در دنیای امروز به دلیل گستردگی کاربرد ساندویچ پانل‌ها، می‌توان آن‌ها را در ساختمان‌های مختلفی چون سازه‌های صنعتی و غیرصنعتی مشاهده نمود. درواقع ویژگی‌های مختلف پانل‌ها سبب خاص شدن آن‌ها در مقابل مصالح دیگر شده که همین امر موجب گشته تا در پروژه‌های متعددی مورد استفاده قرار گیرند. این متریال پیش ساخته به شکل لایه‌ای طراحی شده و جایگزینی اقتصادی و ایمن برای سایر مصالح ساختمانی به شمار می‌رود.

کاربرد پانل‌های ساندویچی

طراحی متریال پیش‌ساخته ساندویچ پانل به‌گونه‌ای است که سبب استفاده در سازه‌های مختلف با کاربری‌های متعدد می‌باشد. پانل‌های ساندویچی در ابتدای تولید آن‌ها در سازه‌های کمی مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ ولی به مرور زمان این مصالح دیگر محدود به موقعیت جغرافیایی یا کاربری خاص نبوده و کاربرد آن بسیار افزایش یافته است. سازه‌هایی که از ساندویچ پنل در آن‌ها استفاده شده عبارت‌اند از:

 • انواع سوله
 • سالن‌های مربوط به ذخیره‌سازی
 • میادین تره‌بار
 • ساختمان‌های ویلایی
 • استادیوم‌های ورزشی
 • آشیانه هواپیما
 • انواع سردخانه

مزایای ساندویچ پانل

هدف از تکنولوژی پیشرفته در ساخت ساندویچ پانل‌ها هزینه، زمان و انرژی کمتر است تا بتوان بهره‌وری را به حداکثر رساند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب خاص شدن این مصالح پیش ساخته شده، مزایای مربوط به آن‌ها می‌باشد. ویژگی‌های مربوط به ساندویچ پانل‌ها را زمانی می‌توان به صورت کامل مورد استفاده قرار داد که اجرای آن‌ها توسط نصابان ماهر انجام شود. برخی از مهم‌ترین مزایای مربوط به این متریال که سبب برتری آن‌ها نسبت به دیگر مصالح شده شامل موارد زیر می‌شود:

مقاوم در برابر آتش

مهم‌ترین کاربردی که ساندویچ پانل‌ها را به نسبت دیگر مصالح برتر می‌کند، مقاومت بالای آن‌ها در مقابل آتش سوزی است. پانل‌های نسوز همانند سایر پنل‌ها شامل یک فوم عایق در لایه میانی و دو لایه ورق در طرفین هستند و تنها تفاوت آن‌ها در نوع فوم لایه میانی است. برخی از فوم‌های مربوط به هسته مرکزی کندسوز بوده و در مقابل آتش استقامت بیشتری از خود نشان می‌دهند و تحت عنوان عایق ضد حریق شناخته می‌شوند.

از بهینه‌ترین عایقی که می‌توان در لایه میانی از آن استفاده نمود، فوم پلی اورتان (نوع PIR) می‌باشد. این فوم‌ها در برابر آتش ذوب نخواهند شد و مانع از شعله‌ور شدن آتش می‌شوند. همین ویژگی‌ها سبب شده تا به‌خصوص در سازه‌هایی که خطر بالقوه حریق در آن‌ها بالا است مورد استفاده قرار گیرند. کاربرد پانل پشم سنگ و PIR در بیمارستان‌ها، کارخانجات صنعتی، انبار‌ها، گرمخانه‌ها، کوره‌های صنعتی و… می‌باشد.

یکی از مواردی که باید به آن اشاره نمود استفاده از یک فوم مناسب برای هسته مرکزی ساندویچ پانل بوده که عایق پشم سنگ به دلیل مقاومت خوبی که در مقابل آتش سوزی دارد یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد. این ماده در پانل می‌تواند تا 120 دقیقه در مقابل حریق مقاومت نشان دهد و این رقم با افزایش میزان ضخامت فوم بیشتر خواهد شد. لازم به ذکر است ساندویچ پانل پشم سنگ مقاومت بالایی در مقابل نیروهای وارده از خود نشان می‌دهد.

مقاومت بالا در مقابل رطوبت

از دیگر کاربردهای مهم ساندویچ پانل‌ها که سبب شده تا نسبت به دیگر مصالح برتر شوند، مقاومت بالای آن‌ها در مقابل نفوذ آب و رطوبت می‌باشد. این مورد به انتخاب درست جنس متریال لایه‌های بیرونی پنل‌ها برمی‌گردد.

ورق آلوزینک

از ورق‌هایی که در برابر رطوبت و نفوذ آب می‌تواند مقاومت بالایی داشته و سبب افزایش استحکام سازه می‌شود، ورق آلوزینک است. هرچند که ورق‌هایی همچون آلومینیوم و گالوانیزه نیز برای این منظور مناسب هستند؛ اما به دلیل ویژگی‌های این ورق انتخاب آن در پروژه‌ها ارجحیت خواهد داشت. ورق آلوزینک به دلیل استفاده از آلومینیوم در ترکیب خود از مزایای این فلز همچون انعطاف پذیری بالا بهره می‌برد. این ورق می‌تواند در مناطق رطوبتی استحکام زیادی از خود نشان دهد و به همین دلیل افزایش بازدهی و دوام سازه با استفاده از ورق آلوزینک غیرقابل چشم‌پوشی است. ساندویچ پانل آلوزینک در مناطق شرجی کشور و همچنین کارخانه‌هایی که نیاز به حفظ رطوبت در آن‌ها وجود دارد کاربرد دارد.

ورق آلومینیوم

آلومینیوم فلزی کمیاب و بسیار گران است و تنها در پروژه‌های محدودی همچون کاربری‌های فرودگاهی، صنعت کشتی سازی، خودروسازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانلی که از این ورق در ساختار خود بهره می‌برد، انعطاف‌پذیری بالاتری داشته و به دلیل خواص متعدد خود همانند پایداری بالا و مقاومت در برابر خوردگی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که این ورق را خاص می‌کند، مقاومت بسیار بالای این فلز در برابر رطوبت می‌باشد. معمولا در ساخت و سازهای ساختمانی کمتر از این ورق در پانل‌ها استفاده می‌کنند تا قیمت نهایی کاهش یابد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نیز به دلیل عدم مقاومت در برابر ضربه یا فشار می‌تواند در اثر ضربه به دیوار یا سقف یک سازه، مقاومت خود را در برابر رطوبت و نفوذ آب از دست بدهد، این امر سبب می‌شود تا هزینه‌های تعمیر و نوسازی ساختمان افزایش یابد.

وزن کم و حمل آسان

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل انتخاب این متریال پیش ساخته وزن کم آن‌ها در مقایسه با دیگر مصالح بوده که سبب می‌شود تا حمل و نقل آن‌ها به‌آسانی انجام شود. با وجود سبک بودن وزن ساندویچ پنل‌ها، نیاز است تا در هنگام جابه‌جایی و به‌خصوص اجرای آن‌ها نکات و استانداردهای مربوط به آن‌ها رعایت گردد تا هیچ‌گونه آسیبی متحمل مصالح نشود. برخی از مهم‌ترین این نکته‌ها عبارت است از:

 • تناسب ابعاد پانل با کامیون
 • لزوم انجام بارگیری و تخلیه مصالح با جرثقیل و لیفتراک
 • استفاده از اتاق حمل بار چادری جهت محافظت از آن‌ها در مقابل عوامل محیطی
 • فاصله مناسب بین ساندویچ پنل‌ها در هنگام بارگیری
 • عدم کشیده شدن پانل‌های رویی به زیرین

ضخامت اندک و بازدهی بالا

ساندویچ پانل‌ها علی‌رغم ضخامت اندکی که دارند، بازدهی بالایی را در ساختمان مورد نظر ارائه می‌دهند. ضخامت یکی از مهم‌ترین پارامترهای مربوط به ابعاد این مصالح پیش‌ساخته می‌باشد. معمولا انتخاب ضخامت بالا در تولید ساندویچ پانل‌ها زمانی خواهد بود که اهمیت عایق بندی سازه نیز ارجحیت داشته باشد (همانند سازه‌هایی چون کلین روم) بسیار بالا است. ضخامت نهایی مصالح تاثیر مستقیم بر وزن پنل ساندویچی خواهد داشت؛ اما به‌طورکلی وزن سنگین‌ترین پانل از سایر مصالح کمتر بوده و به همین دلیل بازدهی سازه با این متریال افزایش چشمگیری دارد.

ساختار ساندویچ پانل در مقایسه با سایر مصالح

همانطور که پیش‌تر گفتیم این محصولات ساختاری لایه‌ای متشکل از یک هسته مرکزی و دو لایه ورق فولادی در طرفین آن تشکیل شده‌اند. شاید در ابتدا ایده طراحی این متریل پیش ساخته کمی ساده به نظر آید؛ ولی بسیار کارآمد بوده و در افزایش بازدهی سازه مورد نظر تاثیر به‌سزایی دارد. مواد اولیه به‌کار رفته در ساخت لایه‌های این مصالح متنوع بوده و هر کدام از آن‌ها در سازه‌ای با کاربری متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختار ترکیبی یا کامپوزیتی این محصولات بارزترین تفاوت آن‌ها با مصالح سنتی محسوب می‌شود که علاوه‌بر پنل‌های ساندویچی در صنایع و محصولات مختلفی به کار می‌رود. استفاده از مصالح قدیمی(آجر، گچ، سنگ و…) شاید مزایایی محدود به یک یا دو مورد ارائه دهند؛ ولی به‌کار بردن پانل‌ها در سازه‌های مختلف ویژگی‌های متعددی را چه در زمان اجرای آن‌ها و چه در دوره بهره‌برداری، خواهند داشت که وجود همین ویژگی‌های متعدد در این مصالح باعث خاص شدن آن‌ها شده است.

ساندویچ پانل‌ شرکت ماموت

جهت استفاده از تمامی مزایای ساندویچ پانل‌ها، باید کیفیت مواد اولیه، نوع تولید و سپس اجرای آن‌ها درست و طبق استانداردهای موجود انجام گیرد. تمامی این موارد تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که یک تولیدکننده مناسب برای ساخت آن‌ها انتخاب شود. شرکت ماموت از بهترین و معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده انواع پنل ساندویچی به حساب می‌آید که به دلیل استفاده از مرغوب‌ترین متریال در تولید پانل ،‌ توانسته رضایت مشتریان زیادی را به دست آورد.

سخن پایانی

ساندویچ پانل‌ها به‌عنوان متریالی نوین در بین تمامی مصالح شناخته می‌شوند و به دلیل مزایای متعدد خود نسبت به آن‌ها برتریت دارند. این مصالح پیش ساخته را می‌توان در سازه‌های مختلف با کاربری‌های متنوع استفاده نمود.