طراحی و بازسازی سوپرمارکت توسط گروه معماری archinauten

ساختمان سوپرمارکت Metamorphism که در شهر لینز، اتریش واقع شده در گذشته یک فروشگاه کوچک بوده که بعد ها به یک سوپرمارکت بزرگ و لوکس تغییر کاربری داده است. این سوپرمارکت مدرن توسط تیم معماری archinauten طراحی شده است. یکی از فرصت های مناسب برای خلق یک نقطه تجاری شهری، طراحی و بازسازی یک جعبه خالی بتنی به یک سوپرمارکت مدرن می باشد. تغییر کاربری ساختمان قدیمی و بازسازی سوپرمارکت این فرصت را برای معماران این پروژه به وجود آورد تا یک مکان کوچک با کاربری گسترده را به مکانی بزرگ با کاربری کوچک تبدیل کنند. تیم معماران در بازسازی فضای داخلی، طراحی نما و تغییر کاربری ساختمان موفق به احیای این مکان به صورت چشمگیری شدند.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری archinauten
  • مکان پروژه : شهر لینز، اتریش
  • سازندگان پروژه : Bendheim
  • عکاس پروژه : Dietmar Tollerian
  • مساحت پروژه : 500 متر مربع
  • سال ساخت : 2002

تیم معماران فضای داخلی این سوپرمارکت را با بودجه کم و با استفاد از متریال های ارزان قیمت و مقرون به صرفه طراحی و اجرا کرده اند. به علت تغییر کاربری ساختمان به صورت پیش فرض، بیشتر دیوار ها، سقف ها و قفسه ها به شکلی ساده و با هزینه ایی مقرون به صرفه تغییر داده شد. به همین دلیل بیشتر تمرکز طراحی سوپرمارکت در فضای بیرونی مشاهده می شود.

طراحی سوپرمارکت

تیم معماران نمای ساختمان را با استفاده از متریال هایی مانند: کامپوزیت و شیشه طراحی و اجرا کرده اند. که به منظور جلوگیری از ایجاد فشار و یا دریافت آسیب نسبت به عوامل جانبی، بر روی کنسول قدرتمند پوسته نصب شده است. سازه نمای این سوپرمارکت به صورت یک پوسته نیمه شفاف یکپارچه می باشد که در سه طرف ساختمان قابل رویت می باشد و ساختمان سوپرمارکت را به طور کامل در معرض دید عموم قرار داده است. نمای ساختمان دو لایه می باشد که با این حال پوسته شفاف به آسانی از دیوار جدا می شود و هر دو قسمت (پوسته شفاف و پوسته طلایی) با آب قابل شستشو می باشد.

طراحی داخلی سوپرمارکت

از مزایای طراحی نمای ساختمان به روش دو پوسته، مخفی شدن تمام تجهیزات تاسیساتی از جمله: سیستم های گرمایش، سیم کشی های برق، لوله های خنک کننده و تجهیزات مشابه در زیر پوسته دوم می باشد که باعث شده تا آسیبی به هندسه، یکپارچگی و زیبایی ساختمان وارد نشود.


حتما ببینید : 30 اتاق خواب آبی رنگ که آرامش و آسودگی را به فضای خواب شما می بخشند


سایر تصاویر پروژه طراحی و بازسازی سوپرمارکت توسط گروه معماری archinauten

بازسازی سوپرمارکت

 

بازسازی سوپرمارکت

طراحی سوپرمارکت

پلان سوپرمارکت

پلان سوپرمارکت

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ