کانسپت‌های بسیار زیبا و عالی برای طراحی اتاق خواب تابستانی

بسیاری از ما در هر فصل از سال، نوع لباس­هایمان را تغییر می­دهیم تا با تغییرات آب و هوایی سازگاری داشته باشند و تعداد کمتری مشابه همین کار را در اتاق خوابشان اعمال می کنند. طراحی اتاق خواب تابستانی مانند این است که تابستان امسال، وقتی که ژاکت­ها و لباس­های پشمی سنگین­تان را کنار می­گذارید، یه گام به جلو برداشته و ملافه ­های پشمی و لحاف­تان را نیز کنار آنها بگذارید.

همیشه به یاد داشته باشید که اتاق خواب تنها پناهگاه شما نیست، بلکه مکانی است که احتمالاً زمان زیادی را در آن سپری می­کنید. بنابراین دلایل بسیار زیاد و کاربردی وجود دارد که ساختار اتاق خواب خود را برای تابستان تغییر دهید. پس با سایت معمارآپ در ادامه مطلب همراه باشید تا پنج روش بسیار عالی برای ایجاد یک اتاق خواب تابستانی را به شما معرفی نماییم.

1- استفاده از ملافه‌های کتانی:

برای طراحی اتاق خواب تابستانی باید از پارچه های کتانی استفاده نمایید. کتان از الیاف گیاه کتان تولید می­شود و عمده شهرت آن به خاطر خُنکی فوق­العاده ­ای است که در هوای گرم نمی­توان آن را با هیچ چیز عوض کرد. خواص این پارچه به انجا ختم نمی شود و بافت سست این الیاف طبیعی موجب شده که قابلیت تنفس بالایی داشته باشد و بتواند رطوبت را جذب کند، این باعث می­شود هوا در ملافه­ ها به آسانی جریان یافته و نگذارد زمانی که خواب هستید، ملافه به بدنتان بچسبد (یعنی کمتر عرق می­کنید!). تمام این خواص می تواند شب‌های خنک تابستان را به همراه داشته باشد و خواب راحتی را برای شما به ارمغان می آورد.

حتی می‌توانید پارچه ­های کتانی از پیش­ شسته­ شده را تهیه نموده که بطور طبیعی ظاهری چروک داشته و آسایش را در تابستان تضمین می­کنند. دیگر کسی نمی­خواهد در چله­ ی تابستان، عرق بریزد. از دیگر مزایای پارچه‌های کتانی میتوان به دوام و ماندگاری آنها اشاره نمود. کتان خالص باکیفیت یا ترکیب کتان-نخ برای مدت­های مدید محبوبیت داشته است. جالب تر اینکه با هربار استفاده نرم‌تر می شود و اطمینان می­دهد که تخت خواب تابستانی شما سال به سال، بهتر خواهد شد.

طراحی اتاق خواب تابستانی

2- سبک نمودن لحاف‌ها:

خوابیدن روی لحاف پفکرده‌ی پر قو در شدت سرمای زمستان می تواند بسیار لذت بخش باشد اما در تابستان از لحاف سبک­تری استفاده کنید. اگر دوست دارید تمام سال روی یک لحاف بخوابید، یک لحاف سبک­تر تهیه کنید زیرا زمانیکه هوا گرم شود، این به یک نیاز واقعی بدل خواهد شد. پتوهای تابستانی نیز در مقایسه با سایر پتوها، وزن کمتری دارند، این موجب می­شود حبس گرما در پتو به حداقل رسیده و آسایش زیادی را فراهم آورد. این پتوها مطمئناً نازک­تر و سبک­تر هستند، اما همان مزایای شگفت­آور خوابیدن زیر پتوهای پر قو را دارند.

اگر با عوض کردن لحاف راحت نیستید و خیال لحاف معمولی هنوز هم برای شما شیرینی خاص خود را دارد، زیرانداز سبک، یک جایگزین مناسب است و آسایش زیادی را به ارمغان خواهد آورد. نکته مهم دیگر این است که پتو و لحافی که تهیه می­کنید، صد در صد کتانی باشد. اینگونه زیراندازها بر تشک­های پر برتری دارند، زیرا بو و خارِ پر ندارند تا در بدن فرو برود.

طراحی اتاق خواب تابستانی

3- از زمان‌های گذشته الهام بگیرید:

برای طراحی اتاق خواب تابستانی به این روش، به دورانی فکر کنید که هنوز زیراندازهای پر قو و لباس­های راحتی چندان رایج نبودند، مردم با تشک­های صاف و پتوهای نخی می­خوابیدند. شما نیز کش‌باف­‌های سنگین و خزه ای زمستانی را فراموش کنید و پارچه­ های 100 درصد نخی که بافت نازک‌تری دارند تهیه کنید تا تابستان ایده­ آل و راحت داشته باشید.


حتما ببینید: کانسپت های طراحی پلان آپارتمان 3 خوابه


امروزه ترکیبی فریبنده­ برای شب­های گرم و غیرقابل تحمل تابستان و راهی ساده برای خُنک ماندن وجود دارد. پتوهای نخی به همان اندازه که مفیدند، زیبا نیز هستند. امروزه اینها در انواع بافت­های چهارخانه و نقش‌­برجسته و نیز بافت قدیمی در بازار وجود دارند. این بدان معناست که شما می­‌توانید آنها را تمام سال به عنوان طرح­های تزئینی پایین تخت داشته باشید.

طراحی اتاق خواب تابستانی

4- بهره‌گیری از نور طبیعی

برای تکمیل نهایی طراحی اتاق خواب تابستانی خود می توانید کاری کنید که نور از لابه‌لای پرده‌­های حریر نازک به داخل بتابد و دو نتیجه بسیار مفید از آن دریافت نمایید. یکی اینکه این پرده ­ها موجب می­شوند جوی آرام و روشن داشته باشید و نور خورشید به داخل بتابد. دوم امکان استفاده از گیاهان زینتی در اتاق خوابتان که به آن زینت می دهد و روح تابستانی را به درون خانه می آورد.

طراحی اتاق خواب تابستانی

ترجمه: معمارآپ