طراحی اتاق‌ خواب برای یک خواب راحت‌ تر

یک اتاق خواب خالی از هر گونه وسایل اضافی را تصور کنید مطمئنا این اتاق خواب آرامش بخش بهترین مکان برای یک خواب آرام پس از یک روز سخت‌ کاری است. یک اتاق خواب آرامش بخش که تمامی عناصر به کار رفته در آن از عطر عود منتشر شده در هوا گرفته تا روتختی‌ ها ، قفسه‌ ها و … با وسواس زیادی انتخاب شده‌ اند تا فضایی سرشار از آرامش را ایجاد کنند. دکوراسیون یک اتاق خواب آرامش بخش کار سخت و دشواری نیست تنها کافی است که به اندازه کافی به جزئیات توجه داشته باشید. در این مطلب ما چند ایده ساده‌ی طراحی و چیدمان دکوراسیون آرامش بخش اتاق خواب آشنا خواهید شد.

 

10 ایده دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش

1- استفاده از میز های کوچک کشو دار :

استفاده از میز های کوچک کشو دار و یا پاتختی‌ های کوچک کنار تخت خواب تاثیر بسزایی در ایجاد فضایی مرتب دارند. شما می توانید از این کشو های کوچک به عنوان فضایی برای نگهداری کتاب ، مجله ، لوازم‌التحریر ، عینک و سایر وسایل خود استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش

2- چه وسایلی بر روی پاتختی قرار دهیم؟

سعی کنید همواره بر روی سطح پاتختی لوازمی کمی قرار دهید و تنها چند وسیله کاربردی که در زمان خواب به آن ها نیاز دارید را بر روی سطح پاتختی قرار دهید. با این کار همیشه سطح رویی پاتختی مرتب و تمیز باقی خواهد ماند. از جمله لوازمی که می توان بر روی سطح پاتختی قرار داد می توان به گلدان کوچک طبیعی ، کتابی که در حال خواندن آن هستید ، شمعی معطر ، لیوان آب و یا یک فنجان دم‌ نوش آرام‌ بخش اشاره نمود.

دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش

3- اولویت قرار دادن آرامش خود :

جزئیات و تزئینات بیش از حد مانند پولک‌ دوزی و  منجوق‌ دوزی هایی استفاده شده بر روی روتختی باعث کاهش آسایش و آرامش شما در زمان خواب می شود. بنابراین بهتر است برای ایجاد دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش و تجربه یک خواب راحت از ملحفه‌ و روتختی‌ های ساده استفاده کنید. هم چنین در هنگام انتخاب ملحفه و روتختی آن را لمس کنید و از نرم و لطیف بودن آن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که جنس آن از پارچه کتان و یا پنبه باشد.

دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش

4- انتخاب ملحفه‌ های مناسب فصل :

همواره سعی در استفاده از پارچه‌ هایی با الیاف طبیعی داشته باشید و از خرید پارچه‌ های پلاستیکی که اجازه نفس کشیدن به پوست شما را نمی‌ دهد اجتناب کنید. بالا بودن تراکم پارچه ها همیشه به معنای کیفیت بالای آن ها نیست. بنابراین ابتدا با انگشتان خود پارچه ها را لمس کنید و از لطافت آن ها اطمینان حاصل کنید. در صورتی که به صورت اینترنتی خرید می کنید به یاد داشته باشید که اطلاعات مربوط به جنس محصول را با دقت مطالعه کنید و انتقادات ذکر شده در زیر محصول که توسط افرادی که برای مدت طولانی از این پارچه استفاده کرده اند ارائه شده می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

معمولا برای فصل تابستان بهتر است از پارچه های کتانی استفاده کنید. در صورت استفاده صحیح و مناسب از این نوع پارچه ها ، دوام و ماندگاری بسیار بالایی خواهند داشت. پارچه‌ های کتان در دو نوع وجود دارند :

 • نرم و لطیف
 •  خشن و سفت

در صورتی که خواستار استفاده از یک پارچه سبک و خنک برای ملحفه هستید ، بهترین انتخاب استفاده از پارچه ملحفه‌‌ ایی از جنس پنبه‌ ایی ترگال است. این پارچه کلاسیک ، صاف و محکم است و در فصل گرما و تابستان نیز به خوبی عمل می کند. پارچه‌ هایی از جنس ساتن بسیار نرم مانند ابریشم نیز انتخاب خوبی برای ملحفه هستند که البته انتخاب مناسبی برای فصل تابستان و گرما نیستند.

دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش

5- اتاق خواب را فرش کنیم یا نه؟

وجود فرش در اتاق خواب حس خوبی به هنگام راه رفتن بر روی آن ایجاد می کند. به ویژه صبح‌ ها به هنگام بر خواستن از تخت خواب و البته پیش از خواب ، هیچ چیزی بهتر از راه رفتن بر روی یک فرش نرم و گرم به جای سرامیک سرد نیست. با این وجود در صورت داشتن حساسیت به گرد و غبار شاید برداشتن مداوم گرد و خاک و پرز ها از روی فرش‌ ها برای شما کمی سخت و دشوار باشد. بنابراین در صورت علاقمند بودن به راه رفتن بر روی فرش اما تمیز کردن مداوم کفپوش اتاق خواب ضرورت دارد بهتر است از یک قالیچه کوچک قابل شستشو برای کنار تخت استفاده کنید تا امکان شست و شوی سریع آن با شامپو فرش‌ ها و شوینده‌ هاس دیگر میسر باشد.

دکوراسیون اتاق خواب آرمش بخش


حتما ببینید : 30 اتاق خواب آبی رنگ که آرامش و آسودگی را به فضای خواب شما می بخشند


6- عدم قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب :

نور منعکس شده از صفحه‌ نمایش تلویزیون ، باعث بی خوابی شده و خوابیدن را سخت‌ تر می‌ کند. بنابراین برای ایجاد یک اتاق خواب آرامش بخش و تجربه یک خواب راحت بایستی از قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب خودداری کنید. همواره سعی کنید پیش از خواب وقت خود را صرف مطالعه یک کتاب واقعی نه کتاب الکترونیکی کنید ، کتابی که بتوانید آن را ورق بزنید.

طراحی اتاق‌ خواب برای یک خواب راحت‌ تر

7- استفاده از سبد ها و قلاب‌ های دیواری :

نظم و انضباط فضا یکی از عوامل تاثیر گذار در نظم ذهنی و آرامش هستند. شما می توانید با قرار دادن لباس‌ های دم‌ دستی ، لوازم جانبی و ملحفه‌ های اضافی خود در مکانی مشخص اتاق خواب خود را همواره تمیز و مرتب حفظ کنید. با آویزان کردن قلاب هایی در پشت درب اتاق خواب می توانید لباس‌ ها و کیف‌ هایی را که زیاد استفاده می کنید را از آن آویزان نمایید.

طراحی اتاق‌ خواب برای یک خواب راحت‌ تر

8- ایجاد فضایی برای لباس‌ ها در اتاق‌خواب :

ایجاد فضایی برای لباس‌ ها یکی دیگر از شیوه های ایجاد یک اتاق خواب آرامش بخش است. شما می توانید به جای قرار دادن لباس‌ های پوشیده شده خود بر روی صندلی ، گوشه اتاق‌خواب و یا حتی بدتر انداختن در کف اتاق ، آنان را در داخل سطل و یا سبدی مخصوص واقع در گوشه اتاق قرار دهید. عادت کنید لباس‌ هایی را که می‌ خواهید پیش از شستن دوباره استفاده کنید را پس از استفاده در داخل این سبد ها بیندازید.

طراحی اتاق‌ خواب برای یک خواب راحت‌ تر

9- هوای اتاق‌خواب را تمیز کنید و تمیز نگه دارید :

فرقی نمی کند که آلرژی و حساسیت داشته باشید یا نه زیرا هر فردی نیاز به یک خواب راحت در یک اتاق پاک با هوایی تمیز دارد. در زیر چندین شیوه برای تمیز و سالم نگه داشتن هوا در اتاق‌ خواب ذکر شده است:

 • قرار دادن یک یا دو گیاه سبز در داخل اتاق‌ خواب
 • عدم قرار دادن کفش‌ های خود در داخل اتاق‌ خواب
 • هر روز صبح به مدت نیم ساعت پنجره‌ ها را باز کنید.
 • استفاده از ملحفه هایی با الیاف طبیعی و بدون مواد مضر
 • استفاده از یک تصفیه‌ کننده هوا برای تمیز کردن اتاق‌خواب از گرد و غبار و آلودگی
 • جارو و تمیز کردن اتاق خواب به ویژه زیر تخت خواب به مدت حداقل یک بار در هفته ، در صورت آلرژی داشتن سعی کنید بیشتر این کار را انجام دهید.

دکوراسیون آرامش بخش

10- قبل از خواب بایستی به انجام این کار ها بپردازید :

خواب یکی از مهم‌ ترین کار ها و بخش‌ های زندگی هر انسانی محسوب می شود بنابراین همواره بایستی به کار هایی که پیش از خواب انجام می‌ دهید توجه داشته باشید تا به آرامش برسید و انرژی خوبی برای روز بعد داشته باشید. علاوه بر دکوراسیون اتاق خواب ، قبل از خواب با رعایت برخی از کار ها می توانید یک خواب راحت و با کیفیتی را تجربه کنید.

 • گوش دادن به موسیقی آرام‌ بخش
 • استحمام با رایحه آرام‌بخش یا گل رز
 • نوشیدن یک فنجان چای گیاهی بابونه عسل
 • خوشبو کردن ملحفه و بالشت خود با رایحه اسطوخودوس
 • مطالعه متنی آرام‌ بخش و نشاط‌ بخش مانند چند شعر زیبا و یا خواندن یک کتاب الهام‌ بخش
 • سعی کنید یک ساعت مانده به خواب چراغ‌ های بالای سر خود و آباژور ها را خاموش کنید و تنها یک شمع روشن داشته باشید که در نهایت آن را فوت کنید.

دکوراسیون آرامش بخش