8 پروژه جنبش شهری مسکو

امروزه زمانی که صحبت از جنبش شهری می شود، توجه مردم به سمت شهر مسکو جلب می شود. به طور مشخص دیده می شود که شهر مسکو در آینده نزدیک به یکی از بزرگ ترین شهر های پیشگام جهان تبدیل می شود و برای دستیابی به این هدف در حال استخدام تمام واسطه‌ های ضروری و لازم است. و هم چنین دولت نیز نشان می دهد که تمایل به سرمایه گذاری در پروژه های مهم شهری را دارد.

انجمن شهری مسکو در این راه نقش کلیدی و اصلی را دارد. اگر چه پیدا کردن طرح های مناسب برای کلان شهر های آینده از اهداف اصلی این انجمن است ولی یکی از مهم ترین عوارض جانبی این است که انجمن این شهر را قادر می سازد تا بهترین مسابقات را سازماندهی نماید، بهترین طراحان را انتخاب کند و بهترین فضا های شهری را برای ترویج شهر مسکو بسازد. این انجمن هم چنین اسناد پژوهشی و علمی را برای اطلاع رسانی به مسائل آینده اعلام می کند؛ به طور مثال، مقاله‌ای تحت عنوان Archaeology of Periphery که در این انجمن در سال 2013 ارائه و در سال 2014 منتشر شد، تاثیر زیادی بر روی توسعه شهری مسکو گذاشت و اهمیت ترکیب توسعه شهری با چشم انداز موجود را برجسته کرد.

در سال 2016 انجمن شهری مسکو بر روی شهر های هوشمند و تاثیر فناوری بر شیوه های ارتباط با مردم و استفاده از زیر ساخت های عمومی و فضا های مدنی تمرکز کرد. این انجمن در سال 2016 از ادارات شهری، شهرداری ها و متخصصان معماری از جمله Yuri Grigoryan از شرکت Pei Zhu و از Meganom از استودیو Pei Zhu، معمار Yosuke Hayano از شرکت MAD، هانی رشید از Asymptote، از Reinier de Graff از معماران MAD و Kengo Kuma از شرکت معماری  Kengo Kuma در خواست کرد تا دانش و تجارب خود در زمینه طراحی شهری را با آن‌ ها به اشتراک بگذارد. در حالی که مسکو در فکر ساخت نتایج انجمن اخیر است، معمار شاپ در این مطلب 8 نمونه از پروژه های اصلی مسکو که در پنج سال گذشته ساخته شده‌ اند و از طرح های جنبش شهری مسکو می باشند را به شما معماران عزیز معرفی می کند.

1- استادیوم LUZHNIKI

استادیوم Luzhniki محل اصلی مسابقات ورزشی و فرهنگی مسکو است.با برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 در روسیه، ورزشگاه Luzhniki قصد دارد که در این رویداد مهم و بزرگ منافع مسکو را برای تبدیل شدن به یک مکانیزم پیشروی منعکس کند. به همین دلیل است که 540 میلیون دلار برای بازسازی این استادیوم صرف شده است. تجدید ساختار این ورزشگاه به طور عمده بر روی سقف و صندلی ها تمرکز کرده است و ظرفیت آن را تا 81 هزار کرسی افزایش یافته است. این پروژه در سال ۲۰۱۷ تکمیل شده است. و یکی از پروژه های جنبش شهری مسکو محسوب می شود.

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

2- موزه HERMITAGE و برج ZIL طرحی از شرکت معماری ASYMPTOTE

شرکت معماری نیویورکی Asymptote دو پروژه ساختمانی شامل موزه Heritage که مختص به نمایش کلکسیون‌ های هنری مدرن و معاصر و یک برج مسکونی ۱۵۰ متری را طراحی کرده است. این بنا ها در یکی از قدیمی ترین مناطق صنعتی مسکو واقع هستند و در جای یک کارخانه قدیمی قرار گرفته اند. طرح این ساختمان ها ملهم از  تابلو Proun اثر El Lissitzky است. که تراس بیرونی ساختمان این نکته را یادآور می شود. این طرح یکی از پروژه های جنبش شهری مسکو می باشد.

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

3- مترو شهری مسکو

مترو شهری مسکو یک شاهکار معماری است که در دهه 1920 ساخته شده است. و یادگار دوران استالین است. ایستگاه مترو شهری مسکو یادآور طرح های منحصر به فرد، سقف بلند، لوستر های پیچیده و ماهرانه و روکش‌ های گرانیتی و مرمری است. برای اطمینان از این که مترو مسکو به حیات خود به عنوان نماد فرهنگی شهر و سیستم حمل و نقل اصلی شهر ادامه دهد دولت، مسابقات مختلفی را برای بازسازی بعضی از ایستگاه‌ ها برگزار کرد. باز سازی ایستگاه مترو Novoperedelkino به شرکت لتونیایی U-R-A و باز طراحی مترو Solntsevo به شرکت روسی Nefa محول گردید. ساخت یک سری ایستگاه جدید نیز در دستور کار قرار گرفت از جمله دو ایستگاه که توسط شرکت های روسی Timur Bashkayev و دفتر معماری Buromoscow باید تا پایان سال 2018 تکمیل شوند.

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

معرفی پروژه های جنبش شهری مسکو

4- پارک ZARYADYE کاری از DILLER SCOFIDIO RENFRO

پارک Zaryadye، در سال 2088 توسط شرکت Diller Scofidio Renfro طراحی شده است. و یکی از موثر ترین پروژه‌ های شهری مسکو می‌ باشد. این پارک در کنار کاخ Kremlin، کلیسای جامع Basil و میدان Red واقع می باشد. این پروژه مفهومی را که معماران به نام Urbanism (شهر گرایی سرکش) یاد می کنند در بر می گیرد. این پروژه شامل چهار میکرو آب‌ و هوای مصنوعی و یادآور تیپولوژی‌ های روسی است: استپ، جنگل، تالاب و توندرا.

Charles Renfro می‌گوید: این یک پارک برای روسیه است و از روسیه ساخته شده است. این پارک نمونه طبیعت روسیه است و آن ها را با شهر ترکیب می کند تا تبدیل به یک طرحی شود که فقط در این کشور ممکن باشد. پارک، شهری سرکش است؛ جایی که معماری و منظره، یکی هستند.

جنبش شهری

جنبش شهری

جنبش شهری

جنبش شهری

جنبش شهری

5- KRYMSKAYS EMBANKMENT کاری از شرکت معماری WOWHAUS

شرکت معماری Wowhaus مسیر جاده ایی 4 لاینی را در منطقه Krymskaya Embankment به یک پارک با چشم انداز زیبا تبدیل کرده است. که پارک Groky را به پل Krymsky متصل می‌ کند. این ناحیه بلا استفاده بود اما در حال حاضر با یک سیستم عبور و مرور جدید، نواحی ورزشی و پاویون هایی برای برگزاری نمایشگاه‌ های هنری مجددا فعال شده است. شکل مواج  پیست دوچرخه‌ سواری، پیاده‌ رو ها و نیمکت‌ ها، یک منظره مصنوعی را به وجود آورده است. که در فصل زمستنان نیز از این فضا برای اسکی، اسکیت و سورتمه‌ سواری استفاده می شود.

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو


حتما ببینید: 40 اتاق نشیمن خاکستری که کمک میکنند اتاق شما شیک تر نظر برسد


6- خیابانی به نام MY STREET

خیابان MY STREET از نظر مقیاس بزرگ ترین برنامه ایی است که توسط دولت مسکو رهبری و هدایت می شود. این پروژه با هدف ایجاد حدود 50 کیلومتر مسیر پیاده روی جدید در مرکز و اطراف شهر است. این برنامه گسترده با هدف حل مسائل مربوط به وسایل نقلیه عمومی، سواری‌ ها، دوچرخه‌ ها و عابران پیاده، مشکل کمبود پارکینگ است و قصد دارد تا نمای خیابان‌ ها را بازسازی کند و پیاده‌ روها و گذرگاه‌ ها را مرمت کند. خیابان MY STREET نیاز به استراتژی و هماهنگی قوی دولتی دارد. که توسط موسسه Strelka مدیریت می‌ شود. این پروژه هم چنین از مهارت و توانایی ۱۷ معمار روس و خارجی استفاده کرده است که هر کدام از آن ها به طور جداگانه مسئولیت یک خیابان، میدان یا مجموعه ای از خیابان ها را به عهده داشته اند. این لیست 17 نفری شامل اسامی بزرگی مانند شرکت آلمانی Topotek 1، گروه هلندی West 8 و شرکت روسی Tsimailo می باشد. این خیابان از پروژه های جنبش شهری مسکو محسوب می شود.

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

جنبش شهری مسکو

7- ساحل مسکو کاری از PROJECT MEGANOM

پروژه شرکت روسی Meganom، طرحی بلند پروازانه را برای خطوط کنار رودخانه مسکو طراحی کرده است. هدف این شرکت از طراحی این پروژه برقراری ارتباط کلامی میان محیط مصنوعی و طبیعی است. طرح این پروژه شامل ایجاد یک سری فضا های سبز خطی در کنار رودخانه و توسعه مسیر های پیاده‌ روی، اتومبیل رانی و وسایل نقلیه عمومی و دوچرخه سواری می باشد. نقاط مناسب برای برگزاری فعالیت های آموزشی و خلاقانه و دور همی در این پروژه خاک‌ ریز های کنار رودخانه است.

جنبش شهری

جنبش شهری

8- پارک GORKY و GARAGE MUSUEM

در سال 2010، دولت شهر مسکو تصمیم به بهبود محیط شهری مسکو و ایجاد فضا های عمومی گرفت. نخستین پروژه پارک GORKY بود که مورد توجه آن ها قرار گرفت. پارک Gorky در زبان روسی به معنی پارک مرکزی می باشد. توریست ها در گذشته جذب جنبه‌ های تفریحی این پارک می‌ شدند ولی شهروندان مسکو از این پارک هیچ استفاده ایی نمی کردند. در سال 2011 بازسازی این پارک آغاز شد. در حال حاضر این پارک دارای امکانات لازم برای قدم زدن، ورزش، کار و امکانات تفریحی و فرهنگی است. و یکی از پروژه های جنبش شهری مسکو به شمار می رود.

جنبش شهری

جنبش شهری

جنبش شهری

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ