طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی در لندن

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی در لندن - animal hospital 2 1

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی در لندن

طراحی داخلی کلینیک حیوانات با ایده تفاوت میان سگ و گربه

این بیمارستان شبانه روزی برای خدمات اورژانسی حیوانات خانگی‌ توسط استودیو معماری Alma-nac در شهر لندن، انگلستان طراحی و به اجرا رسیده است. بیمارستان حیوانات خانگی لندن به شکلی طراحی شده که سگ ها و گربه ها را از یک دیگر تفکیک و جدا می سازد. این کلینیک حیونات نخستین بیمارستان در نوع خود است که طراحی آن با هدف ارائه بهترین خدمات درمانی برای حیوانات بیمار خود صورت گرفته و هم چنین برای صاحبان حیوانات (مشتریان) و پرسنل این مجموعه درمانی محیطی آرام را ایجاد نموده است. این کلینیک حیوانات علاوه بر فراهم نمودن تمامی امکانات لازم برای آموزش با استفاده از تعین وقت ملاقات و مشاوره، به ارائه انواع جراحی ها، اتاق قرنطینه، استفاده از دستگاه های عکس برداری اشعه ایکس و دستگاه سی تی اسکن نیز می پردازد.

بیمارستان حیوانات خانگی

در بیمارستان حیوانات خانگی لندن امکان درمان هر حیوان خانگی فراهم شده است. اما استودیو معماری Alma-nac بر روی موضوع “رقابت قدیمی میان سگ و گربه” تاکید نموده و بدین ترتیب برای اطمینان از راحتی محبوب ترین حیوانات خانگی انگلیس محیطی آرامش بخش را خلق نموده است. از این رو وسایل کلینیک و هم چنین نماد های بازی مانند، نیمکتی که روی آن عبارت “تنها برای گربه ها لطفا” نوشته شده را طراحی نموده است. به عنوان مثال، بخش پذیرش تقسیم به دو قسمت تقسیم شده است :

  1. پذیرش سگ سانان : در این قسمت مبلمان و صندلی هایی بدون دسته طراحی شده اند.
  2.  پذیرش گربه سانان : در این یخش مبل و صندلی های دسته‌ دار تعبیه شده تا صاحبان با خیالی آسوده قفس گربه خود را برروی آن‌ ها قرار دهند.

بیمارستان حیوانات خانگی

مدیر استودیو معماری Alma-nac، به نام Chris Bryant در رابطه با طراحی این بیمارستان حیوانات این گونه اظهار داشته است: “به منظور ایجاد حس شادی، طراحی تمامی لوازم این کلینیک با استفاده از اشکال سرگرم کننده صورت گرفته است. طرح کلی این قسمت با پیروی از “اصول نگهداری بدون ترس از حیوانات خانگی” انجام شده است. که این اصول مسیر های جداگانه و مجزایی را به سمت اتاق های مشاوره و اتاق های نگهداری بهتر در اختیار گربه ها و سگ ها قرار می دهد. هم چنین اتاق مشاوره گذبه ها دارای یک زمین بازی جعبه ایی شکل است که بیشتر بیماران عصبی، می توانند با آن ارتباط برقرار نموده و آن را پیدا نمایند.”

بیمارستان حیوانات خانگی

در مجموعه طرح این بیمارستان حیوانات خانگی متشکل از سه بخش است:

  1. قسمت پذیرش و عموم
  2. قسمت درمان حیوانات
  3. بخش کارمندان بیمارستان : این بخش شامل یک سالن عمومی، آشپزخانه، حمام و محل خواب برای کارمندان شیفت شب است.

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی

طراحی فضا های داخلی به گونه ایی صورت گرفته تا در عین رسیدگی به بیماران، تداعی کننده حس خوش آمدگویی نیز باشد. تمامی وسایل این مرکز درمانی به صورت سفارشی توسط استودیو معماری Alma-nac طراحی و ساخته شده است. فضای داخلی و خارجی این کلینیک دارای رنگ زمینه ارتعاشی با رگه های آبی است. که برای دیوار ها از رنگ سفید و برای دکوراسیون نیز از تخته چند لایه به منظور  تعادل رنگ ها استفاده شده است.

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی

تیم معماران در طراحی این پروژه سقف ساختمان را که در واقع یک کارخانه چاپ بوده است را بدون پوشش طراحی نموده اند. اما اکنون این آهن ها به منظور کاهش صدای حیوانات، با سه لایه لعاب پوشش داده شده اند. مدیر تیم معماران در رابطه با این مورد اظهار داشته است: ” هدف ما در طراحی این بیمارستان حیوانات خانگی ایجاد محیطی آرام و دلپذیر برای پرسنل، مالکان حیوانات و حیوانات بود. به همین علت در طراحی این فضای درمانی از مواد و رنگ هایی استفاده نموده ایم که در محیط هایی مانند موسسات پزشکی استفاده از آن ها رایج نیست.”

طراحی داخلی بیمارستان حیوانات خانگی


حتما ببینید : معرفی هوگه و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی


یکی از ایده های خلاقانه که موجب انتقال آرام و سریع حیوانات خانگی از اتاق های جراحی به اتاق های خود برای استراحت می شود، کشیدن یک ردپ ای ساده بر روی زمین و استفاده از طرح ساختمانی یک طبقه است. تیم معماران به جای استفاده از میله های فلزی در لانه ها (محل استراحت حیوانات) از درب های شیشه‌ ایی استفاده نموده است.

کلینیک حیوانات خانگی

تیم معماران در طراحی بیمارستان حیوانات خانگی لندن به اصل جدا بودن قسمت مراقبت‌ های حیواناتی با بیماری خاص نسبت به سایر بیماران توجه ویژه ایی نموده است. پایداری، نیز از دیگر نکات قابل توجه در این مرکز درمانی حیوانات محسوب می شود. هم چنین از سقف این ساختمان برای ذخیره آب باران استفاده شده و این در حالی است که برای تامین برق ساختمان، بر روی سقف از پنل‌ های ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی استفاده شده است.

کلینیک حیوانات خانگی

منبع : dezeen

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده