طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت از گروه معماری Pedra Silva

ایده های طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت از زبان معمار پروژه : ما به یکی از خیابان های فروشگاهی فاخر سیدنی دعوت شدیم تا یک کلینیک دندانپزشکی به روز سطح بالا را طراحی کنیم. فضای واقعی کلینیک و توضیحات مختصر مشتری که چندین چالش در آن مطرح شد، ما را به فکر واداشت. زیبایی شناسی چیزی است که می توان آن را با لایه های اضافی زینتی در یک طرح، اشتباه گرفت اما در پروژه های ما زیبایی شناسی، پاسخ روشنی به مسئله ی مورد بررسی است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : Pedra Silva Architects
  • مکان پروژه : سیدنی – استرالیا
  • مساحت : 402 متر مربع
  • سال ساخت پروژه : 2014

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت از گروه معماری Pedra Silva

طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت :

ما به یکی از خیابان های فروشگاهی فاخر سیدنی دعوت شدیم تا یک کلینیک دندانپزشکی به روز سطح بالا را طراحی کنیم. فضای واقعی کلینیک و توضیحات مختصر مشتری که چندین چالش در آن مطرح شد، ما را به فکر واداشت. زیبایی شناسی چیزی است که می توان آن را با لایه های اضافی زینتی در یک طرح، اشتباه گرفت اما در پروژه های ما زیبایی شناسی، پاسخ روشنی به مسئله ی مورد بررسی است.
در این مورد خاص، مشتری می خواست دو پذیرش با دو ورودی داشته باشد که بتوانند بطور جداگانه عمل کنند اما این بدون آسیب رساندن به حس وسعت کلینیک و رابطه ی آن با افرادی باشد که از آنجا می گذرند. در همان فضا یک ستون سازه ای سرکش هم داشتیم که ظاهراً خود را در تمامی اقدامات ما برای گنجاندن آن در طراحی، دخالت می داد. راه حل چیست؟ پاسخ اینجاست که به روشی ساده و جادویی این ستون را غیب کنیم!

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

بدین منظور ما یک المان چوبی تراش خورده ساختیم که به شکل فیلتری بین دو بخش پذیرش عمل می کند. این المان عملکردی دوگانه دارد: دید جزئی را بین فضاها با جدا کردن آنها فراهم نموده و در عین حال ستون بتنی را غیب می کند! این از تخته های چوبی آویزانی ساخته شده که با المان های باریکی آغاز شده و سپس عریض تر می شوند تا ستون را در خود پنهان کنند، این المان، پاسخی به یک فرض منطقی بود و به ویژگی غالبی بدل شد که به شکل سازنده ی فضا عمل کرده و بر سقف و سایر المان های تأثیر می گذارد.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

افزادی که از خیابان آرچر به کلینیک وارد می شوند، به سوی میز پذیرش مناسب و بخش انتظار حرکت می کنند. بخش های انتظار از دو سالن تشکیل شده اند، یکی برای دندانپزشکی عمومی و یکی هم برای کارهای ایمپلنت.

طراحی کلینیک دندانپزشکی

فضای باقیمانده ی کلینیک حول یک راهرو مرکزی ساماندهی شد که از بخش انتظار شروع شده و تمامی بخش-های پیچیده ی کلینیک، شامل بخش های معاینه، جراحی، بخش های مشتریان و فضاهای فنی را به هم پیوند می-دهد. در میانه ی این راهرو، یک بخش مرکزی شفاف ساخته شده از شیشه وجود دارد که امکان ورود نور طبیعی به فضاهای داخلی را فراهم می آورد.

طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت

در منتهی الیه کلینیک، بخش اصلی جراحی قرار دارد که در آنجا جراحی های پیشرفته ی دهان انجام می شود. دکتر کریستوفر هو به عنوان یک مرجع ملی در حوزه ی دندانپرشکی درخوایت کرد که این فضا به نحوی طراحی شود که امکان دیدن این جراحی های پیشرفته توسط همکاران وجود داشته باشد تا بتوانند تجربه و دانش خود را به اشتراک بگذارند. این با ساخت یک اتاق مشاهده در سطحی بالاتر با پنجره ای بزرگ رو به بخش جراحی و نصیب یک دوربین متصل فراهم شد، این دوربین به سایر جراحان این امکان را می دهد جراحی را به صورت زاویه بسته بر روی نمایشگری بزرگ ببینند.

طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت

بطور خلاصه، این فضایی است که در آن جراحی های پیچیده انجام می شوند و ما تلاش کردیم یک فضای مرتبط با آن ایجاد کنیم که این سطح از پیچیدگی را تقبل نموده و تأثیری مثبت و به یادماندنی بر بیمارانی که از آن استفاده می کنند، بگذارد.


حتما ببینید: طراحی داخلی سالن کاشت ناخن زنبق


طراحی کلینیک ایمپلنت

سایر تصاویر و پلان های پروژه طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت :

طراحی کلینیک

گروه معماری Pedra Silva

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت

طراحی دندانپزشکی

معماری داخلی دندانپزشکی

پروژه طراحی دندانپزشکی

دکوراسیون داخلی دندانپزشکی

پلان دندانپزشکی

پلان کلینیک دندانپزشکی

پلان کلینیک دندانپزشکی

طراحی کلینیک دندانپزشکی و ایمپلنت :

ترجمه : تحریریه معمارآپ