طراحی استخر شیشه ایی بر لبه پرتگاهی

این هتل با یک استخر شیشه ایی معلق بر لبه پرتگاهی در Preikestolen ، نروژ توسط استودیوی معماری Hayri Atak طراحی شده است. هدف معماران از طراحی این هتل ایجاد حس هیجان عبور از مسیر های پیاده روی در اطراف صخره و زنده کردن احساس “زندگی درون و اطراف پرتگاه” در افراد بوده است. این هتل بر روی یک صخره شیب دار به ارتفاع 600 متر ساخته خواهد شد. این مکان یک منطقه توریستی پرطرفدار در غرب نروژ است و هتل بر فراز آبدره Lysefjorden قرار گرفته است.

طراحی استخر شیشه ایی بر لبه پرتگاهی

بنیانگذار این استودیو معماری “Hayri Atak” در رابطه با این پروژه اظهار داشته است: “سالیان سال است که Preikestolen یکی از جالب ترین مکان ها برای من بوده است. یک روز یکی از دوستانم تصاویری که از ‘صخره ایی’ در سفر خود به نروژ گرفته بود ، برایم ارسال کرد. ”


حتما ببینید : طراحی مدرسه ابتدایی با در نظر گرفتن علایق و روحیات کودکان


“Hayri Atak” در مصاحبه خود این چنین اظهار داشته است: “حتی در صورت نبود من در این مکان نیز ، آدرنالین بودن در آن پرتگاه را حس کردم. سپس خواب دیدم که در آن مکان و بر فراز آن صخره زندگی می کنم. خیلی ساده ، من تنها خواستار تجربه کردن زندگی بر روی این صخره بودم و ایده حس این تجربه الهام بخش من در طراحی این هتل با استخر شیشه ایی معلق آن بر روی لبه پرتگاه بود. ”

طراحی استخر شیشه ایی بر لبه پرتگاهی

ورودی این هتل دارای یک سطح طبیعی مسطح می باشد. هم چنین این قسمت به عنوان یک پلتفرم بزرگ تماشایی عمومی عمل خواهد کرد. سپس مهمانان به داخل هتل هدایت می شوند ، این هتل شامل 9 سوئیت مهمان و فضای استراحت مشترک است که تمامی این فضا ها در داخل یک تخته سنگی تعبیه شده اند. اتاق های این هتل به بیش از سه طبقه تقسیم شده اند و هر یک از آن ها دارای یک تراس رو به پرتگاه هستند که چشم انداز زیبایی از مناظر آبدره و کوه های اطراف را ارائه می دهند. در قسمت پایین این هتل یک سالن استراحت تعبیه شده که دارای یک تراس مشترک می باشد که بیش از تراس های اتاق خواب میهمانان بیرون زده و یک استخر روباز غول پیکر دارد. طراحی این استخر باریک و طویل برای مراجعین ماجراجو تر صورت گرفته است. این استخر شیشه ایی معلق از لبه بیرونی تراس با احتیاط و به شکل یک کنسول بیرون زده و به منظور مشاهده مناظر زیبای اطراف برای شناگران و ایجاد حس سقوط محض در آنان به طور کامل از شیشه ساخته شده است.

طراحی استخر شیشه ایی معلق 

“Hayri Atak” در مورد طراحی این هتل می گوید: “تصور می کنم شنا در این استخر برابر با شنا در محیطی عاری از جاذبه می باشد. نخست تنها عنصر طراحی این پروژه استخر آن بود. می توان هتل را یک قسمت از صخره یا ادامه آن در نظر گرفت. من فکر کردم که تجربه بر فراز پرتگاه ، از یک تراس بسیار هیجان انگیز تر خواهد بود.”

“Compass Pools” نیز به تازگی یک استخر به نام “Infinity London” را بر روی برجی در لندن طراحی کرده است. این پروژه نخستین استخر بی نهایت 360 درجه در جهان خواهد بود که دسترسی به آن به وسیله یک درب مدل زیر دریایی میسر می شود.

طراحی استخر شیشه ایی معلق 

منبع : dezeen

ترجمه : از تحریریه معمارآپ