طراحی داخلی آپارتمان 40 متری

آپارتمان کوچکی به نام  “Apartment X” در شهر تایپه، تایوان واقع شده که توسط استودیو معماری “KC” طراحی شده است. این آپارتمان کوچک تنها 40 متر مربع مساحت دارد که طراحی فضای داخلی آن برای طراح و مالک خانه چالش برانگیز بوده است. با توجه به این نکته که انسان موجودی انعطاف پذیر می باشد و می تواند خود را با هر شرایطی سازگار کند. ولی معماری مدرن در قرن بیست و یکم به ما نشان داده که یک طراح به عنوان معمار با استفاده از هنر و خلاقیت خود می تواند شرایط زندگی فرد یا افراد را در یک آپارتمان 40 متری تغییر دهد. در این پروژه مواردی مانند: تقسیم بندی فضا، زیبایی شناسی و مساله تعریف توابع از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری KC
  • مکان پروژه : تایپه، تایوان
  • معمار مسئول : Chun-ta tsao, Kuan-huan liu
  • سازندگان پروژه : Novacolor, Divinetree Creative Floor
  • عکاس پروژه : Hey! Cheese
  • مساحت پروژه : 40 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

آپارتمان 40 متری

باتوجه به در خواست های بی شمار کارفرما از تیم طراحان برای طراحی داخلی این آپارتمان، گروه معماران تصمیم گرفتند تا به تحلیل این اقدامات متنوع بپردازند. در این خانه کوچک معماران از گسترش و توسعه ارتفاع و سطوح استفاده کرده اند. هم چنین تیم معماری KC در طراحی این پروژه فضا های مرتبط را با یک دیگر تلفیق کرده است. به طور مثال: فضا های آشپزخانه و ناهارخوری به شکل یک فضای مرتبط و به هم پیوسته طراحی شده است.

در فضابندی این آپارتمان کوچک، یک کانسپ و مفهوم دیگر به نام “زمان” نیز اثر گذار بوده است. به این معنا که از زمان مالک خانه در هنگام غذا خوردن، تلویزیون نگاه کردن و معاشرت آگاهانه استفاده شود. لذا مسیر گردش در مساحت 40 متری بستگی به ارائه فضا ها با ارتباطاتی داشت که زمان صاحبخانه را به طور ناخودآگاه برای سپری کردن وقت مالک مدیریت نماید. سیرکولاسیون مناسب در این نوع فضا می تواند به بهبود روند زمان بندی عملکرد مالکان خانه کمک نماید. تنها فضایی که نیازمند این اندیشه نبود، فضای اتاق خوب بود، زیرا در هنگام خواب کاربر تنها نیاز به یک محیط آرامش بخش دارد و احتیاجی به یک فضای پرجنب و جوش برای معاشرت ندارد.

آپارتمان 40 متری

یک عامل هوشمندانه طراحی در این آپارتمان 40 متری ، مدولار بودن فضا ها و دکوراسیون می باشد. به این صورت که بر روی دیوار طاقچه و استند های مدولار تعبیه شده است که مالک خانه می تواند شرایط بصری را تغییر دهد. مثلا: یک قاب چوبی که هم می تواند استندی برای گیاهان کوچک باشد و هم می توان از آن به عنوان کتابخانه استفاده نمود. هم چنین ترکیب آشپزخانه و ناهار خوری بسیار هوشمندانه است و تلفیق یک طبقه در فضایی مرتفع موجب جداسازی اتاق خواب به طور کامل از محدوده فعالیت روزانه شده است.


حتما ببینید : طراحی داخلی 10 نمونه آپارتمان ساده و شیک به سبک اسکاندیناوی


سایر تصاویر پروژه طراحی داخلی آپارتمان 40 متری

طراحی آپارتمان کوچک

 

آپارتمان 40 متری

طراحی آپارتمان کوچک

پلان آپارتمان کوچک

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ