طراحی مجموعه اداری فرهنگی چابهار توسط شرکت معماری حاجی زاده

جدید ترین پروژه مفهومی شرکت معماری حاجی زاده طراحی مجموعه اداری فرهنگی چابهار می باشد که با رویکرد های بصری ،اقلیمی و فرهنگی این منطقه طراحی شده است. شهر چابهار مهم ترین منطقه سواحل دریای عمان در جنوب شرقی ایران محسوب می شود. و از پتانسیل بالایی برای فضای توریستی و تجاری برخوردار می باشد.طراحی مجموعه اداری فرهنگی

شرکت معماری حاجی زاده و همکارانش در منطقه آزاد چابهار یک مجموعه اداری فرهنگی به مساحت 16.500 متر مربع طراحی کرده اند. که این مجتمع در 7 کیلومتری شهر چابهار قرار گرفته است. تیم معماران در طراحی این پروژه با در نظر گرفتن ایده اصلی و جایگذاری عملکرد های مختلف در مجموعه، قسمت های مشابه مجموعه را در داخل حجم های تخم مرغی شکل تعبیه کرده اند که از کپر های مسکونی اهالی بومی منطقه برگرفته شده است. کپر گونه بومی و اصیل سکونت گاه های شهر چابهار است که به واسطه جذابیت های اقلیمی و بصری زیبایی شناسانه خود نزدیکی عجیبی با جغرافیای این منطقه دارد و کانسپت مناسبی برای طراحی این پروژه بوده است.

این پروژه به علت طراحی زمینه گرایی که در آن اعمال شده، با هویتی درونگرا طراحی شده است. همان گونه که در کپر های موجود در این منطقه دیده می شود، در این مجموعه نیز فضای داخلی و بیرونی با یک دیگر ارتباط بصری مستقیمی ندارند. که این ویژگی از خصوصیات برجسته معماری این نوع بنا ها محسوب می شود. از طرفی دیگر فضا های گوناگون مجموعه اداری فرهنگی چابهار به واسطه حیاط مرکزی سازماندهی شده است، به گونه ایی که که روزنه ها و بازشو ها به این فضا باز می شوند.

طراحی مجموعه اداری

در طراحی داخلی فضا های اداری این پروژه، ایجاد حس آرامش برای کاربران ساختمان دارای اهمیت بسیاری بوده است. پوسته بیرونی که خود سازه ساختمان محسوب می شود، دارای نقش عملکردی مهمی در فضای بیرونی مجموعه و محیط پیرامون بنا می باشد. پوسته بیرونی ساختمان نقش مهمی در ایجاد سایه و ارائه دیدگاهی برای کاربران ایفا می کند. تا به این ترتیب مشاهده مناظر ساحلی دریای مکران را برای کاربران فراهم سازد.

کپر ها از نظر طبیعت، اقلیم، فرم و رنگ با ساختار بومی این منطقه مطابقت دارند. تیم معماران بر اساس همین ایده این مجموعه اداری و فرهنگی را طراحی کرده اند. و در این پروژه به تلفیقی از یک معماری بومی در هسته ایی مدرن / سنتی دست یافته اند. تیم طراحان در این پروژه قصد داشته اند تا کل سایت مجموعه را تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین برای رسیدن به این هدف پوسته ایی را به ابعاد کل سایت افزوده اند که این امر بر روی عملکرد های فرم تخم مرغی تاثیر گذاشته است.

نمای ساختمان در تعامل هر چه بیشتر با محیط بیرونی و رویکرد زمینه گرای منطقه گسترش یافته است. همگون کردن طرح با بستر طبیعی مجموعه یکی از عوامل مهم در طراحی این پروژه بوده است، و تیم معماران در طراحی مجموعه اداری فرهنگی چابهار تلاش کرده اند تا این مجتمع تنها یک حجم در سایت نباشد، بلکه یک جزء جدا نشدنی از سایت پروژه و خود سایت باشد.


حتما ببینید :50 ایده طراحی شگفت انگیز پاسیو در فضای خارج از منزل


سایر تصاویر پروژه طراحی مجموعه اداری فرهنگی چابهار توسط شرکت معماری حاجی زاده

مجموعه اداری فرهنگی چابهار

منبع : design boom

ترجمه : از تحریریه معمارآپ