طراحی مرکز خرید لیورپول با نمایی به سبک انتزاعی

مرکز خرید لیورپول واقع در شهر تولوکا، مکزیک توسط گروه معماران SPRINGAL and LIRA طراحی شده است. این مرکز خرید یکی از شعبه های بین المللی فروشگاه های زنجیره ایی لیورپول می باشد. تیم معماری، نمای این مرکز خرید را به سبک انتزاعی طراحی کرده اند و هم چنین برای این مجموعه از یک پلان دایره ایی شکل استفاده کرده اند.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار: گروه معماران SPRINGAL and LIRA
 • معمار مسئول: Billy Springall, Miguel Ángel Lira
 • تیم طراحی: Jorge Matsumoto, César Soriano, René Delgadillo
 • سازندگان پروژه: FunderMax, Serge Ferrari Stamisol, Ikos, Aluskin, exprfeso
 • طراح سازه: Fernando Valdivia
 • مشاور طراحی نما: Grupo Básica
 • پیمانکار اجرا نما: Grupo Básica
 • پیمانکار اصلی: Liverpool
 • مکان پروژه: شهر تولوکا، مکزیک
 • مساحت پروژه: 3000.0 متر مربع
 • سال ساخت: 2013

مرکز خرید لیورپول

در این مرکز خرید روند تکمیل پروسه به شکلی بوده است که قبل از ساخت و اجرای نما، طراحی داخلی فروشگاه به پایان رسیده است. در مرکز خرید لیورپول ، هر فروشگاه هویت و طراحی منحصر به فرد خود را دارد و همه واحد ها حول یک پلان دوار قرار گرفته اند. کار فرمای این پروژه به دلایل شخصی طراحی نمای این مرکز خرید را به شکل جداگانه به یک تیم طراحی دیگر به نام Grupo Básica محول کرد.

مرکز خرید لیورپول

مرکز خرید لیورپول در یک منطقه صنعتی در شهر تولوکا، مکزیک قرار گرفته است و به وسیله پوسته های فلزی صنعتی این شهر احاطه شده است. محل گذر و عرض خبابانی که این مرکز خرید در آن قرار گرفته است به شکلی می باشد که رهگذر از آن عبور نمی کند و معمولا در این منطقه ماشین ها با سرعت 80 کیلومتر در ساعت از جلوی این مرکز خرید عبور می کنند. به همین دلیل تیم طراحی به نام Grupo Básica که کارفرما طراحی و اجرای نما را به آن ها واگذار کرده بود، تصمیم گرفتند که برای نمای مرکز خرید لیورپول مناسب ترین راهکار یک استراتژی ساده می باشد. بنابراین تیم طراحی برای این مرکز خرید نمایی را طراحی کردند که قابل فهم در یک نگاه باشد و هم چنین بتواند در یک نگاه مشتریان را به خود جذب کند. به همین علت نمای ساختمان مرکز خرید لیورپول پیچش و خمیدگی هایی را دارد که با توجه به شکستگی ساختمان طراحی شده است تا علاوه بر هماهنگ و سازگار بودن با مفهوم ساختمان در استفاده از متریال نیز مقرون به صرفه باشد.

مرکز خرید لیورپول

تیم طراحی نمای این پروژه Grupo Básica توانستند تا با طراحی انحنای نمای مرکز خرید لیورپول فضای صنعتی منطقه را کاهش دهند و میان مرکز خرید و شهرک صنعتی تعادل خوبی به وجود بیاورند. بر عکس این که نمای ساختمان این مجتمع تجاری در نگاه اول سرد، کروی و فلزی به چشم می آید، طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه های این مرکز خرید دارای فرم و رنگ گرم هستند. در این مرکز تجاری متریال مصرفی از جنس رزین و فیبر چوب ساخته شده است تا در مقابل هوای منطقه از مقاومت مناسب و بالایی برخوردار باشد.

طراحی مجتمع تجاری

سازه نمای مرکز خرید لیورپول شامل پایه ها و اتصالات فلزی می باشد که متصل به پوسته ساختمان هستند. تیم طراحی Grupo Básica با استفاده از اتصال متریال چوب نما با پیچ و پرچ توانستند تا باعث افزایش سرعت اجرای کار در این پروژه شوند. فروشگاه های تجاری درون ساختمان مرکز تجاری بر اساس طراحی نمی بایست دارای پنجره باشند به همین علت در حجم ساختمان تنها دو نورگیر در قسمت ورودی و پشت بام ساختمان تعبیه شده است.

طراحی مرکز خرید

یکی دیگر از المان های تاثیر گذار در جلب توجه مشتریان، طراحی نور پردازی مرکز خرید لیورپول می باشد. به این شکل که با ایجاد نور های گرم و سرد باعث جلب توجه مشتریان پیاده و حتی کسانی که داخل اتومبیل هستند نیز می شود.


حتما ببینید: نشانه هایی که مشخص می کند شما با یک معمار داخلی ازدواج کرده اید


سایر تصاویر پروژه طراحی مرکز خرید لیورپول با نمایی به سبک انتزاعی

مرکز خرید لیورپول

طراحی مرکز خرید

طراحی مرکز خرید

طراحی مجتمع تجاری

مرکز خرید لیورپول

طراحی فروشگاه

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

پلان مرکز خرید لیورپول

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ