طراحی سکونتگاه مریخی

در تاریخ 26 سپتامبر 2018 یک خانه مسکونی اولیه در نمایشگاه عمومی “الهام خانه های رویایی” رونمایی شد. این پروژه که سکونتگاه مارس نام دارد توسط گروه معماری OPEN با همکاری شیائومی غول تکنولوژی و الکترونیک چین به شکل یک غرفه واحد و مجزا با شبیه سازی محیط سیاره مریخ طراحی شده و در مقابل ورزشگاه آشیانه پرنده شهر پکن، چین واقع شده است. سکونتگاه مریخی بخشی از یک زمینه تحقیقاتی در دوسالانه نوآوری های تحقیقاتی و صنایع است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری OPEN
  • مکان پروژه : پکن، چین
  • معمار مسئول : Hu Li, Wenjing Huang
  • تیم طراحی : Boji Hu (Project Architect), Mian Qin, Meng Ma, Mengru Li, Wenhan Wei, Xuezhu Sun
  • عکاس پروژه : Qingshan Wu, Nácasa&Partners Inc.
  • سال ساخت : 2018

هدف معماران از طراحی این پروژه، معرفی سکونتگاه و خانه هایی مناسب برای آینده شهر است. این پناهگاه مریخی یکی از منحصربه فرد ترین پروژه های این نمایشگاه محسوب می شد. کارشناسان و برگزارکنندگان این نمایشگاه، بازخورد عموم نسبت به خانه ها را بررسی می نمایند و سپس به تحلیل عادات زندگی شهری بازدید کنندگان می پردازند و در نهایت بهترین گزینه ها را نسبت به پروژه های موجود معرفی می کنند.

این خانه برای سیاره مریخ ساخته شده است. سکونتگاه مریخی دارای انرژی خودگردان می باشد و درصد ضایعات آن صفر است، تیم معماران با استفاده از متریال سبک  فایبرگلاس و فیبر های سبک این خانه را در ابعاد و اندازه  2.4 در 2.4 متر ساخته اند که به راحتی قابل حمل و جابه جایی می باشد. این سکونتگاه یک محصول صنعتی می باشد که برای زندگی در هر محیطی که قابل استفاده بر روی زمین است نیز مناسب است. و در نهایت یک خانه ایده آل، و ایده ایی ناب برای کشف امکانات بی حد و حصر آینده می باشد.

سکونتگاه مریخی

هنری دیوید تورا دو قرن پیش از جوامع شهرنشینی خارج شد و فقط به والدن سفر کرد، هدف وی از این سفر بازتاب ماهیت زندگی ساده بود. ولی در حال حاضر دنیا دچار بحران زیست محیطی شده و با کمبود منابع تجدید ناپذیر مواجه شده است. بنابراین این سوال برای ما پیش می آید، که نیاز های ضروری ما چیست؟ همین موضوع اهمیت ساخت پناهگاه در مریخ و زندگی در سیاره های دیگر را مهم می کند.

سکونتگاه مریخی

گروه معماری OPEN در ارائه این پروژه ابتدا احتمالات زندگی در سیاره ایی دیگر را بررسی نموده اند و سپس با استفاده از یک خانه مسکونی اولیه کوچک، چالش های سکونت در یک محیط راحت، ساده و عملکردگرا را به تصویر کشیده اند.

در این پناهگاه برخلاف تصورات اولیه هر انسانی که بر این باور می باشد که در سیاره ایی دوردست مثل مریخ انسان مجبور به تنها زندگی کردن است و به طور طبیعی نمی تواند در این سیاره بر طبق عادت در سیاره زمین به منابع متکی باشد. در این پروژه به جز کاهش و صرفه جویی در مصرف منابع هیچ گزینه دیگری وجود ندارد و تنها حداقل ملزومات حمل می شود.

سکونتگاه مارس یک تصویر ایده آل از ترکیب طراحی صنعتی، معماری، تکنولوژی و یکپارچگی است. در حال حاضر تمام لوازم خانگی شیائومی می توانند از راه دور توسط تلفن های همراه ساده، بدون احتیاج به سیم کنترل و مدیریت شوند. سکونتگاه مریخ یک گام به جلو رفته و توانایی همسان سازی (synthesized) تمام لوازم الکترونیکی و هوشمند درون پناهگاه را دارد و می تواند همه را به مغز هوشمند خانه متصل نماید. خانه مریخ در ارتباط با کنترل منابع نیز می تواند تمام منابع جانبی، چگالی، مصرف و گرما را توسط سیستم های الکترونیکی کنترل نماید. هم چنین این سکونتگاه مریخی شامل تجهیزات تاسیساتی و تکنولوژیک می باشد که می تواند آب، هوا و دما را ذخیره نماید و پس از بازیافت مجددا در اختیار کاربر قرار می دهد.


حتما ببینید : طراحی خانه مدرن در هنگ کنگ


سایر تصاویر پروژه طراحی سکونتگاه مریخی

سکونتگاه مریخی

خانه مریخی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ