با وجود اینکه فضای سبز و گیاهان طبیعی نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارند اما امروزه کمتر به وجود فضای سبز در ساختمان‌سازی توجه می‌کنند. گیاهان نقش بسیار مهمی در پاکیزگی هوا، تولید اکسیژن و زیبایی محیط و نمای ساختمان دارند به همین دلیل نباید از آن‌ها غافل شد.

در حال حاضر از گیاهان طبیعی به روش‌های مختلفی در ساخت و ساز استفاده می‌کنند که کاشت گیاهان در روف گاردن یکی از روش‌های پرطرفدار و رایج است. در هر روف گاردن گیاهان مختلفی با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه می‌توانید بکارید. شاید این سوال برایتان مطرح شود که روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا بام سبز فضایی است که در بالاترین قسمت ساختمان قرار گرفته و با استفاده از گیاهان طبیعی، فلاور باکس، آلاچیق و غیره می‌توانید یک فضای بسیار زیبا بسازید.

طراحی روف گاردن برای بهار 1403 با قیمت مناسب

طراحی و اجرای روف گاردن

برای طراحی روف گاردن لازم است که ابتدا محیط مورد نظر را از نزدیک ببینید و فضا را بررسی کرده و تمام زوایای منفی آن را شناسایی کنید. طراحی روف گاردن در شرکت چوپکس توسط کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای انجام می‌شود و از فضای مورد نظر استفاده بهینه می‌کنند. تیم چوپکس بعد از بازدید حضوری به دنبال طراحی یک روف گاردن زیبا و اجرای آن خواهد بود.

چوپکس یکی از بهترین تولیدکنندگان پروفیل چوب پلاست در کشور است که در کنار فروش محصولات، طراحی و اجرای روف گاردن‌های مسکونی، اداری و تجاری را به عهده دارد. این شرکت اکنون با بیش از 18 سال فعالیت در زمینه طراحی و ساخت روف گاردن توانسته محبوبیت بسیاری کسب کند. اکنون تیم حرفه‌ای چوپکس علاوه بر شهرهای مختلف کشورمان در سایر کشورهای همسایه همچون قطر، امارات، عمان و غیره در حال ارائه خدمات طراحی و ساخت روف گاردن هستند.
اجرای روف گاردن توسط چوپکس در چندین مرحله انجام می‌شود:

 • نقشه برداری از فضای مورد نظر و طراحی یک روف گاردن زیبا.
 • بررسی مصالح مورد نیاز برای ساخت روف گاردن با توجه به اقلیم آب و هوای منطقه.
 • اندازه‌گیری متراژ فضای مورد نظر، هرچه متراژ بالاتر باشد قطعا هزینه ساخت روف هم بیشتر خواهد شد.
 • طراحی سیستم آبیاری و سیستم نورپردازی که در ظاهر روف گاردن و سلامت گلدان‌ها به شدت تاثیرگذار خواهد بود.
 • تکمیل کردن سیستم برق‌کشی و کابل کشی روف گاردن در کنار نصب آلاچیق، فلاور باکس و غیره.

مزایای استفاده از روف گاردن

مزایای روف گاردن به دو دسته مزایای اختصاصی و مزایای عمومی تبدیل می‌شود که مزایای اختصاصی آن عبارتنداز:

 • با ساخت روف گاردن می‌توانید از فضای پشت بام یا تراس استفاده بهینه داشته باشید.
 • روف گاردن موجب افزایش دوام و ماندگاری پشت بام می‌شود و عملکردی مشابه یک عایق صوتی دارد.
 • وجود روف گاردن به حفظ رطوبت، ترویج سلامتی و فتوسنتز گیاهان کمک بسیاری می‌کند.
 • ظرفیت گرمایی پشت بام را افزایش می‌دهد.

و اما مزایای عمومی ساخت روف گاردن:

 • ساخت روف گاردن به زیباسازی ساختمان‌ها و مناظر شهری کمک بسیاری می‌کند.
 • طراحی و ساخت روف گاردن به کاهش اثرات آلودگی، کاهش دی اکسید کربن، اثرات گرمایی و گسترش فضای سبز کمک بسیاری می‌کند.

لطفا برای دریافت مشاوره برای پروژه روف گاردن و قیمت‌های به روز شده پروفیل‌های چوب پلاست چوپکس با مشاوران ما در تماس باشید
شماره تماس: 02122901841 | 02122901835

استفاده از روف گاردن در فصل گرما

روف گاردن به شکل‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود تا کارایی و کاربرد بیشتری داشته باشد، تنوع مدل روف گاردن باعث می‌شود تا در فضاها و محیط‌های مختلف با هر اندازه و ابعادی قابل ساخت باشد.

از روف گاردن هم می‌توانید در فصول گرم سال و هم در فصول سرد سال استفاده کنید زیرا در طراحی آن‌ها از سیستم‌های گرمایشی برای فصل زمستان و سیستم‌های خنک کننده برای فصل تابستان استفاده می‌کنند. بدین ترتیب به راحتی می‌توانید در طول سال و با اطمینان خاطر از روف گاردن برای دورهمی‌های دوستانه، تولد، مطالعه کتاب و غیره استفاده کنید.

امروزه روف گاردن را می‌توان در هر اقلیم آب و هوایی ساخت و معمولا فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای استفاده از روف گاردن و لذت بردن از زیبایی و سرسبزی گیاهان است.

در فصل گرما گیاهان سرسبز و شاداب هستند به همین دلیل می‌توانید هم از فضای روف گاردن و هم از زیبایی پوشش‌های گیاهی آن استفاده کنید. اگر فضای کافی در روف گاردن دارید می‌توانید علاوه بر آلاچیق یک استخر کوچک برای شنا کردن، حمام آفتاب و بازی کودکان بسازید.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از گیاهان خزنده، گیاهان بالا رونده، گیاهان فصلی، درختچه‌ها، درختان و بوته‌های گل‌دار دائمی.

گیاهان خزنده: گیاهان گوشتی که نیاز کمی به آبیاری دارند و بسیار مقاوم هستند در این گروه قرار گرفته‌اند.

 • لیزماکیا: یک گیاه خزنده که حالت پوششی دارد.
 • شیرخشت: یک بوته خزنده است که گل‌های سفیدی دارد.
 • فرانکینیا: ظاهر این گیاه مانند چمن است و روی سطح زمین رشد می‌کند.

گیاهان بالا رونده: گیاهان رونده یکی از گیاهان مناسب روف گاردن است که در اطراف پرگولا، آلاچیق و غیره کاشته می‌شوند و به سمت بالا رشد می‌کنند.

 • گلیسین: یکی از پرطرفدارترین و زیباترین گیاهان مناسب روف گاردن گلیسین است، گل‌های این گیاه به صورت خوشه‌ای هستند و معمولا اوایل بهار بهترین زمان برای گل دهی آن است.
 • انواع رزهای رونده: نسترن رونده، رز هلندی، رز معمولی و غیره از انواع رزهای رونده هستند. این گل‌ها تنوع رنگ بسیار بالایی دارند و معمولا در اواسط بهار شروع به گل دهی می‌کنند.
 • یاس امین الدوله: این گل یاس که رنگ سفیدی دارد در فصل بهار و زمستان گل می‌دهد.
 • پیچ اناری: برگ‌های این گیاه رونده به شکل انار و قرمز رنگ است، فصل تابستان زمان گل دهی این گیاه خواهد بود.
 • ساناز رونده: گل ساناز بسیار مقاوم است و گل‌های زیر بسیار زیادی دارد و در طول سال حدود 6 ماه گل‌ می‌دهد.
 • مو چسب: یک گیاهی که با چسبیدن به دیوار و رشد کردن می‌توان به عنوان دیوار چسب از آن استفاده کرد.
 • آبشار طلایی: گل‌های زرد و خوشه‌ای این گیاه به صورت آبشار آویزان می‌شوند و معمولا در اوایل فصل بهار شروع به گل دهی می‌کنند. این گیاه رونده سرعت رشد بسیار بالایی دارد و بیشتر در اطراف پرگولا و آلاچیق از آن استفاده می‌کنند.
 • عشقه: آفتاب دشمن برگ‌های این گیاه است پس اگر قصد دارید آن را در روف گاردن بکارید، یک فضای سایه آفتاب را انتخاب کنید.
 • پیچ کلماتیس: یک گیاه رونده است که رنگ‌های بسیار متنوعی دارد.

گل‌های فصلی: این گل‌ها به صورت فصلی رشد می‌کنند و معمولا برای زیباسازی روف گاردن داخل فلاور باکس کاشته می‌شوند. بعد از پایان فصل رشد باید آن‌ها را از گلدان خارج کنید.
گل‌های اطلسی، گازانیا، جعفری، شمعدانی، آهار، کوکب، رود بکیا، تاج خروس، رعنا و غیره از بهترین و زیباترین گل‌های فصلی هستند.

درختچه‌ها: درختانی که قد کوتاهی دارند و حداکثر تا 2 متر رشد می‌کنند با نام درختچه شناخته می‌شوند، درختچه‌ها بیش از رشد طولی دارای رشد عرضی هستند.
میخک هندی، بربریس، پیروکانتا، کاملیا، آی لکس، پیتسفورم، انواع کاج، یاس هلندی و لگستروم از بهترین و زیباترین درختچه‌های مناسب روف گاردن هستند.

درختان: همه درختان مناسب کاشت در روف گاردن نیستند و باید آن‌هایی را انتخاب کنید که ریشه زیادی نداشته باشند. درخت افرا، ماهونیا، ماگنولیا، انواع نخل، نی خیزران، انواع کاج و درختان میوه‌ای که در عمق کم رشد می‌کنند از رایج‌ترین درختان مناسب برای کاشت در روف گاردن هستند.

بوته‌های گل‌دار دائمی: گیاهان بوته‌ای شکل که رشد آن‌ها دائمی است برای کاشت در روف گاردن طرفدار بسیاری پیدا کرده‌اند. بوته این گیاهان حدود 30 تا 50 سانتی‌متر رشد می‌کند. از بهترین و زیباترین گیاهان بوته‌ای می‌توان به مریم گلی، ساناز، نسترن سفید، رزمارینوس، لاوندر، ابری نقره‌ای و غیره اشاره کرد.

کلام آخر از چوپکس

برای جذابیت بیشتر روف گاردن می‌توانید از سبک‌های مدرن و کلاسیک استفاده کنید. روف گاردن در محیط‌های مسکونی می‌تواند به یک فضای امن برای استراحت، دورهمی‌های دوستانه و جشن تولد تبدیل شود. پس در انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن دقت کنید چرا که روی ظاهر و زیبایی آن تاثیرگذار است.