کاربرد هوگه در طراحی داخلی

یکی از مناطق پیشگام در طراحی مدرن منطقه اسکاندیناوی می باشد که به این علم مفاهیم غنی و جدیدی را افزوده است. هوگه یکی از این مفاهیم محسوب می شود. هوگه به معنی هر چیز خوب، راحت و امن است که موجب ایجاد حس مثبت و آرامش در افراد می شود. استفاده از هوگه در دکوراسیون داخلی، باعث ایجاد فضایی امن و دلپذیر می شود و احساس راحتی و آسایش را افزایش می دهد. اما هوگه دقیقا چیست؟ نحوه ایجاد هوگه چگونه بوده است؟ هوگه چگونه به دنیای طراحی داخلی راه یافته است؟ کاربرد هوگه در طراحی داخلی چیست؟  نحوه استفاده از هوگه در طراحی داخلی به چه صورت است؟ در این مطلب از سایت معمارآپ به تمامی این سوالات پاسخ داده خواهد شد و به طور کامل با مفهوم هوگه و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

کاربرد هوگه در دکوراسیون

هوگه چیست ؟

هوگه یا Hygge لغتی در زبان اسکاندیناوی است که در هنگام آرامش حالت روحی با حس سلامتی و رضایت مورد استفاده قرار می گیرد. در طی سال های اخیر هوگه تبدیل به یک ویژگی شاخص از فرهنگ دانمارکی شده است. در زبان نروژی هوگه به معنی بهبود یافتن است. اما واژه هوگه در دو کشور دانمارک و نروژ، اشاره ایی به نوعی همبستگی روزمره است. یک تجربه روزمره دلپذیر و ارزشمند که در خود دارای حس ایمنی، برابری و یکپارچگی شخصی است و یک جریان اجتماعی خود جوش محسوب می شود. به طور کلی می‌ توان هوگه را هر چیزی دانست که خوب، راحت، امن و شناخته شده است.

هوگه ابتدا در قرن هجدهم در ادبیات شکل گرفت. و تا حد زیادی می توان گفت که پیشرفت و توسعه منطقه اسکاندیناوی مدیون هوگه بوده است. این مفهوم از شرایط آب و هوایی سخت این منطقه برگرفته شده است. به این صورت که تنها با سبک خاصی از زندگی امکان تحمل زمستان‌ های سخت و کمبود نور طبیعی وجود داشت که هوگه موجب شکل گیری آن شد و مردم اسکاندیناوی را تبدیل به شاد ترین مردم دنیا کرد. اگر قصد داشته باشیم در یک کلام این عبارت را ترجمه نماییم، “راحتی” یا “دنجی” می‌ تواند معادل مناسبی باشد. اما در کل نمی توان برای آن معادل کامل و مناسبی را یافت. در حقیقت هوگه یک حس است، مانند نشستن داخل یک وان آب گرم یا در دست گرفتن یک فنجان داغ قهوه در صبح و لم دادن روی کاناپه کنار شعله آتش در حالی که دوستان و عزیزان شما اطرافتان هستند.

کاربرد هوگه در دکوراسیون

راه‌هایی برای ایجاد فضای هوگه در خانه :

اکنون که تا حدودی با مفهوم هوگه آشنا شدید، زمان آن رسیده تا با نحوه استفاده از این مفهوم در طراحی داخلی آشنا شوید. با توجه به مطالب ذکر شده هوگه به معنی راحتی، دنج بودن و آرامش جسمی و روحی است که هر فردی در منزل به آن نیاز دارد. برای ایجاد این حس در خانه شیوه های مختلفی وجود دارد. که در این مطلب به معرفی 10 نمونه از آن ها پرداخته شده است. لازم است بدانید تمامی این موارد به دکوراسیون و چینش اشیای منزل شما مربوط نیست، بلکه در بعضی موارد بستگی به سبک زندگی شما دارد.

1- استفاده از شمع :

در تمام قسمت های خانه های اسکاندیناوی شمع هایی در اندازه‌ های بزرگ و کوچک دیده می شود. جالب است بدانید که مردم اسکاندویناوی مخصوصا دانمارکی‌ ها  از بزرگ‌ ترین مصرف کنندگان شمع در جهان محسوب می شوند. زیرا آن ها با طرز تفکر خاص خود متوجه ارزش، اهمیت شعله و گرمای شمع شده اند. معطر یا معمولی بودن شمع فرقی ندارد زیرا شعله شمع در فضای کلاسیک خاص اسکاندویناویایی موجب ایجاد لحظاتی دلپذیر می شود که به بهترین شکل ممکن سرمای زمستان را متعادل می نماید.

هوگه

2- استفاده از بافت :

تنها راه ایجاد یک محیط گرم و راحت در منزل بهره گیری از بافت‌ ها و سطوح نرم و گرم است. استفاده از بافت در دکوراسیون داخلی موجب ایجاد عمق می شود. و حالتی لوکس اما راحت و دلپذیر به فضا می بخشد. اجزایی مهم در دکوراسیون به سبک هوگه می توان به کوسن‌ هایی با روکش خز، روکش ها و پتو های بافته شده از نخ های ضخیم و پارچه های  از جنس کشمیر و پشم مرینوس اشاره نمود.

هوگه

3- توجه به چیز های کوچک :

برای ایجاد یک فضا به سبک هوگه نیازی به زیر و رو کردن و از نو ساختن تمام دکوراسیون نیست. در هوگه چیز های کوچک نیز مهم و تاثیر گذار هستند. و ایجاد فضایی دلپذیر و گرم و راحت با اعمال تغییرات کوچک و افزودن جزئیات خاص امکان پذیر است. برای داشتن خانه ایی به سبک هوگو می توان به مواردی مانند، آویزان نمودن عکس مورد دلخواه روی دیوار،  قرار دادن چند شمع در فضای اتاق نشیمن و استفاده از صابون های حبابی در وان حمام اشاره نمود.

هوگه

4- به روز کردن منسوجات :

هنگامی که لباس‌ ها و منسوجات شما در محیط منزل کاملا راحت باشد شما به طور کامل احساس راحتی خواهید داشت. برای مثال دمپایی ابری، تاپ گشاد با شلوار سندبادی و یا حتی یک حوله حمام نرم و راحت تاثیر چشمگیری در راحت‌ تر و دلپذیر تر شدن زندگی شما خواهد داشت. اگرچه این راحتی به معنی کنار گذاشتن شیک پوشی و استایل شخصی در خانه نیست، بلکه می توان با انتخاب طرح و رنگ مورد علاقه در عین راحتی لباس شیک و به روز بپوشید.

هوگه

5- ایجاد فضای گرم و دوستانه :

هدف سبک هوگه بهبود ارتباطات صمیمانه و ایجاد فضایی آرام و صمیمی است. شب های مناطق اسکاندیناوی بسیار طولانی است که تحمل آن تنها با حضور گرم خانواده و دوستان ممکن می شود. به همین علت باید در فضای داخلی خانه لوازم مورد نیاز برای یک دورهمی دوستانه وجود داشته باشد. تا امکان ساخت فضا به بهترین شکل ممکن فراهم شود. این دور همی می‌ تواند در گوشه‌ ایی از خانه و یا حتی در محلی بیرون از فضای خانه مانند حیاط و … نیز شکل گیرد.

هوگه در طراحی داخلی


حتما ببینید : ایده های طراحی دکوراسیون زمستانی


6- توجه به خود و انجام فعالیت‌ های مفید :

یکی از اصول هوگه داشتن یک سرگرمی مورد علاقه و مفید است و شما را بیشتر به خودتان معطوف نماید. در این مفهوم کار های بی فایده مانند تماشای تلویزیون جایی ندارد و سبب دور شدن شما از آرامش می شوند. اما در مقابل کار هایی مانند خلق آثار هنری، بافتنی، گلدوزی و … کاملا آرامش بخش و مفید هستند. بنابرای اگر در گذشته به این نوع فعالیت ها و سرگرمی ها می پرداخته اید، اما به هر علتی آن را ترک نموده اید. اکنون زمان آن رسیده که دوباره این فعالیت ها از سر بگیرید و یا با پیدا نمودن سرگرمی مورد علاقه و انجام آن به آرامش درونی خود کمک کنید.

هوگه در طراحی داخلی

7- عجله نکردن :

امروزه، زندگی مدرن همواره با عجله وشتاب همراه است. و تمامی افراد نگران آینده خود هستند. اما در هوگه جایی برای عجله و نگرانی چیز هایی که هنوز اتفاق نیفتاده وجود ندارد. هوگه شما را به نشستن در گوشه ایی آرام، گرم و نرم دعوت می کند، تا با نوشیدن یک فنجان قهوه داغ آرامش شما بازگردد. این درست همان چیزی است که همه ما در زندگی‌ های شلوغ امروزی به آن نیازمندیم و در آینده از آن پشیمان نخواهیم شد.

هوگه در طراحی داخلی

8- زیاده روی نکردن :

در هوگه جایی برای افراط و تفریط وجود ندارد. شاید در آن بخشندگی و سخاوت جایی داشته باشد، اما هرگز افراط جایی در آن ندارد. در طرای دکوراسیون داخلی به سبک هوگه میزبان خواهان تحت تاثیر قرار دان مهمان نیست و تمایلی به نشان دادن پوسته ایی ساختگی از رفاه خود را به مهمانان ندارد. در این بین تنها چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد،  سادگی، راحتی و آرامش است. که هرگز نباید قربانی تفریط و افراط شود.

هوگه در طراحی داخلی

9- لذت بردن از فضای اطراف :

تفکر کلیدی سبک هوگه، لذت برن کاربر از محیط پیرامون است. و در این میان هیچ محیطی بیشتر از خانه اهمیت ندارد. فضای خانه باید به گونه ایی باشد که شما را استرس‌ ها و فشار های روزمره زندگی دور نماید. هر یک از اتاق های خانه باید دارای عناصری باشد که حسی از آرامش و لذت را به شما ببخشند. یک تغییر کوچک در فضا بدون زیاده روی می‌ تواند در آرامش و لذت شما بسیار تاثیر گذار باشد.

هوگه در طراحی داخلی

10- فراموش نکردن این که هوگه مخصوص زمستان نیست :

با توجه به این که هوگه با دنج بودن و گرما در ارتباط است (زیرا تقریبا در مناطق اسکاندویناوی همیشه زمستان است). اما می توان از آن در تمام فصول سال استفاده نمود. این به سبک زندگی و علایق شما بستگی دارد. برای مثال شما می توانید در فصل تابستان با دوستان خود در یک فضای باز پارک یا پیک نیک دور هم جمع شوید و با صرف غذا در این محیط از آرامش و زیبایی فضا لذت ببرید.

کاربرد هوگه در دکوراسیون

منبع : Amara

ترجمه : از تحریریه معمارآپ