طراحی منظر شهری توسط گروه معماری MVRDV

در رقابتی که در زمینه طراحی شهری و منظر معماری در کشور هلند برگزار شد، گروه معماری MVRDV توانستند با ارائه طرحی برای یک چشم انداز مفهومی برای شهر ساحلی دون هلدر، هلند مقام نخست را کسب کنند. طرح ارائه شده توسط گروه معماری MVRDV برای این شهر ساحلی یک پل معلق بود که بر روی یک پایه قرار گرفته بود و این گروه معماری با این طراحی منظر شهری قصد داشتند تا ارتباط میان دریا و زمین را از طریق یک نشانه عمومی تقویت کنند.

طراحی منظر شهری

طراحی این پروژه که Sea Saw نام دارد و حاوی یک پلت فرم ساده می باشد که با استفاده از فرمی نامتقارن تعادل بصری سایت پروژه را حفظ کرده است. این ساختار به دلیل موقعیت پروژه و اجرای آن در نقطه ایی قرار گرفته است که در برابر آسیب هایی که امکان دارد از طریق بلایای طبیعی مثل سیل یا طوفان به آن وارد شود مقاومت داشته باشد. ولی معلق بودن این پل یک تعریف مفهومی دیگر دارد که هیئت داوران مسابقه آن را “روح پر انرژی و شکل بی نهایت (اشاره به شکل پلان این پل مثل علامت بی نهایت در ریاضی)” نام گذاری کرده اند.

طراحی منظر شهری در هلند

تقویت قسمت های مختلف و گوناگون شهر ساحلی دون هلدر، هلند باعث شده است که شهر و خط ساحلی تقسیم شود. و به وسیله خلق پروژه های طراحی شهری با رعایت مفهوم منطقه ایی به بهبود و ترمیم شهر و خط ساحلی کمک می کند. گروه معماری MVRDV در طراحی این پل معلق با کانسپت خاص آن قصد داشتند تا ارتباط شهر و خط ساحلی را مجددا تقویت کنند.


حتما ببینید: چگونه و در چه زمانی ترکیبی زیبا از کاناپه با میز و صندلی داشته باشیم


سایر تصاویر پروژه طراحی منظر شهری توسط گروه معماری MVRDV

طراحی شهری

معماری منظر

پلان منظر شهری

پلان منظر شهری

پلان منظر شهری

پلان منظر شهری

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ