باکس هایی کاربردی در بازسازی آپارتمان 40 متری

این آپارتمان 40 متری واقع در شهر شانگهای، چین توسط گروه معماری TOWO design بازسازی و مجددا طراحی شده است. تیم معماران در بازسازی استودیو آپارتمان تلاش نموده اند تا با تجسم موقعیت و احیای فضایی از ساده ترین قوانین برای بهینه سازی عملکرد و احساسات فضایی در نوسازی آپارتمان استفاده نمایند. به علاوه تلاش نموده اند تا با توجه به مساحت کم ساختمان در این منطقه شهری فضایی اقتصادی را ایجاد نمایند. که این کار با تغییر زاویه زمین از طریق چرخش 10 درجه به شکل چشمگیری افزایش یافته است. مساحت محدوده اصلی سایت این پروژه تنها 40 متر مربع بود که بر اساس برنامه فیزیکی برای زندگی روزمره، ذخیره سازی، دفترکار و عرصه ایی برای سرگرمی کارفرما نیاز به جایگذاری حوزه هایی کاربردی داشت.

بازسازی استودیو آپارتمان

تیم معماران در بازسازی استودیو آپارتمان با افزودن چندین باکس عملکردی برای کاربرد روزانه، حداکثر استفاده بهینه از فضا را داشته اند. و میان این باکس ها زمینه فعالیت های نوآورانه ایی را ایجاد نموده اند. در این آپارتمان کوچک از فضای مابین باکس ها سیرکولاسیون و جریانات داخلی شکل گرفته است. کابینت های زرد رنگ آشپزخانه در قسمت مرکزی خانه جلوه می کنند به شکلی که این رنگ و تم منحصر به فرد در مرکزیت فضا موجب از بین رفتن حس فسردگی و یکنواختی فضا شده و فضا را نیز گسترش داده است.

بازسازی استودیو آپارتمان

در بازسازی استودیو آپارتمان ، طراحی باکس ها کاری جسورانه به شمار می رود. و موجب ایجاد تناقض در چنین فضای کوچکی شده است. که در بعضی موارد جریان فضایی و دید کلی فضا را مسدود کرده است اما چرخش 10 درجه ایی ستون ها باعث ایجاد راهکار هایی برای عملکرد موثرتر فضا گردیده است. برای مثال، فضای تقاطع  در کنار باکس قسمت خواب و استراحت، باعث ایجاد مکان مناسبی برای نصب پله به حوزه ذخیره سازی مخفی شده که بسیار انعطاف پذیر و کاربردی است هم چنین اتاق نشیمن با فضایی روشن و به درستی طراحی شده است.

بازسازی استودیو آپارتمان

با توجه به کوچک و محدود بودن فضا عملکرد و در نظرگرفتن قسمت هایی برای ذخیره سازی از نکات قابل توجه طراحی این پروژه محسوب می شود. بنابراین در طراحی، بیشترین فضای اشغال شده متعلق به منطقه ذخیره سازی است. و به علاوه از ترفند هایی برای ذخیره سازی مخفی در دیگر قسمت های خانه حتی باکس ها استفاده شده است. هم چنین آشپزخانه پلان باز، میز ناهار خوری تاشو و سرویس بهداشتی مخفی باعث حداکثر استفاده بهینه از هر متر فضا شده اند.

بازسازی استودیو آپارتمان

در دکوراسیون داخلی این استودیو آپارتمان استفاده از آینه های بزرگ موجب گرم تر شدن فضا شده و برای تاثیرات بصری به شکل مبتکرانه ایی از زاویه بازتاب و موقعیت آینه ها استفاده شده است. هم چنین ایجاد خطای دید موجب شده تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.

بازسازی استودیو آپارتمان

قسمتی از ستون ها و دیوار های اصلی در سمت چپ آپارتمان به شکل اکسپوز و نمایان طراحی شده اند که به شکل همزمان، که علاوه بر تاکید فضایی، چرخش 10 درجه فضا را جالب تر نموده است. در حقیقت طراحی و دکوراسیون داخلی این استودیو آپارتمان با احترام به ماهیت فضا، منجر به ایجاد فضایی جادویی با استفاده از شیوه هایی خلاقانه شده که اجرای آن با ترفند های کاربردی صورت گرفته است. استفاده از رنگ ها و عناصر به کار رفته در دکوراسیون داخلی کمک فراوانی به هویت بخشیدن فضا و ایجاد تم منحصر به فرد در آن شده است. و در عین حال باعث ایجاد فضایی کاربردی و منحصر به فرد شده است.


حتما ببینید : طراحی دفترکار شرکت طراحی داخلی در آلمان


سایر تصاویر بازسازی استودیو آپارتمان با باکس های کاربردی

آپارتمان ۴۰ متری

آپارتمان ۴۰ متری

آپارتمان ۴۰ متری

آپارتمان ۴۰ متری

آپارتمان ۴۰ متری

دکوراسیون داخلی آپارتمان با فضای کم

منبع : interiorzine

ترجمه : از تحریریه معمارآپ