمانی در گرو کیفیت آن‌ها است. جهت خرید مطمئن ترموود، باید این محصول را از کارخانه‌ای خریداری کنید که کیفیت محصولات خود را ضمانت می‌کند.

گروه تولیدی جی پی وود یکی از برترین تولیدکنندگان چوب ترمو در کشور است که در طی سال‌های فعالیتش توانسته رضایت مشتریان را کسب کند. این مجموعه بزرگ تمامی محصولات خود را با استفاده از دستگاه‌ها پیشرفته و تحت نظر بهترین کارشناسان تولید می‌کند. همین امر سبب شده است که کیفیت محصولات تولیدی این مجموعه با رقبای خارجی برابری کنند. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات در مورد محصولات یا دریافت مشاوره با کارشناسان مجموعه جی پی وود ارتباط برقرار کنید.

کلام آخر

ترموود یک متریال نسبتا جدید است که در انواع پروژه‎‌های ساختمانی، نقش‌های مختلفی را ایفا می‌کند. در چند سال اخیر میزان کاربرد این چوب در طراحی محیط و دکوراسیون داخلی افزایش پیدا کرده است. طراحان به دنبال این هستند که با استفاده از این متریال، حس آرامش و اصالت را در فضا جاری سازند. در این مطلب کاربرد چوب ترمووود در دکوراسیون داخلی را بررسی کردیم و برخی از مهم‌ترین محصولات شرکت جی پی وود را زیر ذره‌بین قرار دادیم. اگر هنوز در مورد خرید محصول مناسب مردد هستید، می‌توانید با کارشناسان ماهر گروه جی پی وود در تماس باشید.

سلب مسئولیت: این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی و معرفی داشته و سایت معمارآپ هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌ پذیرد.