کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه

طراحی پیشخوان آشپزخانه

کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه

ایده های کاربردی در طراحی پیشخوان آشپزخانه

یکی از پیچیده‌ترین فضاها برای طراحی در یک خانه طراحی آشپزخانه‌ است. در این میان طراحی پیشخوان آشپزخانه خود قسمت مهمی در طراحی محسوب می شود. درک چگونگی طراحی آشپزخانه، برای صاحبان منازل گیج‌کننده است. با سایت معمارآپ همراه شوید تا چند نمونه از ایده های کاربردی در طراحی پیشخوان آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهیم.

اگرچه یک فرمول ثابت برای تعیین سایز پیشخوان آشپزخانه وجود ندارد، اما چند دستورالعمل معیار وجود دارند که می‌توانند کمک‌کننده باشند. طراحان آشپزخانه (توماس آهمان) و (ستیو جاستریچ) پیشنهاد‌های خوبی برای طراحی پیشخوان آشپزخانه ارائه می‌دهند. آن‌ها پیشنهاد‌هایشان را با پرسیدن شش سؤال اساسی از خود شما، شروع می‌کنند که در ادامه مشاهده می فرمایید.

کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 1

سوال اول:

کارکرد این پیشخوان آشپزخانه چیست؟

باید قبل شروع هر کاری حتی کر کردن درباره‌ی راه‌حل‌هایی عقلانی برای مسئله فضا، محدوده و دامنه، در این مورد تصمیم بگیرید که قرار است کارکرد اصلی پیشخوان آشپزخانه شما چه باشد؟ برای مثال بیشتر پیشخوان‌ها یک طرف مخصوص پخت‌وپز و یک طرف مخصوص میل کردن غذا دارند. اما شما بر روی چه چیزی تأکید دارید؟ کارهای آماده‌سازی، پخت‌وپز، تمیزکاری، میل کردن غذا و یا سرگرمی؟ یا شاید حتی شما از پیشخوان آشپزخانه برای همه چیز ازجمله انجام تکالیف و پروژه‌های خانگی استفاده می‌کنید؟

در این باره همچنان می توان گفت اگر شما در پیشخوان خود به وسایل آشپزخانه و سینک ظرف‌شویی احتیاج دارید، پس فضای بیشتری نیاز دارید. اگر از پیشخوان فقط برای میان وعده‌ها و گاهگداری استفاده می‌کنید، در این صورت چیدمان صندلی‌ها برای نشستن، در اولویت اول قرار خواهد گرفت.

به گفته‌ی توماس آهمان بحث در مورد پیشخوان آشپزخانه فقط یک زیرمجموعه‌ی کوچک از مسائلی است که می‌بایست در طراحی کلی آشپزخانه و فضاهای جانبی، حل شوند. چیزی که در طرح کلی به پیشخوان آشپزخانه اختصاص می‌یابد، تنها بخشی از مجموعه‌ی کلی جریان الگوهای کاری و نحوه‌ی زندگی می‌باشد. پیشخوان بخشی از را حل است و بیشتر بحث هم باید بر روی همین نکته متمرکز شود. سپس، جزئیات به‌صورت خودکار جور خواهند شد.”


حتما ببینید: هنر مدرن در دکوراسیون


کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 2

سوال دوم:

شما به چه لوازمی در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود نیاز دارید؟

اگر در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود  لوازم آشپزخانه را ادغام و جاسازی می نمایید، باید هم برای کارکرد و هم برای فضا، برنامه‌ریزی کنید. جاستریچ در این باره می گوید ” اگر سینک اصلی در پیشخوان است ، شما به یک ماشین ظرف‌شویی نیاز داشته و باید تصمیم بگیرید که آیا ماشین ظرف‌شویی در سمت راست یا سمت چپ سینک قرار گیرد.” اگر قرار است پیشخوان بیشتر به‌عنوان جایی برای آماده‌سازی و تدارک باشد، در این صورت نیازمند جای زباله، بازیافت و کمپوست و مخلوط سازی هم خواهید بود.

بزرگی آشپزخانه نیز بسیار مهم است اگر آشپزخانه‌ی بزرگی دارید و یخچال شما در نزدیکی پیشخوان نیست، پس ممکن است به یک یخچال کوچک زیر پیشخوانی نیاز داشته باشید. اگر یک اجاق رومیزی (صفحه ئی) نصب می‌کنید، فضای لازم برای دریچه‌ی خروجی و هود را هم در نظر بگیرید. لیستی از همه‌ی چیزهای موردنیاز در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود را، به ترتیب اولویت تهیه کنید.

ممکن است نتوانید تمام چیزهایی را که می‌خواهید در پیشخوان خود داشته باشید، اما سعی کنید که حداقل پنج مورد بسیار مهم و دارای اولویت را، داشته باشید.

کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 3

سوال سوم:

به چقدر فضا نیاز دارید؟

نحوه چیدمان آشپزخانه‌ی شما بخش مهمی از جواب این سؤال شامل می شود. در طراحی پیشخوان آشپزخانه اگر فضای زیادی برای کابینت در آشپزخانه‌ی خود دارید، در این صورت ، فضای انبار برای پیشخوان ضروری نیست. اگر پیشخوان، بیشتر حالت فضای آماده‌سازی و تدارک دارد، در آن صورت، سینک و دیگر لوازم آشپزخانه در اولویت قرار می‌گیرند ولی سعی کنید که برای وسایل آماده‌سازی و تخته‌های برش هم ، در نزدیک سینک جا باز کنید.

جاستریچ در این باره می گوید ” معمولاً دو کابینت پشت سر هم 24-اینچی، بیشتر کاربردهای زیر-پیشخوانی را مهیا می‌کند. اما مطمئن شویید که پیشخوان آشپزخانه شما زیادی بزرگ نبوده و فضای اضافی در وسط باقی نماند.” و اما پیشنهاد (آهمان) این است که عرض پیشخوان، 3 فوت باشد چراکه (به نظر او) مناسب‌ترین ظاهر را خواهد داشت. هرچند که گاهی هم‌عرض 2 فوت مناسب‌تر است. طول پیشخوان می‌تواند حتی 4 فوت هم باشد. اما پیشنهاد وی این است که اگر نیاز به جاگذاری سینک، ماشین ظرف‌شویی و اجاق صفحه ئی دارید، حداقل طول 7 فوت را در نظر بگیرید.

برای صحیح انجام شدن این کار حتما سراغ افرادی حرفه ای بروید و بخواهید فضای ذخیره‌ی موردنیاز شما را محاسبه کند.


حتما ببینید: طراحی آپارتمان برای زوج جوان


کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 4

سول چهارم:

ارتفاع پیشخوان باید چقدر باشد؟

قبل از پاسخ به این سوال باید ابتدا از خود بپرسید ارتفاع صندلی‌هایتان را چگونه دوست دارید. اگر می‌خواهید در پیشخوان آشپزخانه‌ی خود از چهارپایه‌ی بار استفاده کنید، بایستی تصمیم بگیرید که آیا این چهارپایه‌ها دارای ارتفاع 36 اینچی هستند یا 42 اینچی. چهارپایه‌های 42 اینچی، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

می‌توان پیشخوان را در دو سطح طراحی کرد درنتیجه سمت مربوط به کار، کم ارتفاع‌تر و برای کارهای آماده‌سازی بوده ولی طرف سرو غذا بلندتر بوده و چهارپایه‌های بار آنجا قرار می‌گیرند.

نکته جالب اینجاست که پلکان قرارگرفته در این وسط هم‌ جایی بسیار مناسب برای پریزهای برق خواهد بود. چهارپایه‌های بار 36 اینچی، فضای نشستنی در حد واسط چهارپایه‌های بار معمولی و صندلی‌های معمولی، فراهم می‌کنند و درنتیجه به‌اندازه‌ی چهارپایه‌های 42 اینچی، امکان انعطاف‌پذیری در طراحی را نمی‌دهند. اما این چهارپایه‌های 36 اینچی، انتخاب مناسبی برای مکان سرو و میل غذای مشخص و معین هستند.

(آهمان) در این مورد پیشنهاد می کند که برای قسمت‌های مربوط به صندلی‌ها، یک برآمدگی حداقل 12 اینچی در نظر گرفته شود، اما برآمدگی 15 تا 18 اینچی راحت‌تر خواهد بود.

کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 5

سوال پنجم:

چگونه پیشخوان با چیدمان آشپزخانه جور شود؟

در واقع آشپزخانه فضایی استاتیک و ثابت نیست بلکه ماهیت شلوغ این فضا ایجاب می‌کند که طراحی منسجمی بر همه‌ی قسمت‌ها حاکم باشد. در طراحی پیشخوان آشپزخانه مطمئن شوید که طرف مربوط به کار در پیشخوان با طرف مقابل، هماهنگ باشد.

برای جواب به سوال اصلی درواقع باید از خود چند سوال اساسی دیگر بپرسید که از آن جمله می توان به این نمونه‌ها اشاره نمود:

آیا پیشخوان آزاد با بقیه‌ی آشپزخانه‌ی شما جور درمی‌آید؟ آیا پیشخوان می‌تواند مثلث کاری (سینک – یخچال – اجاق) را تکمیل می‌کند؟ یا شاید به یک محدوده‌ی کاری دیگر با یک سینک و محدوده‌ی آماده‌سازی نیاز دارید؟

بنابراین باید در مورد فضای کف خالی موجود در اطراف پیشخوان هم یک سری محاسبات را در نظر بگیرید. (آهمان) در این مورد پیشنهاد می‌دهد که 3 فوت از فضای کف آشپزخانه را برای هر طرف پیشخوان در نظر بگیرید. سمت‌های مربوط به کار در هر پیشخوان، باید یک فضای حداقل 42 اینچی داشته باشند. هرچند که معمولاً به بیش از 5 فوت نیازی ندارید. قسمت سرگرمی و سرو غذا را معمولاً ، در صورت وجود، از روی فضای مجاور، یعنی اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن تعیین می‌کنید.

کانسپت‌های طراحی پیشخوان آشپزخانه - house beach style kitchen atlanta 6

 

ترجمه: معمارآپ

درباره نویسنده