طراحی خانه نور

خانه نور ، توسط تیم معماری Aaksen در محله ایی متراکم و کوچه ایی باریک در شهر باندونگ اندونزی واقع شده برای زن و شوهر و فرزندانی مسلمان طراحی شده است. این گروه معماری به جهت حفظ سنت های اسلامی و اصول آن، دهانه ها و نورگیرهای خانه را به حداکثر رسانده و از سبک ترین متریال برای ساخت استفاده کرده است.

مشخصات کلی پروژه:

  • معمار: گروه معماری Aaksen
  • مکان پروژه: باندونگ – اندونزی
  • معماران طراح: Yanuar Pratama Firdaus, Gea Sentanu
  • معماران سازه: Roman Granite, Fumira
  • مساحت پروژه: 104 متر مربع
  • سال ساخت: 2018

طراحی خانه نور توسط تیم معماری Aaksen

این خانه دارای یک معنا و مفهوم معماری برای فضای گرمسیری است و دارای مساحتی معادل 104 متر مربع می باشد. در طراحی خانه نور معمار از رنگ روشن و نمای سفید در تمام فضا استفاده کرده که دلیلی بر دفع هوای گرم این شهر می باشد. طراح با ایجاد بازشوهای بزرگ و وسیع که به چرخش هوای تازه درون خانه کمک می کنند امکان آن را می دهد که ساکنین با خلاء هوای گرم مواجه نشوند. طراح از فضای پیش خوان کوچک قبل از ورودی به عنوان اتاق نمازگزار استفاده کرده است. که از جالب ترین ترفند های طراح به حساب می آید زیرا اندونزی یک کشور مسلمان بوده و ایجاد فضای نمازگزار از اهمیت ویژه ایی برخورداراست.

طراحی خانه نور توسط تیم معماری Aaksen

هنگامی که این خانه را از بالا می بینیم، متوجه می شویم که این خانه به وسیله ساختمان اطراف محدود شده است. اما طراح با خلق حریم بین دیوار خانه و دیوار محوطه باعث آن شده که این ساختار سفید نسبت به تمام خانه های دیگر ممتاز و شاخص باشد. گروه معماری Aaksen در طراحی داخلی نیز مثل کل فضا از رنگ های ساده و روشن استفاده کرده است. از متریال های پوشش کف فضا پارکت چوب روشن و سرامیک سفیدمی باشند که به طور مناسبی با فضا پیوند خورده اند. این خانه دارای دو طبقه می باشد و توانسته هارمونی مناسبی بین فضاهای خصوصی و عمومی ایجاد کند.

طراحی خانه نور توسط تیم معماری Aaksen

تیم معماری در طراحی این خانه از رنگ های روشن در داخل و خارج ساختمان استفاده کرده اند که به عنوان کانسپت سادگی و خلوص ویژگی های اسلامی در نظر گرفته شده است. ایجاد فضای خصوصی لازم برای ساکنین، فضای نمازگزاری، سادگی و خلوص از مهم ترین عوامل معماری سنتی اسلامی این پروژه کوچک محسوب می شوند.


حتما ببینید: طراحی ورزشگاه Arena da Amazonia – گروه معماران gmp


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه کوچک با در نظر گرفتن اصول سنتی اسلامی

طراحی خانه نور توسط تیم معماری Aaksen

طراحی خانه نور توسط تیم معماری Aaksen

طراحی خانه نور

طراحی خانه نور

طراحی خانه نور

طراحی خانه نور

طراحی خانه نور

منبع: archdaily

ترجمه:تحریریه معمارآپ