ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 13

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه

شیوه های سازماندهی فضای آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه ایی محسوب می شود و به شکل مدام از آن استفاده می شود. شما در طول روز بار ها به فضای آشپزخانه رفت و آمد دارید و وسایل بسیاری را در قسمت های مختلف آن جای داده اید. وسایل آشپزخانه ، بسیار زیاد هستند و تقریبا تمامی آن ها کاربرد دارند. و امکان دور از دسترس قرار دادن آن ها وجود ندارد. بنابراین بدون سازماندهی فضای آشپزخانه ، یافتن مکان مناسب برای جای دادن تمامی این لوازم کار سخت و دشواری است. امکان دارد برای همه شما این مشکل پیش آمده باشد که در زمان نیاز شدید به وسایل نتوانسته اید وسیله مورد نظر را پیدا کنید. به همین علت سازماندهی فضای آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است تا با این کار هر وسیله ایی دارای مکانی مختص به خود باشد و در صورت نیاز نیز به راحتی قاب دسترس باشد. اگر فضای آشپزخانه شما به درستی سازماندهی نشده است با ماه همراه باشید تا با راهکار های مختلف سازماندهی فضای آشپزخانه آشنا شوید و بتوانید حداکثر استفاده بهینه حتی از کوچک ترین فضای آشپزخانه را داشته باشید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space

1- استفاده از محل تقاطع کابینت ها در کنج ها : 

محل تقاطع کابینت ها در کنج یکی از قسمت های هر آشپزخانه ایی است که به راحتی قابل دسترس نیست. به همین علت امکان استفاده از فضای موجود در آن وجود ندارد. طراحی کابینت با زاویه نسبت به کابینت های مجاور تنها راه برطرف ساختن این مشکل و استفاده بهینه از فضای موجود است. در تصویر زیر مشاهده می کنید که کابینت به صورت کشویی بیرون آمده و قابل استفاده می باشد.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 1

2- طبقه بندی کشو ها : 

اگر آشپزخانه شما دارای کابینت های فراوان با کشو های بسیار باشد. اما با این وجود با مشکل کمبود جا مواجه هستید ، امکان دارد علت این مشکل نبود نظم و ترتیب در فضای داخل کشو ها باشد. بهتر است بدانید که یک کشوی مرتب و منظم نسبت به یک کشوی به هم ریخته نامنظم از فضای ذخیره سازی بیشتری بهره مند است. در هر حال شاید حفظ نظم و ترتیب در کشو ها کمی سخت و دشوار باشد. بنابراین با طبقه بندی هر کشو می توانید این مشکل را حل کنید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 2

3- تقسیم بندی کابینت به صورت عمودی : 

قرار دادن سینی ها ، بشقاب های بزرگ و دیگر وسایل مخصوص آشپزی که نسبت به سایر وسایل از پهنای بیشتری برخوردار هستند در فضای کابینت سخت و دشوار است. با قرار دادن این وسایل در کنار هم به شکل عمودی ، امکان لیز خوردن آن ها وجود دارد. در صورت مواجه با این مشکل بهتر است این کابینت ها را برخلاف طبقه بندی سایر کابینت ها طبقه بندی کنید ، به این صورت که اگر معمولا کابینت ها افقی طبقه بندی می شوند ، بایستی این نوع کابینت ها به صورت عمودی طبقه بندی شوند.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 3

4- استفاده از فضای پرت آشپزخانه : 

هر آشپزخانه دارای فضای پرت می باشد که معمولا کاربردی ندارد. یا شکل آن ها به صورتی است که شما نحوه استفاده بهینه از این فضای پرت و خالی را برای جای دادن لوازم نمی دانید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه برای سازماندهی فضای آشپزخانه از این فضای پرت استفاده شده است. شما می توانید از این فضا به شکل یک کشو با عرض کم و ارتفاع زیاد استفاده کنید و لوازم کوچک مانند ظروف ادویه و مواردی مانند آن ها را در آن جای دهید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 4

5- شلف یا قفسه دیواری : 

در تمامی آشپزخانه وسایلی وجود دارند که در دسترس بودن آن ها بسیار حائز اهمیت است. به بیانی دیگر بعضی از وسایل آشپزخانه بایستی همواره در دسترس باشند. بهتر است این وسایل در کابینت قرار نگیرند ، به علت این که هر دفعه بایستی برای بیرون آوردن آن ها درب کابینت باز و بسته شود. البته از قرار دادن این وسایبل بر روی کانتر نیز خودداری کنید. بهترین راه برای دسترسی به این وسایل تعبیه یک شلف یا قفسه دیواری است که همیشه در دسترس نیز هستند.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 5

6- باکس یخچال : 

در طراحی های مدرن امروزی ، برای مخفی نمودن لبه های یخچال ، از فریم و باکس برای پوشاندن این لبه ها استفاده می شود. در صورت قرار گیری یخچال در یکی از گوشه های انتهایی آشپزخانه و در نظر گرفتن باکس برای یخچال ، می توانید از این فریم برای قرار دادن وسایل بهره ببرید. در صورت عریض بودن یخچال می توان از این فضا برای جای دادن وسایلی مانند تی و جارو که ارتفاع بلندی دارند استفاده نمایید. زیرا این وسایل به علت ارتفاع زیاد تنها در کنار یخچال جا می شوند.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 6


حتما ببینید : 22 ایده خلاقانه مخفی کردن تخت خواب


7- تعبیه انبار در آشپزخانه : 

اگر آشپزخانه شما بزرگ است می توانید از فضای اضافی آن برای تعبیه یک انبار یا کمد بهره ببرید. این انبار ها به گونه ایی هستند که می توان دور تا دور آن ها را با کابینت یا قفسه پر کرد. و در صورت نیاز به وسایل وارد انبار شوید و آن را پیدا کنید. شما می توانید با استفاده از درب های کشویی این انبار را مخفی کنید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 7

8- تقسیم بندی هر قسمت به چند بخش :

در صورتی که آشپزخانه شما کابینت های بزرگی دارد ، اما شما برای جای دادن تعداد زیادی از وسایل با مشکل مواجه می شوید. شاید علت این مشکل عدم تقسیم بندی در کابینت باشد. شاید شما یک کابینت مرتفع با فضای ذخیره سازی خوب داشته باشید. اما در زمان جای دادن ظروف ، روی هم سر می خورند و پراکنده می شوند. برای رفع این مشکل بهترین راه تقسیم بندی هر قسمت به چند بخش با استفاده از چندین تخته چوبی است و می توانید هر یک از بخش ها را اختصاص به ظروف خاصی دهید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 8

9- استفاده از فضای پشت درب کابینت : 

فضای پشت درب کابینت ها یکی دیگر از شیوه های سازماندهی فضای آشپزخانه می باشد. معمولا در بیشتر مواقع به این فضا اهمیت داده نمی شود. شاید کاربرد چنین فضایی برای شما نامعلوم و مبهم باشد. در این صورت بهتر است بدانید که می توان از فضای پشت درب کابینت برای قرار دادن ادویه ها ، قاشق ها و دیگر وسایلی که کم تر جا می گیرند استفاده کرد.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 9

10- وصل نمودن برخی وسایل به دیوار : 

یکی دیگر از نکاتی که در سازماندهی فضای آشپزخانه بایستی به آن توجه نمود. در نظر گرفتن مکانی برای وسایلی مانند کفگیر، ملاقه، همزن و … می باشد که در طول کار کردن در آشپزخانه و خصوصا آشپزی کردن به صورت مدام به آن ها نیاز دارید. شما می توانید  به جای استفاده از قفسه و شلف دیواری ، این لوازم را با استفاده از گیره های مخصوص به دیوار وصل کنید با این کار علاوه بر دسترسی آسان از گم شدن آن ها نیز جلوگیری می کنید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 10

11- استفاده از کابینت های کشویی : 

در صورتی که با وجود عمیق بودن کابینت های آشپزخانه ، فضای قابل دسترس زیادی ندارید. و اگر برای برداشتن وسایل از قسمت انتهایی این نوع کابینت ها دچار مشکل می شوید. بهترین راهکار برای رفع این مشکل و استفاده بهینه از فضای موجود ، استفاده از کابینت های کشویی است. شما می توانید با بیرون کشیدن کشو به عمق آن دست پیدا کنید.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 11

12- استفاده از قفسه های فلزی بزرگ : 

اگر به هر علتی قسمتی از آشپزخانه شما خالی می باشد و امکان نصب کابینتی مشابه کابینت های فعلی وجود ندارد. و یا زمان و حوصله نصب کابینت های جدید را ندارید ، بهترین گزینه برای سازماندهی فضا و استفاده بهینه از فضای آشپزخانه استفاده از قفسه های فلزی بزرگ می باشد. امکان ساخت این قفسه ها در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارد و معمولا با توجه به این تنوع استفاده یکی از آن ها برای هر فضایی امکان پذیر است.

ایده های سازماندهی فضای آشپزخانه - Ideas organizing kitchen space 12

درباره نویسنده