چگونه مانند یک طراح داخلی فکر کنید

طراحان داخلی، افراد با استعدادی هستند که در زمینه دکوراسیون داخلی آموزش تخصصی دیده اند. به همین علت طراحان داخلی فضایی جذاب طراحی می کنند و از چیز هایی غیر قابل تصور در زمینه طراحی استفاده می کنند. آن ها به طور قطع پیشنهادات و منابع منحصر به فردی را به مشتریان خود ارائه می دهند ولی اکثر مردم بودجه استخدام طراح داخلی را ندارند. در این جا یک راز پنهان وجود دارد: چگونه مانند یک طراح داخلی فکر کنید. مطمئنا، اگر برنامه های تلویزیونی را نگاه کنید می تواند الهام بخش ایده های نو به شما باشد اما از این طریق بیشتر زمان شما تلف خواهد شد تا این که یک فکر و ایده برجسته و شاخص کسب کنید.

معمار شاپ در این مطلب به شما نشان می دهد که چگونه مانند یک طراح داخلی فکر کنید.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید

1-  تعیین کنید که به دنبال انجام دادن چه کاری هستید.

هر فردی که بر روی یک پروژه طراحی کار کرده است. می داند که طرح اولیه شما به سرعت رنگ می‌ بازد. اگر چه بعضی مواقع نیز وجود دارد که طرح اولیه مثل یک حالت عالی در پروژه پدیدار می شود ولی اغلب اوقات به این صورت نیست و به مشکل بر می خورد این مسئله تنها ناشی از شریکان شما نیست بلکه گاهی مواقع شما از نظر بودجه و هزینه دچار مشکل می شوید. اگر شما حتی فضای خانه خود را به یک طراح داخلی محول کرده اید، به فضا خوب نگاه کنید. آیا شما یک طرح رنگی ساده را می خواهید یا به دنبال این هستید که فضای خود را از نو بسازید؟ آیا بودجه کافی برای بازسازی تمام فضا را دارید یا تنها قصد دارید بدون آن که مبلغ زیادی پرداخت کنید کار های ضروری را انجام دهید؟ پلان قطعا می تواند به طور کامل تغییر کند ولی با پاسخ دادن به سوالات بالا خود را از سردرگمی تجدید مسیر طراحی، نجات دهید.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید

2- با یک دید نو به فضا نگاه کنید

ما بیشتر اوقات خیلی از مسائل را ساده و پیش پا افتاده در نظر می‌ گیریم و از خود سوال نمی کنیم که آیا دکوراسون فضا، دارای زیبایی و کارایی است. به عنوان مثال، اگر آشپزخانه خود را مجددا طراحی می کنید، دقت کنید که بیشترین استفاده را از کدام وسایل می کنید و به جایی که باید قرار داده شوند توجه کنید. طراحان داخلی، برای نوسازی آشپزخانه طرح را با توجه به مثلث کاری تنظیم می کنند و یک طرح کاربردی با روش استفاده آسان ارائه می دهند. همیشه چگونگی کارایی و حس فضا را در نظر داشته باشید و از تجارب گذشته برای تعیین آن چه که می خواهید و نمی خواهید استفاده کنید.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید

3- حس و عملکرد فضا را در نظر بگیرید

آیا شما نیازمند داشتن یک اتاق نشیمن دنج و راحت برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی هستید؟ بنابراین نیازمند آن هستید که بدانید چگونه تعداد زیادی صندلی را ساماندهی کنید. آیا شرایط شغلی شما به شکلی می باشد که باید برای شام از همکارانتان در خانه میزبانی کنید؟ به طراحی فضای غذا خوری توجه کنید و تمام موارد را در نظر بگیرید و یک محیط رسمی را ایجاد کنید. به سطوح آسایش و آرامش فضای خود چه در یک اتاق نشیمن، اتاق خواب و یا یک دفتر اداری فکر کنید. و با توجه به نیاز های خود و این که چگونه طراحی شما بهترین نتیجه مطلوب را ارائه خواهد داد.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید

4- به یاد داشته باشید که ۹۰ درصد پروسه طراحی نشات گرفته از الهامات است

در حالی که هیچ تحقیق علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد ولی کلید موفقیت طراحی الهامات است. و شما به اندازه کافی خوش شانس هستید اگر کاملا خود را می شناسید. برای چند لحظه تصور کنید که در فضای آینده هستید و خلق و خوی خود در آن فضا مورد سنجش قرار دهید. برای خود یک صحنه الهام بخش فیزیکی یا الکترونیکی بسازید. آیا ساحل دریا، به شما ایده ایی نو الهام‌ می بخشد. شاید دفتر کار شما، نقطه الهام بخشی برای شما باشد. آیا شما به دنبال پیدا کردن راهی برای رهایی از یک سرویس بهداشتی بزرگ هستید؟ به خاطر این که احساس آرامش داشته باشید به سوناهایی نگاه کنید.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید

5- به خاطر داشته باشید که الهام و ایده می تواند در هر مکانی پیدا شود

بله، ما در حال حاضر درباره الهامات صحبت کردیم، اما لازم به یادآوری است. راه های بسیاری وجود دارد که الهام بخش شما باشند. از جمله نمایشگاه ها، گالری های طراحی و خانه های باز. اگر چه شما می توانید تصاویر وب سایت معمار شاپ را مشاهده کنید که فضا های زیبا طراحی شده را ارائه می دهد و شما می توانید در هر زمان و حالی و بدون هیج قرار قبلی این تصاویر را ببینید تا الهام‌ بخش طرحی نو به شما شوند. و هم چنین کمک می کنند تا مانند یک طراح داخلی فکر کنید. امکان دارد شما در هنگام خرید توجه شما به یک کوسن زیبا جلب شود. پیش از خرید کوسن، طرح و رنگ آن را تصور کنید و ببینید چه حسی به شما القا می شود. و ابتدا اطمینان حاصل کنید که این کوسن با فضای تازه طراحی شده شما هماهنگ است و سپس آن را بخرید. الهامات جزئی توانایی این را دارند که یک اتاق منحصر به فرد خلق کنند.

مانند یک طراح داخلی فکر کنید


حتما ببینید: طرح رؤیایی پایدار و جدید مرکز علوم کراکوف به شکل باغ چند طبقه


6- مقیاس اتاق را در ذهن داشته باشید

اگرچه ممکن است شما از کاناپه‌ های گرم و راحت لذت ببرید اما اگر بخواهید در یک آپارتمان شهری جمع و جور زندگی کنید، باید مبلی انتخاب کنید که متناسب با مقیاس خانه شما باشد. و هم چنین برعکس یک وسیله کوچک تزئینی در داخل یک اتاق غذا خوری بزرگ گم می شود. طراحان داخلی می دانند که چگونه یک وسیله متناسب با مقیاس فضا انتخاب کنند. اگرچه هیچ درست و غلطی وجود ندارد. اگر شما یک وسیله انتخاب کرده اید که تصور می کنید با فضای شما هماهنگ است بنابراین مقیاس آن نیز درست است.

چگونه خانه خود را مانند یک طراح داخلی ببینید

7- قانون سه را در ذهن خود داشته باشید

به نظر می رسد قوانین طراحی قابل فسخ هستند ولی ارزش دارد به این قانون کلاسیک توجه کنید. برای این که مانند یک طراح داخلی فکر کنید، با اندیشیدن به عدد های فرد آغاز کنید. سه عدد وسیله تزئینی نسبت به دو عدد وسیله دکوری نمایی زیبا تر دارند. این روش، قانون سوم است. تقارن خوب است، ولی برای ایجاد یک فضای پر انرژی، برخی از تقارن ها را در نظر نگیرید و از اعداد فرد استفاده کنید. پنج قاب عکس چیده شده در کنار هم از چهار عدد جذاب تر است. سه عنصر تزئینی که با هم نمایش داده می شوند، چشم شما را بیشتر از دو عدد شیفته می کنند و حتی در طراحی استفاده از سه رنگ، نسبت به دو رنگ، یک فضای شاد و سرزنده تر ایجاد می کند.

چگونه خانه خود را مانند یک طراح داخلی ببینید

8- ترکیب کنید: هر فردی تکامل را دوست دارد

سبک اتاق خود را ترکیب کنید. یک اتاق خواب که با یک سبک و رنگ پر شده می تواند منجر به یک فضای خسته کننده شود. اگر تخته بالای اتاق خواب شما برجسته است، میز کوچک کنار تخت را ساده تر انتخاب کنید تا مکمل تخته بالای تخت باشد. در اتاق یک ساعت قدیمی و یک مبل مدرن قرار دهید. دقت کنید که چند روش برای چیدمان یک نوع مبل در یک اتاق وجود دارد. البته ممکن است چیدمان مبل در فروشگاه ایده آل باشد ولی یک فضای شورانگیز نتیجه چیدمان توسط یک طراح داخلی است شجاع باشید و مقابله کنید تا هماهنگ تر و کامل تر شوید.

چگونه خانه خود را مانند یک طراح داخلی ببینید

9- تجهیز با وسایل جانبی

فضای شما تقریبا آماده است و زمان آن است که ته رنگی به فضا اضافه کنید. مرحله تجهیز کردن می تواند تاثیر زیادی در فضای ایجاد شده شما داشته باشد. شما یک سری وسیله کوچک یافتید که در آغاز این فرآیند الهام بخش شما بود؟ شاید زمان آن است که آن ها را در فضای جدید خود اضافه کنید. لوازم جانبی به شما اجازه می دهد احساسات شخصی و ذوق و سلیقه خود را به فضا ببخشید. جسور باشید و مواردی که از شما صحبت می کنند، را نمایش دهید.

چگونه خانه خود را مانند یک طراح داخلی ببینید

10- یک گام به عقب بردارید

یک گام یه عقب بر گردید و سعی کنید مثل یک بیگانه فضا را ببینید. مانند یک طراح داخلی فکر کنید و از خودتان سوال کنید که آیا کاری که قرار بود انجام دهید را به خوبی اجرا کرده‌ اید؟ گاهی اوقات در آخرین مرحله گرفتن عکس از فضا به شما این امکان را می دهد که فضا را از دیدگاه های مختلف ببینید. آیا فضای جدید شما کارآمد است؟ جذاب است؟ بازتابی از شخصیت و نیاز های شما است؟ آیا دستورالعمل های طراحی داخلی را دنبال کرده اید یا این قوانین را ترکیب کرده اید و فضایی را به وجود آورده اید که معرف شما است؟

این نکات باید به شما در طراحی داخلی کمک کنند تا شروع کنید مانند یک طراح داخلی فکر کنید و حتی در طراحی بعدی خود بدون نیاز به کمک طراح داخلی نیز از این نکات بهره ببرید. کسی نمی داند شاید امکان داشته باشد شما روزی یک نمایش تلویزیونی را اجرا کنید.

چگونه خانه خود را مانند یک طراح داخلی ببینید

چگونه مانند یک طراح داخلی فکر کنید

منبع: freshome

ترجمه: از تحریریه معمار آپ