سالن Royal Arena از گروه معماران 3XN + HKS

ایده های طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena از زبان معمار پروژه : یکی از مجهزترین اماکن فرهنگی در کپنهاگ، سازه­ ی 35000 متر مربعی Royal Arena است که با چهار کنسرت گروه متالیکا افتتاح شد.

مشخصات کلی پروژه طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena :

  • معمار: استودیو معماری 3XN, HKS
  • مکان پروژه: کپنهاگ – دانمارک
  • مساحت پروژه: 37000.0 متر مربع
  • سال ساخت: 2017

طراحی معماری سالن کنسرت موسیقی

طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena :

یکی از مجهزترین اماکن فرهنگی در کپنهاگ، سازه ی 35000 متر مربعی Royal Arena است که با چهار کنسرت گروه متالیکا افتتاح شد. این بطور ویژه برای کنسرت و رخدادهای ورزشی در سطح بین المللی طراحی شده و دو بلندپروازی بزرگ را با هم ترکیب نموده است: ایجاد میدانی چندمنظوره با انعطاف پذیری زیاد و بسیار جذاب که بتواند تماشاگران محلی و نیز بین المللی را به خود جلب کند و در عین حال اطمینان دهد که وجود این ساختمان موجب پیشرفت سریع تر کل منطقه و نیز کپنهاگ می شود. لژ مخصوص آن، نواحی عمومی مختلفی برای جلسات اجتماعی و فعالیت های روزمره با نمای چوبی گرم دارد که به تماشاگران اجازه می دهد نمای بیرون را ببینند، افراد کنجکاو هم می توانند داخل ساختمان را ببینند، این ورزشگاه برای تسهیل زندگی شهری طراحی شده و در نتیجه ارزشمند بوده و با محیط اطراف همخوانی دارد.

سالن کنسرت

همسایه ی خوب
بدون شک، ساختمانی با این اندازه بر محیط اطراف خود تأثیر می گذارد. ورزشگاه بین المللی جدید کپنهاگ، برخلاف ورزشگاه های سنتی در حومه ی شهر احداث نشده است. این سازه در وسط ناحیه ی شهری مسکونی شلوغی پر از خانه و بازار تأسیس جای دارد. در نتیجه، طراحی آن به عنوان یک همسایه ی خوب، نیازمند ترویج تعامل فعال و آن دسته ارزش‌های ویژه است که همسایگی دلچسبی را پدید می آورند.

کیم هرفوت نیلسن، بنیانگذار و مدیر خالق گروه معماران 3XN می گوید: مهم ترین پرسشی که پیش از آغاز پروژه ی Royal Arena مطرح شد، این بود: به چه نحو همسایگی خوبی را برای این ورزشگاه طراحی کنیم؟
از همان آغاز برای 3XN اهمیت زیادی داشت که همزیستی صمیمانه ای بین ساختمان و جامعه ایجاد شود، پیرامون آن را فعال ساخته و فرصت های جدیدی برای افرادی پدید آورند که در مجاورت این ساختمان، کار و زندگی می کنند. ورزشگاه با تمام مناظرش به نحوی ساخته شد که همسایه ی خوبی باشد. ایده ی اصلی، مقدم دانستن مردم بود.
در نتیجه، تجدیدنظر کلی در نوع شناسی ورزشگاه، اجتناب ناپذیر بود.

سالن کنسرت Royal Arena

انطباق با نوع شناسی اسکاندیناوی
بخش محوری این ورزشگاه، یک لژ مخصوص منحصر بفرد است که به عنوان پیوند با محیط مجاور عمل می کند. این ویژگی برای جذب مؤثر تماشاگران از طریق انواع میدان های کوچک، بسته ها و گردآوری اطلاعات آن نواحی است که در محیط اطراف ورزشگاه وجود دارند. این در عین حال، جامعه را ترغیب می کند تنوع فضاهای عمومی، راه پله ها، و همسایگی برای فعالیت و سرزندگی را بپذیرند، حتی برای زمانیکه از ساختمان استفاده نمی-شود.

طراحی سالن کنسرت

کیم هرفوت نیلسن عنوان نمود: از آنجاکه ورزشگاه یک ساختمان محلی است، برای ما اهمیت زیادی داشت طراحی آن به گونه ای باشد که برای محیط اطراف، نقض زیبایی شناختی داشته باشد و نه اینکه صرفاً یک بلوک سیمانی عظیم همانند سایر استادیوم ها باشد. Royal Arena با طراحی هوشمندانه به شکل باله ی منحنی چوبی است و نمای مینیمالیستی شمال اروپا را دارد که با محیط اطراف خود سازگار خواهد بود.

سالن کنسرت موسیقی

برای دستیابی به جریان بهینه در تمامی مقیاس های رخدادها، 3XN، ساختمانی با یک لژ واحد ایجاد نمود که به شیوه ای کارآمد حرکات تماشاگران را از طریق انواع میدان های کوچک، بسته ها و گردآوری اطلاعات آن نواحی است که در محیط اطراف ورزشگاه وجود دارند، به خود جذب می کند. تماشاگران از طریق راه پله ای عریض وارد جایگاه می شوند و از جایگاه از طریق یک وردی اصلی بزرگ وارد ساختمان می شوند، یا در مواردی که جمعیت بسیار زیاد باشد، بطور یکنواخت بین چهار ورودی که در امتداد نما کشیده شده اند تقسیم می شوند. نقش های موج مانند کمی بالاتر از نقاط ورود طبیعی ورزشگاه بوده و موجب آسانی پیدا کردن مسیر می شوند.

طراحی معماری سالن کنسرت

از متالیکا تا سلین دیون – از هاکی روی یخ تا سیرک سولیل
سطح داخلی ورزشگاه انواع ویژگی های طراحی برای ارتقای تجربه ی عملیاتی را در خود دارد، همانند دیواره-های زاویه دار برای بهبود خط دید، یک سقف مسطح، دیواره های آکوستیک، مدخلی برای تسهیل دسترسی و استیج مرتفع. با ارتفاع 22 متری در اطراف استیج، صرف نظر از شخصی که بر روی استیج حضور دارد، تمام تمرکز بر روی او خواهد بود. انعطاف پذیری طراحی امکان رخدادهایی در گسترده ترین حالت را فراهم می آورد؛ پیکربندی های احتمالی آن تقریباً نامحدود خواهند بود.
از آنجاکه کنسرت ها بخش بزرگی از رویدادهای برگزار شده در ورزشگاه خواهند بود، پیکربندی نهایی استیج اهمیت زیادی دارد.

طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena

ورزشگاه، انعطاف پذیری بالایی دارد. این امکان گستره ی جامعی از موارد استفاده از جایگاه با 22 متر ارتفاع در پیرامون آن را فراهم نموده است. به علاوه، طرح بلوکی متقارن امکان توکار بودن صندلی ها، کاهش یا افزایش آنها یا تقسیم بندی آنها به مناسب ترین شیوه برای هر کنسرت را می دهد، اما قابلیت بالایی هم در انطباق با تغییراتی عملکردی سریع و الزامات مبتنی بر فروش بلیت دارد. این ساختمان یک زمین باز و یک بخش عمومی در سطح طبقه ی اول دارد. اکثر تماشاگران بر روی سه طرف استیج / مسیر / عرصه می نشینند، این امکان هم وجود دارد که تماشاگران در سمت چهارم، رخدادهای ورزشی و حوادث فرهنگی ویژه را نیز ببینند. در کنسرت-ها، کف ورزشگاه را مخفی کرد.


حتما ببینید: طراحی سالن کنسرت نوای رود سن (La Seine Musicale)


سایر تصاویر و پلان های پروژه طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena :

سالن کنسرت موسیقی

سالن کنسرت موسیقی

سالن کنسرت موسیقی Royal Arena

سالن کنسرت Royal Arena

طراحی معماری سالن کنسرت

سالن کنسرت موسیقی

پلان سالن کنسرت موسیقی

نمونه پلان سالن کنسرت

نمونه پلان سالن کنسرت موسیقی

پلان سالن کنسرت

طراحی سالن کنسرت موسیقی Royal Arena :

منبع:archdaily

ترجمه:تحریریه معمارآپ