طراحی آپارتمان HACHI با رویکرد خدماتی

آپارتمان اجاره ایی “HACHI” واقع در شهر بانکوک، تایلند توسط گروه معماری “Octane architect & design” با رویکرد خدماتی طراحی شده است. این آپارتمان مدرن به منظور اجاره ماهانه به پرسنل بخش اداری تجاری منطقه Ladprao شهر بانکوک به اجرا رسیده است. منطقه Ladprao به علت جمعیت زیاد ساکن در شهر، به واسطه آپارتمان ها، مجتمع مسکونی و ساختمان های اداری محصاره شده، به همین علت برای اجاره دادن به کارمندان موقت و مهمان در شهر، از فضای مناسب اقتصادی برخوردار نمی باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Octane architect & design
  • مکان پروژه : بانکوک، تایلند
  • معماران مسئول : Thawin Harnboonseth, Kittichon Phukiatkong, Photsawat Apariman
  • کارفرما پروژه : Hachi brand
  • عکاس پروژه : Rungkit Charoenwat
  • مساحت پروژه : 1100 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

با وجود این که افراد بسیاری به علت ماموریت کاری به این منطقه فرستاده می شوند، اجاره یک آپارتمان راحت، دنج و ارزان قیمت برای مدتی کوتاه یکی از مشکلاتی بود که با آن مواجه می شوند. بنابراین آپارتمان های اجاره ایی HACHI به منظور راحتی کارمندان طراحی و اجرا شده است. این ساختمان مسکونی لوکس با الهام از ویلا ها و خانه های تفریحی طراحی شده که هر یک از واحد های آن یک ویلای تفریحی دنج و کوچک را به تصویر می کشد.

این آپارتمان لوکس از 34 واحد مسکونی برخوردار می باشد که مساحت های این واحد های اجاره ایی بین 26 تا 44 متر مربع است. هر واحد مسکونی آپارتمان HACHI شامل یک اتاق چند منظوره و فضای سرویس بهداشتی می باشد. این ساختمان در 5 طبقه به مساحت 1100 متر مربع با پلانی مبتکرانه طراحی و ساخته شده است. یک جعبه جامد در طراحی این پروژه به عنوان قالب اصلی هر واحد ساخته شده است. هم چنین معماران به منظور این که کاربران در این آپارتمان اجاره ایی مکانی برای خشک کردن لباس های خود داشته باشند، یک تراس در بیرون واحد ها برای هر یک از قالب ها طراحی نموده اند. در قسمت جلویی هر تراس یک درب تعبیه شده تا احساس یک خانه را از لحاظ بصری به کاربران القا نماید.

تیم معماران نمای این آپارتمان اجاره ایی را با تاثیر پذیری از الگوی ویلا های تفریحی با سقف شیب دار طراحی نموده اند. این اقدام موجب رفع احساس خشکی و یکنواختی ساختمان شده است. در همه جای این آپارتمان مسکونی الگوی خانه شیب دار به عنوان کانسپت ذهنی و خط مشی معماران دیده می شود.

آپارتمان اجاره ایی

یک دیوار شیشه ایی در کنار تخت خواب ها تعبیه شده که باعث تفکیک فضای اتاق خواب از فضای سرویس بهداشتی شده است. شکل این دیوار شیشه ایی به قالب اصلی آپارتمان و مجتمع شباهت دارد. تراس از یک حفاظ چوبی نرده ایی شکل برخوردار هستند که به عنوان فیلتر برای تراس و کنترل نور خورشید در طول روز عمل می نماید.

تیم معماران فضای داخلی ساختمان را با استفاده از چندین سناریو مدولار طراحی کرده اند. هر یک از آن ها با نظم خاصی از یک دیگر متمایز شده اند. بنابراین می توان به عمق متفاوت هر واحد مسکونی، جهت گیری و ارتفاع آن ها اشاره نمود. ترکیب واحد های مسکونی این آپارتمان یک ماژول کامل از ریتم های هماهنگ می باشد که مجموعه را به عنوان یک ویلا روستایی عمودی مدرن تعریف می کند.

معماران با الهام از سبک زندگی مردم شرق آسیا دکوراسیون داخلی این آپارتمان اجاره ایی را طراحی نموده اند. در آسیای شرقی، شیوه طراحی دکوراسیون به این صورت است که در یک توالی منظم، فضا ها را به واسطه فعالیت های مختلف سازماندهی می نمایند.

طراحی فاز یک هر یک از واحد های این آپارتمان به شکل مشابه شامل یک قوس شخصیتی می باشد که ارتباط مستقیمی با نمای ساختمان برقرار می نماید تا به یک اندازه احساسات ساکنین و عموم را به مجموعه برانگیزد. در هنگام ورود به راهرو و کوریدور،حس تاریکی به روشنایی وجود دارد که به واسطه نور پردازی و متریال های بیرون تا درون ساختمان ارائه می شود.


حتما ببینید : طراحی خلاقانه کافی شاپ با الهام از یک فیلم فانتزی


سایر تصاویر پروژه طراحی آپارتمان اجاره ایی در تایلند

آپارتمان اجاره ایی

آپارتمان اجاره ایی

طراحی آپارتمان مسکونی

طراحی آپارتمان مسکونی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ