طرح کف پوش چوبی

کف پوش چوبی : یکی از شیوه های مهم در بازسازی منزل، انتخاب طرح مناسب برای نصب کف پوش چوبی است. انتخاب این طرح مناسب علاوه بر تعیین شکل و نمای کف پوش، روی چیدمان مبلمان و جریان کلی منزل نیز تاثیر می گذارد. هر چند در تمام این طراحی ها از متریال یکسان و مشابه یکدیگر استفاده می شود ولی برترین الگو های نصب، نمایی کاملا گوناگون و متفاوت خلق می‌کنند.

 

۱- طرح غیر یکدست

این الگو ترکیبی از تخته‌ هایی با پهنای متفاوت است ولی طرحی مستقیم و موازی خلق می کند.  این روش به شما اجازه می‌ دهد؛ تخته‌ هایی پهن و باریک انتخاب کرده و نمایی به‌ دلخواه خود خلق کنید. الگوی غیر یکدست، ظرافتی ساده و روستایی ایجاد می‌ کند و فضایی انرژی زا را به بیننده القا می‌کند.

طراحی کف پوش چوبی

2- طرح هفت هشتی

در این الگو، باریکه‌ های چوب را بر اساس یک الگوی اریب می‌ چینند و نمایی جناغ مانند خلق می کنند. این الگو هم با استفاده از روش های سنتی و هم با صفحات پیش‌ ساخته و مثل پارکت، ساخته می شود.

کف پوش چوبی

3- طرح مستقیم

رایج‌ ترین الگوی نصب، نصب مستقیم است. برای ایجاد این الگو، تخته‌ های کف‌ پوش را موازی با طول یا عرض اتاق نصب می‌کنند. این طرح، دارای نمایی ساده و مدرن می باشد و نمای اصیل کف‌ پوش چوبی را بهبود می‌بخشد. الگو طرح مستقیم، به ساده ترین روش نصب می شود و کمترین هزینه ممکن برای نصب را دارد. دیگر الگو ها، گران تر تمام می شوند و مقرون به صرفه نیستند زیرا چوب بیشتری مصرف می‌کنند و برای نصب آن ها زمان بیشتری صرف می شود.

کف پوش چوبی

 


حتما ببینید: طراحی خانه کوچک با در نظر گرفتن اصول سنتی اسلامی


۴- طرح اریب

این الگو فضایی رسمی و لوکس، خلق می کند؛ اگرچه این الگو از فرآیند نصب ساده کف پوش های چوبی فاصله نمی‌ گیرد. تخته‌ های کف‌ پوش، موازی با هم اما تحت زاویه ۴۵ درجه نسبت به دیوار قرار می‌ گیرند.

طراحی کف پوش چوبی

۵- طرح پارکت

این الگو، به صورت نصب صفحات پارکت تحت یک الگوی هندسی است که تکرار می‌شود. اجرای این الگو باعث می‌ شود که در نهایت کف‌ پوش مانند صفحه شطرنج دیده شود؛ و گاهی نیز الگو های پیچیده‌ تری خلق می‌کند. تنوع طرح‌ های کاربردی بی حد و اندازه است. و نمایی متفاوت به اتاق می بخشد. نصب سنتی پارکت، مقرون به صرفه نیست و خیلی کم اجرا می شود. امروزه از قطعات مربعی پیش‌ ساخته‌ ای استفاده می‌ شود که طرح مورد نظر روی روکش آن ها چاپ شده است.

طرح 5 کف پوش چوبی

حاشیه‌ های زینتی

الگو های نصب کف‌ پوش چوبی، غالبا با استفاده از حاشیه‌ های زینتی یا قطعاتی بیضوی از مواد دیگر خاتمه می‌ یابند. این قطعات با سنگ طبیعی، چوب، کاشی های شیشه‌ ای یا فلزی ساخته می‌ شوند. این مواد، کف اتاق را قاب می‌ کنند؛ آن را از فضا های مجاور جدا کرده و رسمیتی خاص به آن می‌ بخشند. هم چنین به شما کمک می‌ کنند که طرحی دلخواه‌ تر خلق کنید.

 

منبع: builddirect

ترجمه: از تحریریه معمار آپ