5 ایده طراحی باغچه های مدرن و کم مصرف

در اکثر نقاط مختلف دنیا متاسفانه با بحران کمبود آب دچار هستیم. مردم در سرتاسر دنیا با سطوح مختلفی از خشکسالی و بی آبی رو به رو هستند و با آن مدارا می کنند. اگر شما در منطقه کم آبی زندگی می کنید، بنابراین برای شما صرفه جویی در مصرف آب یک موضوع حیاتی و مهم می باشد. ولی واقعا ذخیره آب به مفهوم زندگی کردن در  شرایط خشک و یک محیط بدون باغ و باغچه نیست. و این موضوع تنها علت طراحی و ساخت باغچه های کم مصرف نیست بلکه این نوع باغچه های مدرن و کم مصرف علاوه بر رواج و محبوب بودن بدون شک زیبا و جذاب هم هستند.

معماری سبز

معمار شاپ در این مطلب به شما معماران عزیز 5 نمونه ایده طراحی باغچه های مدرن و کم مصرف را نشان می دهد که می توانند الهام بخش ایده و فکری نو برای شما باشند حتی اگر هدف اصلی شما حفظ آب نباشد.

 

1- از گیاهان شیره دار استفاده کنید

شما می توانید با استفاده ازانواع مختلف گیاهان شیره دار و ترکیب این گیاهان باهم مثل داربو و همیشه بهار، به باغچه منزل خود یک بافت رنگی شاداب و حیرت انگیز ببخشید.

باغچه های مدرن و کم مصرف

2- از گل های چند ساله استفاده کنید

امکان خلق باغچه های مدرن و کم مصرف رنگارنگ که در برابر خشکسالی مقاوم هستند وجود دارد پس نگران نباشید، راه حل این کار انتخاب انواع مناسبی از گیاهان خوش و خرم و رنگی است. ولی اگر شما علاقمند به منظره و چشم انداز گل ها هستید باید از گل های چند ساله استفاده کنید که هم دوام بیشتری دارند هم آب کمتری مصرف می کنند.

 •  مریم گلی روسی ( گل های استوقدوس رنگی به همراه برگ های لطیف و معطر نقره ایی)
 • عنبر کشمیری ( مثل گل مینا می باشد و در رنگ های قرمز، زرد و نارنجی موجود است)
 • بومادران ( دارای گل های زرد رنگ است که البته رنگ های دیگری نیز دارد)
 • مریمی ( دارای شکوفه هایی به رنگ زرشکی پررنگ است)
 • استوقدوس ( دارای گل های رنگی و معطر است)

 طراحی باغچه کم مصرف

3- از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی استفاده کنید

بیشترین مصرف آب در حیاط را چمن دارد و هم چنین نیازمند به مراقبت بیشتر است. چمن علاوه بر آبیاری به موارد دیگری مانند کود، کود گیاهی، ماشین چمن زنی و تجدید خاک و دانه نیازمند است. اگرچه لزومی ندارد که این چمن مصنوعی شبیه به چمن مصنوعی زمین فوتبال باشد. هم چنین چمن های مصنوعی وجود دارد که رنگ آن ها شبیه به چمن واقعی متغیر است.

 

باغچه های مدرن و کم مصرف


حتما ببینید: استفاده از طاق و رنگ در طراحی داخلی فروشگاه Maison Lexia در ژاپن


4- از سنگ فرش به جای چمن استفاده کنید

چمن مصنوعی بیشتر شباهت به نمای طبیعی قبلی دارد ولی سنگ فرش به باغچه های کم مصرف منزل شما یک نمای مدرن و مینیمالیست می بخشد. هم چنین سنگ فرش نیازمند مراقبت زیادی ندارد و در عین حالی که درصد آب مصرفی آن صفر است نمایی گرم و گیرا به وجود می آورد.

باغچه های مدرن و کم مصرف

5- از گیاهان تزئینی استفاده کنید

بعضی از انواع گیاهان تزئینی وجود دارند که در برابر خشکسالی مقاوم هستند و انتخاب ایده آلی یرای باغچه های مدرن و کم مصرف می باشند. نمونه هایی از این گیاهان تزئینی زیبا و کم مصرف را در زیر به شما معرفی می کنیم:

 • گور گیاهان کوچک که به شکل تیغه ای خاکستری-سبز وجود دارند و رنگ آن ها به سمت سایه های ارغوانی و قرمز می رود.
 • علف های چمنی مناطق معتدل
 • گیاهان فوارهای
 • گیاه یولافک
 • علف پامپاس
 • چمن چشمه

زمانی که شما گیاه و علف کاشت می کنید می توانید آن ها را با یک دیگر ترکیب کنید و هم چنین از گیاهان کوتاه و بلند نیز در کنار یک دیگر استفاده کنید و حتی در میان آن ها از گیاهان رنگارنگ نیز استفاده کنید.

 طراحی باغچه کم مصرف

منبع: todd haiman landscape design

ترجمه: از تحریریه معمار آپ