معرفی ۲۰ ایده خلاقانه برای طراحی شومینه طبیعی

شما می توانید با قرار دادن شومینه طبیعی در قسمتی از منزل خود احساس دلچسب و خوشایندی را به فضای خانه خود هدیه کنید. هم چنین اگر شکل، نور، شخصیت پردازی، طرح و دکوراسیون این بخش هماهنگ و سازگار با فضای منزل شما باشد این احساس دلچسب تر نیز می شود. معمار شاپ در این مطلب به معرفی 20 نمونه از ایده های خلاقانه برای طراحی شومینه طبیعی پرداخته است تا الهام بخش ایده ایی نو برای طراحی شومینه خانه شما عزیزان باشد.

 

1- شومینه پر از تنه درخت

اگر شومینه شما فریاد نمی زند که از طبیعت خسته شدم! می توانید آن را با تنه های درخت پر کنید. حلقه های چوب ابعاد هندسی مدرن را خلق می کنند.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

2- کف چوبی

استفاده از کف چوبی برای شومینه یکی از راهکار های ایجاد گرما و لطافت در خانه است.

طراحی شومینه طبیعی

3- کاشی آبی رنگ اطراف شومینه طبیعی

اگر چه مفهوم شومینه با رنگ آبی هماهنگی ندارد ولی تلفیق آب با شومینه بسیار زیبا و جالب توجه می شود. کاشی های آبی رنگ شیشه ایی در اطراف شومینه طبیعی منظره ایی مانند آب را در محیط شومینه خلق می کنند.

طراحی شومینه طبیعی

4- نمای آبشاری اطراف شومینه طاقچه ایی

لزومی ندارد که تمام طرح هایی که به آبشار شباهت دارند حتما باید با آب در ارتباط باشند. بلکه هدف از این کار طرحی است که از عملکرد آبشار الگو می گیرد. و علاوه بر این که هیچ یک طبیعی نیستند راهکاری برای ایجاد یک تغییر خاص و ویژه در شومینه است.

طراحی شومینه طبیعی

5- شومینه غیر متقارن

شومینه طبیعی که در تصویر زیر مشاهده می کنید در بیرون از خانه قرار داده شده است و شکل آن غیر متقارن است. به این شکل که سنگ هایی که در بالای این شومینه وحود دارد شکل ناهماهنگی به بافت طبیعی داده است و در نوع خود منحصر به فرد و خاص می باشد.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

6- پنجره ایی به عنوان شومینه طبیعی در داخل دیوار

اگرچه همیشه امکان ندارد که شومینه طبیعی داخل دیوار، در زیر پنجره قرار بگیرد اما می تواند یک ایده جالب و خوب برای فضای خانه شما باشد. در تصویر زیر مشاهده می کنید که محیط پیرامون در این حجم بسیار زیبا قرار گرفته است و می تواند در طول سال چشم نواز باشد.

شومینه طبیعی

7- شومینه چوبی سنگی

از یک شومینه سنگی چوبی، طبیعی تر وجود دارد؟ حجم و خطوط چوب هایی که در تصویر زیر مشاهده می کنید بسیار زیبا و جذاب است. هم چنین شیشه ایی که در قسمت جلویی شومینه نیز قرار گرفته دارای زیبایی و جذابیت است. در این شومینه زیبا می توان ترکیب نیروی مثبت و منفی کائنات را احساس کرد.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

8- طاقچه بالای بخاری

برای قرار دادن یک عنصر چوبی هیچ مکانی بهتر از یک فضای مدرن نیست. در تصویر زیر شومینه ایی را مشاهده می کنید که بین رنگ چوب و روشن بودن شومینه تضادی به وجود آمده است که می توان گفت سبک بسیار خوبی می باشد.

شومینه طبیعی

9- سنگ های مرمر ساده ولی لوکس در اطراف شومینه

در تصویر زیر مشاهده می کنید که در این اتاق پذیرایی با استفاده از مواد و اشیا ساده یک حس طبیعی خاص در فضا به وجود آمده است. هم چنین ترکیب و تضاد در فضای این پذیرایی خیره کننده است.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

10- استفاده از الوار یا تخته پاره

در این خانه که در تصویر زیر مشاهده می کنید با استفاده از تنه درخت و قرار دادن آن در بخشی از فضای خانه، طبیعت به محیط زندگی آورده شده است. و هم چنین در داخل تنه این درخت حفره هایی ایجاد شده است که شمع های کوچکی درون این حفره ها قرار گرفته است. و زمانی که این شمع ها روشن می شود یک حس خوب از ترکیب شعله و رنگ چوب در فضا به وجود می آید.

شومینه طبیعی


حتما ببینید: طراحی کافی شاپ مدرن و مینیمال با الهام از سبک وس اندرسون


11- شومینه چوبی در دیوار اصلی

اگر چه برای ساخت یک شومینه استفاده از عنصر چوب مناسب نیست. اما برای این که شما بتوانید حس طبیعت را به دست بیاورید استفاده از شومینه چوبی می تواند ایده جالب و خوبی باشد. در قسمت بالای شومینه طبیعی چوب های عمودی وجود دارد که حس آرامش و لطافت را به مخاطب القا می کنند.

شومینه طبیعی

12- انعکاس آفتاب در بالای شومینه

قسمت مهمی از طبیعت خورشید است. برای تزئین فضای اطراف شومینه طبیعی یک راهکار دراماتیک و بسیار متقارن وجود دارد و این راهکار قرار دادن انعکاس آفتاب در قسمت بالای شومینه می باشد.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

13- سنگ رگه دار مرمر در اطراف شومینه طبیعی

زمانی که شما شومینه را در مرکز اتاق قرار می دهید باعث می شوید که فضا بیشتر بر روی وسایل دیگر اتاق تاکید کند. بنابراین هیچ یک از این اجزا باعث کم شدن زیبایی سنگ های رگه دار مرمر در اطراف شومینه نمی شوند.

شومینه طبیعی

14- سنگ های سبک در زیر شومینه

طرح شومینه های مدرن دارای محدودیت نیستند. در تصویر زیر مشاهده می کنید که در زیر شومینه از سنگ های سبک و سفید کنار رودخانه استفاده شده است و این کار باعث می شود که احساسی شبیه به حسی که در بیرون و یا در کنار رودخانه هستید به مخاطب القا می شود.

طراحی شومینه طبیعی

15- شومینه طبیعی داخل دیوار با استفاده از چوب های روستایی

اگر چه خود شومینه نمادی از عناصر طبیعی نیست، ولی شما می توانید به راحتی از چوب های روستایی استفاده کنید و آن ها را به شکل ردیفی باریک در قسمت بالایی شومینه طبیعی قرار دهید. و با این کار باعث ایجاد یک حس خوب و انتقال این حس به فضای خانه خود می شوید.

شومینه طبیعی

16- شومینه ایی با جعبه چوبی

شومینه ایی که در تصویر زیر مشاهده می کنید نیز یک ایده جالب برای استفاده از یک شومینه چوبی است. استفاده از شومینه ایی با جعبه چوبی می تواند حس لطافت و آرامش را با یک بافت جدید به فضای خانه شما هدیه کند. این طرح ترکیبی از فرم و عملکرد می باشد.

طراحی شومینه طبیعی

17- چوب هایی که اطراف شومینه گازی را احاطه کرده اند

چوب های طبیعی ذاتا دارای حس گرما و زندگی هستند. زیرا شومینه طبیعی برای تولید گرما از گاز استفاده می کند. به همین دلیل  استفاده از چوب از زمین تا سقف برای خلق یک فضای طبیعی می تواند ایده بسیار مناسبی باشد.

شومینه طبیعی

18- استفاده از سنگ تراورتن در اطراف شومینه

در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه با استفاده از کف پوش بسیار زیبای چوبی و پوشش اطراف شومینه با استفاده از سنگ های تراورتن که رگه دار و صاف هستند باعث شده است تا حس زیبایی فوق العاده این اتاق نشیمین چندین برابر شود. این نکته را حتما به یاد داشته باشید که عناصر طبیعی در هر شکل و فرمی می توانند به فضای شما ظاهری زیبا هدیه کنند.

شومینه طبیعی

19- بازسازی چوب های اطراف

استفاده از چوب هایی که برای مرمرت کردن مناسب است یکی از راهکار هایی است که بین رنگ چوب و شومینه هماهنگی ایجاد می کنند. در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه پوششی از چوب طبیعی، هماهنگی خاصی را در این فضا ایجاد کرده است.

طراحی شومینه طبیعی

20- یک شومینه غیر قابل استفاده که با مواد طبیعی پر شده است

اگر فصل زمستان تمام شده و شما از شومینه استفاده نمی کنید، می توانید با استفاده از مواد طبیعی این مکان را استتار و پوشش دهید. برای این کار بهترین گزینه میوه درخت کاج است. در تصویر زیر مشاهده می کنید که در بالای شومینه شاخ گوزن نصب شده است که با میوه های کاج تناسب رنگی مناسب و خوبی دارد.

ایده های طراحی شومینه طبیعی

منبع: home dit

ترجمه: از تحریریه معمار آپ