طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز - Palafolls Bus Stop 3 1

طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

طراحی ایستگاه اتوبوس

ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز : ایستگاه های اتوبوس یکی از فضا های شهری و عمومی به شمار می روند. به همن علت طراحی و معماری آن بسیار حائز اهمیت است. به علاوه استفاده از اتوبوس عمومی به دلیل تراکم جمعیت در شهر ها و افزایش تردد در سطح شهر ها، تبدیل به یک ضرورت شده است. بنابراین طراحی ایستگاه اتوبوس از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. در حال حاضر به منظور اثر گذاری بر فرهنگ و آرامش مردم، طراحی ایستگاه های اتوبوس به شکلی مدرن و خلاقانه صورت می گیرد.

ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

در طراحی ایستگاه های اتوبوس سوالاتی به شرح زیر مطرح می شود:

  1. یک ایستگاه اتوبوس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
  2. آیا ایستگاه اتوبوس قابلیت تاثیر مثبت بر کاهش آلودگی را دارد؟
  3. یک ایستگاه اتوبوس زیبا بر روحیه مردمی که از آن استفاده یا مشاهده می کنند چقدر می تواند تاثیر داشته باشد؟

در طراحی ایستگاه اتوبوس در ورحله اول باید به زیبایی بصری آن دقت شود. و فقط به عنوان مکانی برای سوار یا پیاده شدن از اتوبوس دیده نشود. در ادامه این مطلب به بررسی طراحی ایستگاه اتوبوس در یک شهر کوچک پرداخته شده است.

ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

ایستگاه اتوبوس Palafolls واقع در شهر بارسلونا، اسپانیا توسط گروه معماری MIAS ARCHITECTS طراحی و ساخته شده است. این ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز طراحی شده به این صورت که در طراحی آن با ایده ایی خلاقانه و متفاوت مجموعه ایی از پنجره با ساختاری متفاوت بر روی سکو ایستگاه تعبیه شده است. پنجره ها دارای قاب های چوبی هستند که بر روی پایه های فلزی قرار گرفته اند. این پنجره ها در عین محافظت از مردم در مقابل باد و باران، این امکان را فراهم می نماید تا مسافران بدون هیچ ناراحتی و مشکلی در زیر آن به انتظار اتوبوس بنشینند.

ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

ساختار اصلی این ایستگاه اتوبوس از فولاد است که با دوتیر با شکل ضربدری به زمین اتصال یافته است. و با یک ساختار متعادل، از پنجره های مختلف پشتیبانی می کند. استفاده از پنجره در این ایستگاه اتوبوس موجب ایجاد حس حس امنیت و زیبایی شبیه به یک خانه شده است. و مسافران به طور ناخودآگاه در هنگام انتظار آرامش بیشتری خواهند داشت. معمار در طراحی این ایستگاه تلاش نموده تا نمایی از باز و بسته بودن پنجره ها را نشان دهد و به فضای شهری فرم مدرنی را بیفزاید.


حتما ببینید : این اینستالیشن هنری مردم را تشویق به رقص در خیابان می کند


سایر تصاویر طراحی ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

ایستگاه اتوبوس با چوب و فلز

طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس

طراحی ایستگاه اتوبوس

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمار آپ

درباره نویسنده