طراحی خلاقانه 10 نمونه پارکینگ عمومی

طراحی پارکینگ عمومی ساختار معماری می باشد که در عین حالی که بسیار لازم و ضروری است ولی در میان عموم مردم و حتی معماران از محبوبیت کمی برخوردار می باشد. برای یک معمار نشان دادن هویت رویایی و درخشان یک ساختمان امری بسیار آسان می باشد ولی زمانی که با طراحی یک پارکینگ مواجه می شویم این مبحث کمی سخت خواهد شد. معمارآپ در این مطلب طراحی منحصر به فرد 10 نمونه پارکینگ عمومی را به شما معماران و علاقمندان به معماری معرفی می کند که به علت ویژگی هایی مانند: عملکرد فضایی، کانسپت و تکنولوژی برجسته شده اند و از لحاظ طراحی از تناسب و کیفیت نسبتا بالایی برخوردار هستند. و تصاویر زیبایی از پارکینگ را نشان می دهند.

طراحی پارکینگ طبقاتی

1- پارکینگ طبقاتی دوبل مرکز کنفرانس RAI وقع در هلند

پارکینگ “RAI” در شهر آمستردام، هلند واقع شده که در سال 2016 توسط گروه معماری “Benthem Crouwel Architects” به مساحت 28265 متر مربع طراحی و ساخته شده است. این پارکینگ عمومی با طرحی منعطف و به صورت دوبل طراحی شده که شامل ظرفیت 10 هزار اتومبیل برای دو قسمت نمایشگاه و مرکز کنفرانس می باشد. معماران این پروژه برای دسترسی به مسیر ورود و خروج پارکینگ از یک جفت رمپ استوانه ایی شکل با لبه های منحنی استفاده کرده اند که موجب منحصر به فرد شدن فرم ساختمان شده است.

پارکینگ عمومی

2- پارکینگ طبقاتی غار شکل ناپل، واقع در ایتالیا

این پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر و نزدیک به جاذبه های گردشگری قرار گرفته است. این پارکینگ در یکی از مکان های قدیمی ناپل واقع شده که به مرور از بین رفته و شبیه به یک غار بزرگ می باشد. این پارکینگ طبقاتی از یک تونل تشکیل شده که در دو قسمت از شهر تقسیم شده و از طریق سه تونل فرعی در 7 طبقه گسترش یافته است.

3- پارکینگ طبقاتی اتوماتیک الجهرا، واقع در کویت

نام این پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 2314 خودرو در گینس به عنوان بزرگ ترین پارکینگ اتوماتیک عمومی جهان ثبت شده است. این پارکینگ عمومی با همکاری یک شرکت رباتیک و مهندسی ساخته شده است و به گونه ایی طراحی شده که ظرفیت آن بیش از سه برابر پارکینگ های معمولی می باشد. هم چنین ویژگی اتوماتیک آن به این صورت می باشد که برای افزایش سرعت، به مدت177 ثانیه از زمان ورود و خروج را کاهش می دهد.

پارکینگ عمومی

4- طراحی نمای متحرک پارکینک کنتیکت، واقع در ایالات متحده آمریکا

پارکینگ طبقاتی “کنتیکت” با همکاری یک معمار آمریکاری و شرکت معماری هایسل با خصوصیت معماری پایدار طراحی شده است. این پارکینگ طبقاتی فرودگاه دارای 5 طبقه می باشد که نمای آن 1000 هزار متر مربع می باشد و به این ترتیب بهترین فرصت را برای گروه معماران به وجود آورده تا این نمای مفهومی را اجرا کنند. بر روی پوسته این پارکینگ عمومی بیش از 118 هزار قطعه پانل آلومینیومی تعبیه شده که به دو روش تکان می خورند و به وسیله همین حرکت ها جریان الکتریسیته تولید می کنند.

5- پارکینگ کشتی غرق شده چند طبقه واقع در سیاتل، ایالات متحده آمریکا

این پارکینگ طبقاتی در کنار برج اسمیت و ساختمان سابق هتل سیاتل واقع شده است. این پارکینگ هم دارای یک نام خاص و هم دارای طرحی منحصر به فرد می باشد. فرم خاص و بی نظیر این پارکینگ عمومی به یک عرشه کشتی شباهت دارد که از انتها در حال غرق شدن در داخل زمین می باشد. این ساختمان چهار طبقه در دهه 60 میلادی قسمتی از یک مجتمع تجاری بوده که در حال حاضر به پارکینگ تغییر کاربری داده است.

طراحی پارکینگ طبقاتی


حتما ببینید : طراحی 30 نمونه اتاق نشیمن سفید که آرامش و لطافت را به ارمغان می آورند


6- پارکینگ Garagenatelier، واقع در هردرن، سوئیس

این پارکینگ عمومی در شهر هردرن، سوئیس واقع شده و با طرحی منحصر به فرد توسط یک معمار سوئیسی به نام “پیتر کونز” طراحی شده است. این پارکینگ طبقاتی با کانسپتی گالری شکل ساخته شده است. هدف معمار از طراحی این پروژه این بوده است که میان طبیعت و وسایل نقلیه صنعتی یک هم پوشانی و هارمونی مناسب ایجاد کند. این پارکینگ طبقاتی با استفاده از مکعب های بتنی منظم ساخته شده و گنجایش 8 اتومبیل را دارد.

7- پارکینگ AZ سنت لوکاس، واقع در بلژیک

پارکینگ طبقاتی AZ سنت لوکاس در شهر گنت، بلژیک واقع شده و با کاسنپت پلان باز طراحی شده است. در این پارکینگ فضا ها بین دو ساختمان تقسیم شده است. دیوار بیرونی هر یک از ساختمان ها به وسیله نرده های فلزی با طرح سفال های الگو دار هندسی کوچک احاطه شده است. در فلاور باکس هر طبقه گل هایی تعبیه شده که توسط پوشش گیاهی بومی پر شده است و نقش بسزایی در جلوگیری از نور زیاد و تهویه پارکینگ دارند.

8- پارکینگ طبقاتی مرکز خرید ویکتوریا گیت واقع در لیدز، انگلستان

پارکینگ طبقاتی مرکز خرید ویکتوریا گیت به عنوان یک مرکز اقتصادی و هوشمندانه تجاری طراحی شده که به منظور مدیریت یک اقتصاد 165 میلیون پندی برنامه ریزی شده است. این پارکینگ عمومی برای پشتیبانی اتومبیل های مشتریان این مرکز تجاری ساخته شده است. معماران این پروژه نمای این ساختمان را با استفاده از متریال آلومینیوم پیچ خورده و بر طبق یک الگوی دگرگیس شده طراحی و اجرا کرده اند که میزان سایه و نفوذ نور را کنترل می کند.

طراحی پارکینگ طبقاتی

9- پارکینگ 2KM3 سن گراویس، واقع در شهر مون بلان فرانسه

این پارکینگ عمومی با تاثیر از هنر معاصر و منحصر به فرد شهر مون بلان فرانسه طراحی شده است. به این صورت که برای بخشیدن حس معاصر به این ساختمان معمولی و ارزان قیمت، نام، طراحی و روش طراحی دیوار ها از سبک 12 هنرمند این شهر تاثیر گرفته است.

10- طراحی پارکینگ عمومی Cliniques واقع در بلژیک

پارکینگ عمومی Cliniques در یک سایت یکپارچه واقع شده که گنجایش 985 اتومبیل را دارد. نمای این ساختمان با استفاده از اسلاید های چوبی ساخته شده است. که این امر موجب ورود نور به فضای داخلی و ایجاد تهویه مطبوع می شود. اکثر متریال های مصرفی در این ساختمان طبیعی هستند.

اصول طراحی پارکینگ طبقاتی

منبع: archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ