طراحی استادیوم چند منظوره در تگزاس

اخیرا رندر های جدیدی از یک استادیوم چند منظوره بزرگ توسط گروه معماری “BIG” (بیارکه انگلس) منتشر شده است. این مجموعه ورزشی قرار است که در محدوده شرقی شهر آستین، تگزاس که یکی از شهر های مرکزی این ایالت می باشد ساخته شود. این ورزشگاه چند منظوره بر طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است که به مساحت 121000 هزار متر مربع و با ظرفیت 40 هزار صندلی در فضای باز و 15 هزار صندلی در یک سالن سرپوشیده، ساخته شود که بعد از اتمام پروژه به یکی از بزرگ ترین مجموعه های ورزشی تفریحی آمریکا تبدیل می شود.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری BIG
  • مکان پروژه : شهر آستین، تگزاس
  • مدیر پروژه : Jakob Henke
  • معماران مسئول : Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen
  • کارفرما پروژه : Austin Sports & Entertainment, LLC
  • همکاران پروژه : Walter P. Moore Engineers, STG Design, BIG Engineering, BIG Landscape, BIG Ideas
  • مساحت پروژه : 121000 هزار متر مربع

استادیوم چند منظوره

گروه معماری BIG در این پروژه به علت تقویت فضا هایی که در مدت زمان طولانی از آن ها استفاده می شود، فضا هایی مثل: سالن های کنوانسیون، سالن های پرورش استعداد های جوان، امکانات پذیرایی از مهمانان و فضا های اداری و مدیریتی را طراحی کرده است.

بیارکه انگلس “Bjarke Ingels” درباره طراحی این استادیوم چند منظوره اظهار داشته است: ” ورزشگاه آستین همانند دانشگاه های متعدد این شهر دارای یک مجموعه جمعی تلفیقی می باشد. این پروژه، یک مجموعه ورزشی یکپارچه و منسجم می باشد که در خود عناصر خود کفایی را جای داده است و قادر است تا هیجان یک مسابقه فوتبال، یا آدرنالین مسابقات گاو بازی به مردم انتقال دهد.”

طراحی مجموعه ورزشی

گروه معماری “STG” که یک تیم طراحی در شهر آستین می باشد، با همکاری گروه معماری BIG طراحی محوطه این مجموعه ورزشی را ارائه داده است. ورزشگاه مرکزی این مجموعه دارای 40 هزار صندلی می باشد که در آن تمام امکانات برگزاری فستیوال های موسیقی و کنسرت ها ( مثل بسیاری از ورزشگاه های دنیا، مانند ورزشگاه ومبلی شهر لندن) جای داده شده است. و سالنی با گنجایش 15 هزار صندلی با فضای چند منظوره طراحی شده که چندین فضای کاربردی مانند: سالن بسکتبال، سالن هاکی، سالن سوار کاری و چند ورزش دیگر را پشتیبانی می کند.

استادیوم چند منظوره

تمام فضا های این استادیوم ورزشی به وسیله عملکرد های متفاوت و برنامه های مختلف از یک دیگر تفکیک و جدا سازی شده اند. ولی تمام فضا ها به دلیل استفاده از متریال چوب محلی با یک دیگر دارای نقطه اشتراک جالبی می باشند. حیات این مجموعه ورزشی با ظرفیت بالایی که دارد عموم مردم را تشویق به فعالیت های سالم در فضای باز می کند. هم چنین در این استادیوم ورزشی عظیم و هیجان انگیز تحرک، تفریح و سرگرمی با یک دیگر تلفیق شده اند.

گروه معماری BIG در این مجموعه ورزشی چند منظوره، ساختمان های جامع را بر اساس یک تابع شطرنجی تقسیم بندی کرده است. که با این تقسیم بندی انجام شده ساختمان ها مثل یک سازه چادری بزرگ در سایت پلان مجموعه قرار گرفته اند.

استادیوم چند منظوره

تیم طراحان این پروژه، سقف را به شکل صفحات گسترده عریض طراحی کرده اند که هدف آن ها از این نوع طراحی تنها در راستای شکل دهی مجموعه به صورت یک کانسپت بصری نبوده است. بلکه با عملکرد چندین سایه بان بزرگ در سرتاسر پروژه تعبیه شده اند. جذب انرژی خورشیدی در طول ساعات روز نیز یکی دیگر از ویژگی این سایه بان ها می باشد. تمام سقف مجموعه متشکل از پانل های فتوولتائیک می باشد که هدف از این کار کمک به حفظ منابع انرژی و مالی مجموعه می باشد.


حتما ببینید : 39 عادت عجیب که بیشتر معماران به آن ها مبتلا هستند


سایر تصاویر پروژه طراحی استادیوم چند منظوره در تگزاس

طراحی ورزشگاه

طراحی مجموعه ورزشی

طراحی استادیوم

پلان استادیوم تگزاس

پلان استادیوم تگزاس

پلان استادیوم تگزاس

پلان استادیوم تگزاس

منبع : design boom

ترجمه : از تحریریه معمارآپ