10 ایده تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

10 ایده تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی - tips decorating vases jars 11

10 ایده تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

10 نکته کاربردی تزئین دکوراسیون با گلدان و شیشه

در دکوراسیون خانه و موسسات تجاری و اداری از ظروف شیشه ایی و گلدان ها به عنوان المانی دکوری استفاده می شود. ظروف شیشه ایی و گلدان می تواند در رنگ و طرح های مختلف و با متریال های گوناگون مانند شیشه، سرامیک، سفال، یا متریال های بازیافتی برای انواع سبک های طراحی داخلی مورد استفاده قرار گیرند. تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی در ترکیب های مختلفی وجود دارد. اما در این مطلب 10 ایده و نکته کاربردی تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی برای تاثیرات بیشتر و زیبایی در چیدمان ارائه شده است.

1- انتخاب رنگ :

زمانی که از رنگ ها سخن می گوییم، فضا و سبک موجود در دکوراسیون  طیف گسترده ایی از انتخاب های متفاوت را برای شما به ارمغان می آورند. شما می توانید از متریال های شفاف و یا رنگ های مات و ساده تک رنگ استفاده کنید و یا حتی از گلدان هایی با نقاشی های دستی و یا چاپی استفاده نمایید که منحصر به فرد و زیبا نیز هستند.

دکوراسیون با گلدان

2- تعیین اندازه :

در هنگام انتخاب حتما به مقیاس و اندازه های مناسب دقت کنید. مثلا، در صورت استفاده از یک گلدان کوچک و به صورت تکی روی زمین، به طور حتم موجب ایجاد ظاهری زیبا نخواهد شد. زیرا با مقیاس فضا و مبلمان معمول دکوراسیون متضاد است و به چشم نمی آید. بنابراین استفاده از دسته بندی های مختلف در اندازه های گوناگون و قرار دادن آن ها در طبقه بندی بهتر و مناسب تر است. به طور مثال، بهترین مکان برای استفاده از شیشه ها و گلدان های بزرگ، کنج دیوار ها می باشد و یا به عنوان المانی مرکزی مورد استفاده قرار گیرند. در هر صورت، همان گونه که قبلا ذکر شد، همیشه امکان استفاده از ظروف شیشه ایی و گلدان ها در اندازه های مختلف وجود دارد و می توانید آن ها را با هم بچرخانید تا در فضای داخلی عمق ایجاد نمایید.

دکوراسیون با گلدان

3- انتخاب سبک :

شما می توانید با استفاده از ظروف شیشه ایی و گلدان ها به فضای داخلی خود سبک های مختلفی ببخشید. برای مثال، استفاده از گلدان های براق و بی نظیر و یا مجسمه هایی به شکل حیوانات، پرتره و … سبک Art Deco را به فضای شما القا می کنند. که علاوه بر فضای داخلی برای محوطه خارجی فضا نیز مناسب هستند.

گلدان ها و کوزه ها نیز بر اساس نوع طراحی داخلی می توانند منجر به ایجاد تمی مدرن یا کلاسیک در فضا شوند. مثلا، استفاده از گلدان های بزرگ، کار شده، حاوی تزئینات و طلایی رنگ موجب می شوند فضا کلاسیک تر و لوکس تر به نظر برسد. و گلدان های شیشه ایی در ابعاد مختلف و یا گلدان هایی با طرح ساده و رنگ ملایم برای فضا های مدرن تر بهترین انتخاب هستند.

دکوراسیون با گلدان

4- به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید :

گلدان ها بیشتر به عنوان المان مرکزی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، معمولا گلدان های گل را در وسط میز های موجود در دکوراسیون قرار می دهند و یا آن ها را مرکز میز ناهار خوری یا میز مرکزی اتاق نشیمن و در ترکیب با دکور های دیگر قرار می دهند. اما همیشه ایده های خلاقانه تر و متناسب با دیدگاه شما در دکوراسیون وجود دارد که می توانید از آن ها بهره بگیرید. بنابراین به ذوق هنری و خلاقیت خود اطمینان کنید.

دکوراسیون با گلدان


حتما ببینید : ایده های طراحی دکوراسیون اتاق کودک در سه رده سنی مختلف


5- قرار دان گلدان روی زمین :

قرار گیری گلدان ها روی زمبن با قرار دان آن ها بر روی میز و یا قفسه ها متفاوت است. در صورت قرار گیری گلدان ها بر روی زمین باید از بزرگ یا بلند گلدان ها به اندازه کافی اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت از گیاهان زیبا، یا شاخه های بامبو که دارای ساقه های بلند هستند به منظور افزایش ارتفاع و اثر گذاری بیشتر بهره بگیرید.

دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

6- چیدن گلدان ها و ظروف شیشه ایی در قفسه :

اگر دارای مجموعه ایی از گلدان ها و ظروف شیشه ایی هستید، می توانید برای تزئین قفسه های خود از آن ها استفاده نمایید. به طور حتم این ایده خوب به نظر خواهد رسید. به خصوص در صورت استفاده از گلدان ها و ظروف شیشه ای در سبک ها و رنگ های مختلف، بدون شک بر دکوراسیون تاثیر چشمگیری خواهند داشت. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد که چگونه استفاده از آن ها موجب ایجاد دکوراسیون متفاوتی خواهد شد. هم چنین شما می توانید از قفسه های شناور در بعضی از بخش های خانه استفاده نمایید و بر روی آن بطری هایی قرار دهید. به علاوه با استفاده از شیشه های تک رنگ و یا با رنگ های خیره کننده و متفاوت نیز می توانید تنوع بیشتر و سبک متفاوتی را ایجاد نمایید.

دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

7- قرار دادن کنار میز، بوفه و یا در گوشه ها :

شما می توانید گلدان ها و ظروف شیشه ایی را علاوه بر قفسه ها، در کنار میز، بوفه، مبلمان سفارشی و یا حتی در گوشه و کنج ها قرار دهید. برای این کار حتما به یاد داشته باشید که به اندازه، سبک و رنگ آن ها توجه نمایید. هم چنین می توانید گلدان ها را با لوازم تزئینی دیگر مانند قاب عکس و یا حتی لامپ ها و دیگر اکسسوری ها ترکیب کنید.

دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

8- محتوای آن را انتخاب کنید :

پس از مشاهده گلدان ها و ظروف شیشه ایی، گل ها نخستین چیزی هستند که به ذهن خطور می کنند. این عناصر روح بخش برای گلدان ها به عنوان مکمل و تقویت کنده محسوب می شوند. که بسته به سلیقه و سبک فضا می توانید از گیاهان تازه، گل های رنگارنگ، ساقه های خشک و یا دکوری های کوچک برای داخل گلدان ها استفاده نمایید. تنها به شرطی که خلاقیت داشته باشید. از دیگر ایده های خلاقانه برای تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی قرار دان ریسه های نوری در ظروف شیشه ایی و یا قرار دان شکلات های رنگی و گل های خشک درون آن ها می باشد.

دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی

9- استفاده از گلدان ها در محوطی بیرونی :

از دیگر ایده های تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی می توان به تزئین قسمت استخر، باغ و محوطه بیرونی با آن ها اشاره نمود. حتی اگر این گلدان ها آسیب دیده یا شکسته باشند، با اندکی تغییرات می توانند برای فضای بیرونی مناسب و جذاب باشند.

نقش اکسسوری ها در دکوراسیون

10- خلاق باشید :

خلاقیت و استفاده از ایده های شگفت انگیز برای تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی مهم ترین اسرار دکوراسیونی محسوب می شوند. ترکیب طرح های مختلف ظروف شیشه ایی در اندازه و رنگ های مختلف باعث ایجاد دکوراسیونی دوست داشتنی خواهد شد. و یا با خلاقیت و ایده های هنری و استفاده از شیوه های منحصر به فرد می توانید به دکوراسیون خود هویتی جدید به فضای خود ببخشید. بنابراین سعی کنید خلاق باشید، و در داخل گلدان های شیشه ایی اکسسوری هایی متفاوت قرار دهید و  آن ها را با رنگ ها، سبک ها و فرم های متفاوت ترکیب نمایید. بدون ترس و واهمه، هر چیزی را که با معیار های زیبا شناسبی مطابقت دارد، آزادانه استفاده نمایید. حتی می توانید از آن ها بر روی دیوار و یا حتی در سقف استفاده کنید. تنها از درستی نصب آن ها به منظور جلوگیری از وقوع حادثه اطمینان حاصل نمایید.

نقش اکسسوری ها در دکوراسیون

جدایی از ترفند های ذکر شده، به یاد داشته باشید که تمیز بودن، براق بودن به منظور زیبایی و نگهداری مناسب از اسرار زیبایی تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی محسوب می شود. به عنوان مثال، در صورت قرار دادن گل تازه در ظرفی پر از آب، از عوض نمودن آب داخل ظرف مطمئن شوید، زیرا موجب ایجاد ظاهری ناخوشایند در مدت طولانی خواهد شد. آیا در دکوراسیون منزل خود از گلدان و ظروف شیشه ایی استفاده نموده اید؟ علاوه بر موارد ذکر شده در این مبحث سبک مد نظر شما چیست؟ برای تزئین دکوراسیون با گلدان و ظروف شیشه ایی چه ایده های دیگری سراغ دارید؟

 

منبع : homedesignlover

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده