طراحی راه پله منحصر به فرد

یکی از عناصر اساسی برای اتصال فضا ها راه پله ها هستند که به عنوان یک جریان پویا در فضا موجب دعوت افراد به طبقات دیگر می شوند. هم چنین راه پله ها این قابلیت را دارند که ساختار متفاوتی نسبت به فضا های داخلی خانه داشته باشند. به گونه ایی می توان گفت پله اصلی ترین و مهم ترین عنصر کاربردی در همگون سازی، جدا سازی و ارتباط در سطوح عمودی است. راه پله ها به شکل یک المان تاثیر بر زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی دارند. و باعث ایجاد یک فرصت برای طراحان می شوند تا شکل های خلاقانه ایی را در فضای خانه خلق کنند. در عصر حاضر از این مدل های راه پله منحصر به فرد به دلیل آرزوی صعود کردن و عشق به زیبایی استفاده می کنند.

معمار شاپ در این مطلب 14 نمونه از طراحی راه پله منحصر به فرد را که هر کدام به یک منظور خاص طراحی و ساخته شده است را برای شما عزیزان به نمایش گذاشته است.

 

1- برج آبی واقع در هلند که توسط گروه معماری Zecc (زک) برای استفاده عموم طراحی و ساخته شده است. این تیم معماری برای انجام این کار از یک راه پله مارپیچی در مرکز برج استفاده کرده اند. بازدید کنندگان از این مسیر به نقطه ای می رسند که با زاویه 360 درجه دید کاملی از مناظر اطراف دارند در حالی که نمای بیرونی بدون تغییر باقی مانده است.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد

2- طراحی عناصر زنده مثل راه پله ها باید از نوع زندگی فرد یا افرادی برگرفته شود که در یک محل زندگی می کنند. به عنوان مثال گروه معماری ریچارد وودز برای طراحی پروژه دی آر ام ام (DRMM) از طرح خطوط چوب طبیعی الهام گرفتند و آن را بر روی وسایل چاپ کرده اند.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد

3- هتل بسیار زیبا و دلنشین Citizen M (سیتیزن ام) واقع در روتردام، هلند در فضای داخلی خود دارای راه پله ایی زیبا به شکل مارپیچی از جنس چوب می باشد. در قسمت پشتی نیز قفسه زیبایی قرار گرفته است که بسیار هماهنگ با مجموعه صندلی راحتی های این فضا است.

راه پله منحصر به فرد

4- ساختمان حقوق شهروندی در میلان در ظاهر بنایی است که از آجر ساخته شده است اما در درون ساختمان راه پله ای بسیار زیبا قسمت خاصی را به خود اختصاص داده است. این سازه ها نشان گر بخش بزرگی از فرهنگ و تاریخ یک شهر و مردم آن می باشد.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد

5- راه پله ایی که توسط Tron Meyer (ترون مییر) طراحی شده است نیز دارای طرحی خاص و منحصر به فرد است. این راه پله از لمینیت ساخته شده است و دارای پیچ و خم های خاص می باشد و در فضای مناسب با نیاز آن قابل استفاده می باشد.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد


حتما ببینید: 40 ست مدرن ناهارخوری : ترکیبات میز و صندلی که همراه با هم عالی به نظر می رسند


6- این راه پله فضایی برای زندگی کردن را در خود جای داده است که از نکات قابل توجه این راه پله منحصر به فرد محسوب می شود. در حقیقت این فضا در سقف مخفی و پنهان می شود. فضای مذکور دور خود می پیچد و به حالتی قرار گرفته است که در بعضی از نقاط دارای انحنا است و این خمیدگی ها با نرده فلزی به وجود آمده است.

راه پله منحصر به فرد

راه پله منحصر به فرد

7- در مرکز این ساختمان یک راه پله مارپیچی به رنگ زرد وجود دارد که سه طبقه را به یک دگیر وصل می کند. این راه پله به گونه ایی ساخته شده است که بازدید کنندگان و هر عنصر دیگری در ساختمان را به لحاظ دیداری به هم مرتبط می کند.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد

8- کلبه ماهیگیری واقع در سیسیلی دارای یک راه پله شبیه به جعبه های چوبی است که پشت سر هم تا بالا قرار گرفته اند. جنس این راه پله از چوب و فلز است. این راه پله دارای طرحی خاص و منحصر به فرد می باشد و اتاق خواب و فضای استراحت در طبقه پایینی را به یک دیگر مرتبط می کند.

طراحی پله مدرن

طراحی پله مدرن

9- این راه پله مارپیچی زیبا واقع در لوس ویلور شیلی می باشد که توسط CazuZegers (کازو زگر) بسیار جذاب و منحصر به فرد طراحی شده است. این راه پله جذاب و زیبا حول یک محور می پیچد، پله ها بسیار زیبا و البته دارای مقیاس و اندازه مناسب هستند. این نوع راه پله مناسب برای فضا های کوچک است.

طراحی راه پله منحصر به فرد

طراحی راه پله منحصر به فرد

10- این راه پله در مرکز سالن نمایشگاه Playforum Cultural Siqueiros در مکزیک قرار گرفته است و توسط گروه معماری BNKR طراحی شده است. هر عنصر طراحی داخلی، به دنبال مضمون و هدف خاصی است. این ساختمان دارای پنج طبقه می باشد اما در کل مثل یک فضای بسیار بزرگ به نظر می رسد. زمانی که از فاصله دور به کل این سازه نگاه می کنید دقیقا مانند گردبادی عظیم است. این راه پله دارای ظاهری زیبا و بسیار ساده است و از جهت هندسی دارای طرح خاص و منحصر به فرد می باشد. هم چنین گروه معماری BNKR در طراحی این راه پله تصمیم به تغییر بسیاری از عناصر به کار رفته در این طرح گرفتند. بنابراین کف پوش هایی که در این طرح به کار رفته بود را تغییر دادند و جایگزین با اپوکسی سفید کردند.

راه پله منحصر به فرد

راه پله منحصر به فرد

11- یک طراح ژاپنی به نام هیروشی ناکاروما در توکیو، ژاپن دو راه پله طراحی کرده است. این دو راه پله اطراف کلیسای کوچکی برای عروسی پیچیده اند و در قسمت بالای سازه به یک دیگر می رسند. این راه پله ها به ساختمان نامی تازه داده اند: کلیسای روبانی، این کلیسا بر روی تپه ای در هیروشیما قرار گرفته است.

طراحی پله مدرن

طراحی پله مدرن

طراحی پله مدرن

طراحی پله مدرن

12- این راه پله مارپیچی به سمت بالا واقع در منطقه مسکونی بیروت توسط PSLAB طراحی شده است. طرح خاص این راه پله منحصر به فرد از ویژگی های آن محسوب می شود. وجود ابزاری چراغ مانند، در قسمت بالای این سازه یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه این راه پله است. هم چنین در داخل این فضای مستطیلی مجموعه ای از کانال های بلند به همراه چراغ های بسیار قرار گرفته اند. این پله با اجزای تشکیل دهنده آن به صورت هماهنگ با یک دیگر ساخته شده اند.

راه پله منحصر به فرد

راه پله منحصر به فرد

13- این راه پله در عین حفظ زیبایی خود کاملا جلا کاری شده است. دراین طرح دو راه پله جداگانه، حول یک آسانسور ستونی شکل می پیچند و به صورت مارپیچی در جهت عمودی بالا می روند که از نکات جالب توجه در مورد طراحی این راه پله می باشد.

راه پله منحصر به فرد

14- راه پله یک بانک در سوئد که در سال 2014 توسط گروه معماری 3XN طراحی شده است نیز از راه پله های منحصر به فرد محسوب می شود. تیم معماری 3XN بر روی ساخت بنا های اداری بسیار ساده و شفاف تاکید می کنند. این سازه به زبان معماری دارای ساختاری سه گانه و (V) شکل می باشد. هم چنین این سازه بزرگ دارای 7 طبقه می باشد که به عنوان مراکز فعالیت فضای داخلی محسوب می شوند. این راه پله منحصر به فرد مثل روبان هایی مارپیچی برای مرکز کانونی فضا های باز بالایی در جهت عمودی ادامه می یابد.

راه پله منحصر به فرد

راه پله منحصر به فرد

منبع: homedit

ترجمه: از تحریریه معمار آپ