طراحی کلینیک دامپزشکی با فلسفه فرم تابع عملکرد

یکی از مهم ترین کاربری های فضا های درمانی طراحی کلینیک دامپزشکی محسوب می شود. در حال حاضر تعداد افرادی که علاقمند به مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی هستند در حال افزایش است و به این ترتیب تعداد مراکز درمانی تخصصی حیوانات نیز رو به افزایش است. کلینیک دامپزشکی Oasis که در کره جنوبی واقع شده است توسط گروه معماری Betwin Space Design طراحی و اجرا شده است. این کلینیک یک مرکز درمانی کامل می باشد که دارای امکاناتی مثل اتاق جراحی مغز و اعصاب، اتاق جراحی ارگان های داخلی و اتاق ارتوپد مختص به حیوانات می باشد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه طراحی Betwin Space Design
  • مدیران طراحی : Hwan-woo Oh, Jung-gon Kim
  • تیم طراحی : Ji-young Ahn, Min-woo Nam, Na-young Won
  • پیمانکار پروژه : گروه طراحی Betwin Space Design
  • عکاس پروژه : Yong-joon Choi
  • مکان پروژه : کره جنوبی
  • مساحت پروژه : 363 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

کلینیک دامپزشکی

تیم طراحی Betwin Space Design این کلینیک دامپزشکی را بر اساس فلسفه فرم تابع عملکرد و کمک به هم زیستی حیوانات و انسان ها در کنار یک دیگر طراحی کرده است. هم چنین در این مرکز درمانی برای ارتقا و افزایش مراقبت و توانبخشی به بالا ترین حد، فضا ها به صورت دقیق و بر اساس اصول طراحی دامپزشکی تفکیک و جدا سازی شده اند.

تیم طراحی Betwin Space Design با در نظر گرفتن این مسئله که یک کلینیک دامپزشکی شامل حیوانات بیماری است که از زخم های شدید، شکستگی و بیماری های عصبی رنج می برند. تصمیم گرفتند تا در طراحی این مرکز درمانی، ساختن یک مکان برای جلب رضایت و اطمینان مشتریان را در اولویت قرار دهند. به همین علت با توجه به درخواست کارفرما پروژه فضای درمانی حیوانات و سالن انتظار را با استفاده از پارتیشن های شیشه ایی تفکیک کرده اند. البته فضا های کلینیک زیاد از هم تفکیک نشده است، و هم چنین فضای فروشگاه حیوانات و کافی شاپ نیازمند به تفکیک و جدا سازی نبود. ولی تیم طراحی این پروژه به این نکته توجه داشتند که طراحی یک فضای درمانی تخصصی دامپزشکی با عملکرد درست و مناسب نیازمند داشتن سیرکولاسیون و فضا های عملکردی کامل می باشد تا مشکلی برای بیمار و مراجعه کنندگان به وجود نیاید.

تیم طراحی Betwin Space Design این کلینیک تخصصی دامپزشکی را به شکلی طراحی کرده است که پس از ورود به داخل ساختمان، بخش اورژانس و آزمایشگاه قرار گرفته است. تیم معماران در طراحی این فضا ها از رنگ های خنثی و نور پردازی ملایم استفاده کرده است که باعث به وجود آمدن فضای آرامش بخشی در این کلینیک تخصصی شده است. هم چنین تیم طراحی Betwin Space Design این کلینیک دامپزشکی را بر اساس برنامه ریزی و الویت بندی بین هر فضای درمانی طراحی کرده است که با راهکار های سیستماتیک حل شده است.

کلینیک دامپزشکی

طراحان گروه معماری Betwin Space Design این کلینیک تخصصی دامپزشکی را با توجه به سبک “کمتر بیشتر است” میس وندرو و “فرم تابع عملکرد” لویی سالیوان طراحی کرده اند. شکل و فرم زیبای این کلینیک با توجه به توابع و ارتباط فضایی دقیق خود، باعث شده تا این مرکز درمانی برای مراجعه کننده و کاربران مطلوب و مناسب باشد.


حتما ببینید: ایده دکوراسیون دیوار – یک شروع کننده گفتگو با آویختن هنر معماری بر روی دیوار شما خلق می شود


سایر تصاویر پروژه طراحی کلینیک دامپزشکی با فلسفه فرم تابع عملکرد

معماری کلینیک دامپزشکی

معماری کلینیک دامپزشکی

معماری کلینیک دامپزشکی

طراحی کلینیک دامپزشکی

معماری کلینیک دامپزشکی

کلینیک دامپزشکی

کلینیک دامپزشکی

طراحی کلینیک دامپزشکی

پلان کلینیک دامپزشکی

پلان کلینیک دامپزشکی

پلان کلینیک دامپزشکی

پلان کلینیک دامپزشکی

پلان کلینیک دامپزشکی

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ