آشپزخانه سازگار با محیط زیست

طراحان همیشه این دغدغه را دارند که چگونه سبزی و نشاط را وارد زندگی کنند. یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست در مفهوم می تواند به معنای استفاده از مواد پایدار منابع و آلی برای ساخت و ساز باشد و یا استفاده از انرژی فوق العاده کارامد باشد. به گفته طراح آشپزخانه دانمارکی ناد هانسن، استفاده از مواد طبیعی به جای مواد مصنوعی در فرایند ساخت می تواند یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست را رقم بزند. اگر می‌خواهید تغییراتی جزئی در آشپزخانه به وجود آورید یا در فکر یک بازسازی مفصل هستید؛ خلق یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست پروژه‌ ایی هوشمندانه می باشد. هم چنین طراحی یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست در کنار کاهش مصرف انرژی و آب، هزینه کلی خانه را نیز کاهش می دهد.

آشپزخانه سازگار با محیط زیست

معمار شاپ در این مطلب به شما معماران عزیز در مورد نحوه اعمال تغییرات مؤثر در آشپزخانه‌ های کنونی توضیح می دهیم.

 

لوازم خانگی و لوازم جانبی سازگار با محیط زیست را برای تعمیرات جزئی انتخاب کنید

تغییرات کوچک در بازسازی می توانند آشپزخانه شما را به شیوه ای بزرگ تغییر دهند، تا زمانی که شما می دانید که چگونه روی مصرف انرژی و منابع مالی خود تمرکز کنید. و روی خرید لوازم برقی که کم‌ مصرف و سازگار با محیط‌ زیست هستند، سرمایه گذاری کنید.

اگر ظرفیت محدودی در فضای داخلی آشپزخانه دارید، لوازم قدیمی را با لوازم جدید کم مصرف جایگزین کنید. این لوازم نسبت به موارد استاندارد دیگر گران تر هستند. اما به تدریج سرمایه شما برگشت خواهد خورد، زیرا قبض های شما را کاهش می دهد. لوازم آشپزخانه بیش از 15 درصد کل مصرف انرژی خانوار را مصرف می کنند. و شما می توانید با استفاده از لوازم سازگار با محیط زیست، این مصرف انرژی را کاهش دهید.

ماشین های ظرفشویی: لوازم خانگی که بیش از 20 سال کار کرده اند، بیش از 10 گالن آب در طی هر دوره، و در طول یک سال، می توانند هزاران گالن آب را هدر دهند. هم چنین ماشین های ظرفشویی با گواهی Energy Star در کنار صرفه جویی در آب و انرژی، دارای ویژگی های پیشرفته مانند سنسورهای غذا و فیلتراسیون آب برای بهبود روند تمیز کردن دارند.

یخچال: لوازم خانگی که استانداردهای Energy Star دارند، دارای جدید ترین تکنولوژی عایق بندی و کمپرسور هستند و این یخچال ها حدود 10 درصد بیشتر از مدل های قدیمی تر کارایی دارند. یخچالی که بیشتر از 10 سال از عمر آن گذشته است را با یک مدل Energy Star (کم مصرف) جایگزین کنید و تا 300 دلار هزینه های ابزار در طول عمر دستگاه صرفه جویی کنید.

فریزرها: فریزر های Energy Star-certified ( کم مصرف) نیز حدود 10 درصد کارآمدتر از مدل های قدیمی هستند. یک فریزر را انتخاب کنید که متناسب با نیاز های خانوار شما باشد تا مجبور نشوید هزینه های بیشتری بابت اتلاف انرژی بیشتر یک فریزر بزرگ‌ تر پرداخت کنید.

 

مبلمان سازگار با محیط زیست

با خرید میز و صندلی های جدید آشپزخانه شما رنگ و رویی تازه به خود می گیرد، اما گزینه های خود را با دقت بررسی کنید.  همه مبلمان ها سازگار با محیط زیست نیستند، و برخی از گزینه های خاص سمی دارای ترکیبات آلی فرار و ارگانیک ناپایا از خود آزاد می کنند که به آلودگی هوا داخل سالن می افزاید. مبلمان سازگار با محیط زیست را از شرکتی که به آن اعتماد دارید، خریداری کنید. هم چنین می توانید به خرید مبلمان بازیافتی یا خرید یک میز آشپزخانه و صندلی دست دوم را در نظر بگیرید. نوسازی آشپزخانه خود را با رنگ مورد علاقه خود رنگ آمیزی کنید. البته اگر از رنگ فاقد مواد ارگانیک ناپایا استفاده کنید به کیفیت هوا در خانه صدمه نخواهد خورد.

 

با باز سازی کامل آشپزخانه، محیطی سبز را خلق کنید

بازسازی کوچک می تواند باعث به روز رسانی و ارتقا آشپزخانه شما شود اما بازسازی کامل می تواند تغییرات قابل توجهی در خانه شما ایجاد کند. شما در بازسازی آشپزخانه خود باید روی چتد گزینه کلیدی و اصلی مانند طراحی نور، مصرف آب، و کمپوست در محیط (زباله های داخلی) تمرکز کنید.


حتما ببینید: طراحی برج های Grove at Grand Bay توسط گروه معماری BIG


شیر و سینک سازگار با محیط‌ زیست

اگرشما به دنبال ایده های بازسازی حمام، سرویس بهداشتی و یا آشپزخانه سازگار با محیط زیست هستید، سینک اغلب بهترین نقطه برای شروع است. در نظر داشته باشید که نصب برخی اجزای اضافی به سینک قدیمی موجب کنترل مصرف آب می شود.

تصفیه کننده آب: اگر شما نگرانی در مورد آلاینده ها در آب شیرین خود دارید یا شما از طعم و مزه آب جاری ناراضی هستید، نیازی نیست پول و سوخت های فسیلی را در مصرف آب بطری مصرف کنید. به جای تکیه به آب بطری برای حفظ آب، یک فیلتر آب یا تصفیه کننده را بر روی شیر آب آشپزخانه خود نصب کنید. و هم چنین اطمینان حاصل کنید که آلودگی های احتمالی را تصفیه می کند. فیلترینگ آب را که برای خانواده شما مناسب تر است، خریداری کنید. و از آب تمیز مستقیم که از شیر آب جاری می شود لذت ببرید و دیگر از بطری های یک بار مصرف استفاده نکنید.

شیرهای با جریان کم: اگر چندین سال شیر آب را عوض نکرده اید، ممکن است در هر بار شستن ظروف، مقدار زیادی از آب مصرف شود. شیر آب خود را با یک شیر آب بندی شده یا WaterSense  جایگزین کنید. این سوپاپ ها بیش از ۲/۱ گالن آب در دقیقه استفاده نمی کنند، که می تواند در طول سال  700 گالن آب ذخیره کند.

 

سیستم نورپردازی کم مصرف

دعوت از نور طبیعی در داخل ممکن است ساده ترین راه برای کاهش مصرف انرژی باشد، اما می توانید چندین روش موثر دیگر را برای روشن شدن آشپزخانه خود دنبال کنید. همان طور که دوست دارید نورپردازی در آشپزخانه تان با محیط زیست سازگار باشد به تعداد و نوع لامپ های مورد استفاده و سبک نور پردازی را دقت کنید.

کلیدهای کاهنده: روشن کردن لامپ ها با حداکثر توان ضروری نیست، کلید های کاهنده به شما اجازه می دهد تا آن ها را در حالت کم نور قرار دهید . و تقریبا 50 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشد.

نواحی چندگانه: اگر فقط بخش های خاصی از آشپزخانه شما به روشنایی کامل نیاز دارند، در نظر بگیرید که از سیستم روشنایی نواحی چندگانه استفاده کنید. باید لامپ ها را فقط در جایی که به آن ها نیاز دارید بیشتر روشن کنید، که به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک کنید.

لامپ های LED: لامپ های رشته ایی در آشپزخانه خود را با لامپ های LED بسیار کارآمد جایگزین کنید. شما با استفاده از لامپ‌ های LED کم مصرف و استاندارد می توانید تا 90 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

زباله های داخلی

دفع زباله ها کار بسیار راحتی است و به وسایل خاصی نیاز ندارد. اگر قصد دارید از شر زباله و پسمانده مواد غذایی راحت شوید از یک زباله خرد کن به صورت روزانه استفاده کنید که با این عمل نه تنها در مصرف آب و انرژی را صرفه جویی می کنید، بلکه کمپوست باعث ایجاد کود و خاکی می شود که می توانید از آن برای پرورش گل و گیاه استفاده کنید.

برای ساخت کمپوست ابتدا باید جای آن را در نظر بگیرید، ترجیحا زیر سینک یا در یک کمد یا کابینت خالی بسیار مناسب می باشد، سپس با انتخاب دو مخزن کوچک (سطل) پلاستیکی در اندازه های مختلف، کمپرسور داخلی را ایجاد کنید. ته سطل کوچک‌ تر را سوراخ‌ سوراخ کنید و درون سطل بزرگ‌ تر قرار دهید. از یک آجر برای بالا بردن کف سطل کوچک تر می توانید استفاده کنید.

هنگامی که کمپوستر خود را راه اندازی کرده اید، مکانی را برای اضافه کردن زباله های زیست محیطی به داخل آن وجود دارد سپس خرده‌ های مواد غذایی و ته‌ مانده قهوه را داخل آن بریزید و بین آن‌ ها تعادل برقرار کنید. سعی کنید این مخلوط را روزی یک مرتبه به هم بزنید این کار نه تنها باعث کاهش بوی بد مخلوط خواهد شد، بلکه  به این که کمپوست زودتر حل شود نیز کمک خواهد کرد. هنگامی که مواد به طور کامل شکسته شوند، می توانید کمپوست تازه را به عنوان کود در باغچه های داخلی و یا در فضای باز استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه سازگار با محیط زیست

از اول یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست طراحی کنید

هنگامی که شما با چند ایده یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست را طراحی می کنید، محدود می شوید. شما می توانید یک آشپزخانه سازگار با محیط زیست را از ابتدا طراحی کنید تا به طور قابل توجهی رد پای کربن را کاهش دهید.

کانتر های دوستدار طبیعت

کانتر های سنتی ساخته شده از چوب یا گرانیت ممکن است زیبا به نظر برسند، اما برای تولید آن ها به مقدار انرژی زیادی نیاز است و خیلی هم دارای دوام و ماندگاری نیستند.به جای نصب سطوح معمولی، از مواد سازگار با محیط زیست استفاده کنید. به طور مثال از اقلام ساخته شده از شیشه های بازیافتی، سیمان بازیافتی، کاغذ بازیافت شده، بامبو قابل استفاده مجدد و مواد افزودنی غیر سمی استفاده کنید.

طراحی آشپزخانه سازگار با محیط زیست

کف پوش پایدار

هنگامی که  آشپزخانه خود را طراحی می کنید، کف پوش های قدیمی مثل چوب و سرامیک را فراموش کنید و در عوض بر روی محصولات سازگار با محیط زیست، مانند چوب پنبه و مشمع کف اتاق (لینولئوم) تمرکز کنید. چوب پنبه به عنوان یک ماده سریع رشد می کند و از گزینه های پایدار ترین کفپوش ها می باشد و راه رفتن روی آن بسیار راحت است. مشمع کف اتاق از مواد تجدید پذیر ساخته می شود و بعد از نصب مواد شیمیایی مضر را آزاد نمی کند. هر دو این کف پوش ها نمایی زیبا و منحصر به فرد را به وجود می آورند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

 

کاشی‌ های دیواری بازیافتی

روکش های دیواری، رنگ و بافت را به آشپزخانه هدیه می دهند. این عناصر طراحی سفارشی و سلیقه ایی یک راه جذاب برای استفاده از مواد سازگار با محیط زیست می باشند. و از کاشی های دیواری بازیافتی با طرح های جسورانه یا کاشی های شیشه ای با رنگ آمیزی رنگارنگ استفاده کنید. البته به این نکته دقت کنید که میزان مواد ارگانیک ناپایای آن‌ ها کم باشد.

 

کابینت‌ های سازگار با محیط‌ زیست

کابینت ها به عنوان یکی از مهم ترین اجزای آشپزخانه، ظروف و لوازم خانگی را در داخل خود قرار می دهند و ظروف سنتی و آنتیک را به نمایش می گذارند. از آن جایی که اکثر کابینت ها چوب هستند، دقت به این که کابینت های شما چگونه ساخته شده اند، مهم است. مهترین کابینت های آشپزخانه و دراورهای سبز، محصولاتی هستند که توسط شورای نظارت بر جنگل تایید شده اند و درای گواهی استاندارد می باشند. به دنبال کابینت های فاقد مواد ارگانیک ناپایا بروید به عنوان مثال، بسیاری از محصولاتی که با تخته های بدون نمک فرمالدئید ساخته شده اند ، هر آشپزخانه سازگار با محیط زیست را بهبود می بخشد.

مهم نیست که شما ساخت آشپزخانه سازگار با محیط زیست را با چند وسیله برقی کم‌ مصرف شروع کنید یا در فکر یک باز طراحی اساسی باشید؛ در این فرایند طراحی با رعایت این نکات آشپزخانه سازگار با محیط‌ زیست ایجاد می شود و هم چنین می توانید آشپزخانه مورد دلخواهتان را به شکلی پایدار و الهام بخش خلق کنید.

آشپزخانه سازگار با محیط زیست

منبع: builddirect

ترجمه: از تحریریه معمار آپ